Pleśń na drewnie – co zdecydowanie powinieneś wiedzieć

Pleśń na drewnie

Pleśń na drewnie. Pleśń znajduje się nie tylko na ścianach – pleśń może również atakować inne materiały. Oprócz skóry, papieru i tekstyliów obejmuje to również drewno. Dowiesz się tutaj, kiedy wzrost pleśni na drewnie jest szczególnie niebezpieczny, gdzie występuje często i co można z tym zrobić.

Drewno i pleśń

Ogólnie drewno łatwiej wnika w wilgoć niż inne materiały budowlane. Ponieważ wilgoć jest główną przyczyną rozwoju pleśni, pleśń występuje tam dość często. Ponadto drewno zawiera bardzo wysokiej jakości składniki odżywcze dla wielu rodzajów pleśni . Wiele rodzajów pleśni odżywia się celulozą, której drewno występuje w dużych ilościach.

Kategorie zagrożeń

Pleśń na drewnie
Pleśń

W praktyce musisz rozróżnić, gdzie osiadła pleśń. Stwarza to różne zagrożenia:

  • Pleśń na nośnych elementach drewnianych (bardzo duże ryzyko, ponieważ wymagana nośność elementu drewnianego nie jest już gwarantowana)
  • Pleśń na nienośnych elementach drewnianych (mniejsze ryzyko, ale możliwe zniszczenie elementu drewnianego)
  • Występowanie pleśni na wszystkich innych elementach drewnianych (np. Meblach, boazerii itp.) – zwykle jest to tylko wizualnie problematyczne

Jako elementy nośne w budynkach szczególnie zagrożone są:

  • Rama szkieletowa wiązarów dachowych o konstrukcji szkieletowej drewnianej
  • Kratownica
  • Belki stropowe

W tych obszarach należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku długotrwałego porażenia niektórymi rodzajami pleśni można założyć, że nośność tych elementów nie jest już podawana, gdyż pleśń może całkowicie zniszczyć wewnętrzną strukturę drewna.

Pleśń na drewnie. Wilgotność drewna

Ważnym kryterium ryzyka porażenia jest wilgotność drewna. Zasadniczo stosuje się drewno o niskiej wilgotności resztkowej (poniżej 20%). Zwykle jest to za mało, aby pleśń mogła kolonizować. Dopiero poziom wilgoci powyżej 25% umożliwia osadzanie się grzyba na drewnie.

Zapobieganie

Dlatego najlepszą profilaktyką jest zawsze utrzymywanie drewna w stanie suchym. Dopóki nie dochodzi do wnikania wilgoci lub nasiąkania drewna z powodu uszkodzeń konstrukcyjnych lub innych czynników, jest ono zabezpieczone przed rozwojem pleśni. Drewniane elementy stykające się z ziemią (jeśli jest to nieuniknione) należy zawsze chronić przed pleśnią i owadami za pomocą odpowiednich środków. Dodatkowa skuteczna ochrona jest również wymagana w przypadku elementów elewacji, które mogą być narażone na zacinający deszcz i powinny być regularnie wymieniane.

Usuń pleśń z drewna

Pleśń z drewna należy usuwać samodzielnie tylko przy bardzo małych inwazjach. W przypadku wszystkich większych obszarów lub w przypadku zakażenia kilku obszarów jednocześnie należy skonsultować się ze specjalistą.

PORADY I WSKAZÓWKI

Sucha zgnilizna jest również zagrożeniem dla drewna, którego nie należy lekceważyć. To nie pleśń, ale klasyczny grzyb tubowy. Sucha zgnilizna może w bardzo krótkim czasie spowodować ogromne uszkodzenia drewna. Niszczy nośność elementów drewnianych nawet szybciej niż pleśń.