Pleśń na silikonie – co możesz zrobić?

Pleśń na silikonie

Pleśń na silikonie. Czerniawa pleśń na połączeniach silikonowych jest często bardzo powszechna, szczególnie w łazience i innych wilgotnych pomieszczeniach. Tutaj możesz szczegółowo dowiedzieć się, jakie zagrożenia mogą się pojawić, jak do tego dochodzi i jak je wyeliminować.

Tworzenie się pleśni na połączeniach silikonowych

Jako elastyczne i wodoszczelne spoiny silikonowe spoiny znajdują się głównie w obszarze krawędzi. W tych obszarach, tj. Na połączeniach podłogi i ścian, często pozostaje wilgoć, ponieważ w tych narożnikach poniżej jest mniej wentylacji i często jest trochę chłodniej. To sprzyja rozwojowi pleśni.

Zachowanie pleśni na silikonie

Pleśń na silikonie
Pleśń na silikonie, przed i po czyszczeniu płynem IXOX

Silikon to bardzo miękki materiał, w który może wchłonąć wiele rodzajów pleśni. Zwykle więc nie utrzymuje się długo z powierzchownym zakażeniem, ale pleśń szybko wnika głęboko.

Pleśń na silikonie. Silikony grzybobójcze

Wiele silikonów przeznaczonych do użytku w obszarze sanitarnym od samego początku wyposażonych jest w substancje grzybobójcze. Jeśli to możliwe, we wszystkich wilgotnych pomieszczeniach należy używać tego silikonu. Z czasem jednak substancje grzybobójcze ulegają degradacji i może dojść do kolonizacji spoiny silikonowej przez pleśń. Agresywne środki czyszczące powodują również szybsze zanikanie właściwości grzybobójczych silikonu.

Regularna pielęgnacja fug

W każdym razie rozsądnym środkiem zapobiegawczym jest wycieranie silikonowych fug do sucha po kąpieli lub prysznicu. Przy pierwszych oznakach zarażenia pleśnią, na staw należy zastosować odpowiednie środki dezynfekujące (np. 80% alkohol z apteki) i jak najszybciej usunąć pleśń.

Wspólna wymiana

Jeśli inwazja jest głębsza, należy zwykle usunąć i odnowić cały staw. Jeśli pleśń już wniknęła, walka z nią z powierzchni jest zwykle bezcelowa.

PORADY I WSKAZÓWKI

Znajdziesz tu również szereg wskazówek, jak zapobiegać powstawaniu pleśni w łazience. Więcej informacji na temat profilaktyki można znaleźć w tym artykule.