Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu

Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu

Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu pojawia się tak samo, jak w każdym innym mieszkaniu, czy domu. Nie ma specjalnej odmiany pleśni, która pojawia się tylko i wyłącznie w wynajmowanych mieszkaniach 🙂 Domy jednorodzinne, domki działkowe, przyczepy kempingowe wszystkie te miejsca są podatne na pojawienie się pleśni. Decydującym czynnikiem jest oczywiście wilgoć i brak cyrkulacji powietrza. Zwłaszcza łazienki i piwnice są narażone na to, że pleśń się pojawi. Najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych możemy spotkać czarną pleśń, a najrzadziej pleśń czerwoną. Za wynajmowane przez ciebie mieszkanie pełną odpowiedzialność bierze jego właściciel. Wszystko, co istotne w przypadku pojawienia się pleśni w wynajmowanym przez ciebie lokalu opisujemy poniżej.

Częsta przyczyna pleśni w wynajmowanych mieszkaniach

Izolacja, wentylacja te dwa czynniki są niezwykle ważne jeśli chodzi o ewentualne pojawienie się pleśni. Wynajmowane mieszkania są często remontowane. Zazwyczaj tuż po wyprowadzeniu się najemcy, właściciel mieszkania dokonuje remontu. Zazwyczaj podczas przeprowadzania prac remontowych nie patrzy się na jakość prac, a na jakość wizualną mieszkania. Prace są prowadzone w pośpiechu, co przekłada się na jakość remontu. Wówczas dochodzi do licznych zaniedbań ze strony ekipy remontującej mieszkanie. Niedługo po przeprowadzeniu remontu pojawia się pleśń. Okazuje się, że jakość izolacji ścian i okien pozostawia wiele do życzenia.

Pleśń to brak czynszu

Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu
Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu

Jeśli mieszkanie, które wynajmujesz zostanie zarażone pleśnią, wówczas możesz ubiegać się o zniesienie wpłaty za wynajem. Możesz to uzasadnić tym, że pleśń jest wysoce niebezpieczna dla Twojego zdrowia. Tutaj znaczący będzie fakt, kiedy dokładnie pleśń się pojawiła.

Kwestia winy

Niewzykle trudno jest ustalić kto jest winny temu, że pleśń się pojawiła. Właściciel mieszkania może zrzucać winę na osobę, która wynajmuje mieszkanie i odwrotnie. Bez oceny specjalisty raczej się nie obejdzie. Koszta naprawy spadają na tę stronę, której wina zostanie udowodniona. Możliwe przyczyny pojawienia się pleśni:

  • Zbyt słaba wentylacja
  • Odległość między ścianą a meblami
  • Wadliwa konstrukcja budynku (odpowiedzialność ponosi właściciel)
  • Źle położona izolacja i nieprawidłowe przeprowadzenie remontów (odpowiedzialność ponosi wynajmujący i każda firma budowlana, która wykonała prace remontowe)
  • Zalanie (tutaj odpowiedzialność zależy od tego, czy ty jako najemca mogłeś temu jakoś zapobiec, czy też jakoś się do tego przyczynić)
  • Zły dobór okien (zbyt duży współczynnik U) (tutaj odpowiedzialność jest

Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu. Praktyka prawnicza

Praktyka pokazuje, że najemca jest odpowiedzialny za to, jak mieszkanie jest wentylowane. Jeśli wentylacja jest niedostateczna, wówczas wysoce prawdopodobne jest to, że pleśń się pojawi. Najemca może tłumaczyć się pracą i zbyt małym czasem, który spędza w mieszkaniu, które wynajmuje. W czasach COVID-19 ten argument jest mało przekonujący, gdyż większość z nas pracuje i uczy się zdalnie. Wygodna sofa, kawa, stary dres wyeliminowały fotel przed biurkiem i mało wygodne, jednak eleganckie ciuchy. Co ciekawe popyt na wynajem mieszkań w czasach COVID-owych zmalał.

Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu. Wskazane jest powiadomienie właściciela mieszkania

Jeśli okaże się, że najemca przez dłuższych czas ukrywał fakt pojawienia się pleśni w mieszkaniu, wówczas sąd może uznać, że to on ponosi 100% odpowiedzialności za powstałe w ten sposób szkody. Jak tylko zauważysz pleśń w mieszkaniu, które wynajmujesz, to jak najszybciej poinformuj o tym osobę, która ci to mieszkanie wynajęła. Zrób to drogą poczty elektronicznej (e-mail) będzie to dowód na to, że nie zignorowałeś pleśni i problemu, który przez to powstał. Informacja na temat pojawienia się pleśni to dobra karta w sądzie.

Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu. Własne środki zaradcze dotyczące pleśni

Zazwyczaj to właściciel mieszkania jest winny temu, że pojawiła się pleśń w mieszkaniu, które wynajmujesz od niego. Dlatego nie powinieneś używać żadnych środków do usuwania pleśni na własną rękę. Taki preparat może być mało skuteczny, a właściciel mieszkania może to wykorzystać przeciw tobie podczas ewentualnego procesu sądowego. Może być też tak, że zażąda od ciebie odszkodowania. Remont mieszkania może być utrudniony przez to, że źle zabrałeś się do usuwania pleśni. To kolejny powód, by uznać cię za winnego problemu pleśni w mieszkaniu.

Rabat na wypożyczenie

Może być, tak że osoba, która wynajmuje ci mieszkanie, jest na tyle wyluzowana i bezkonfliktowa, że od razu zaproponuje ci rabat na wynajem. Płatność może zostać także zawieszona na czas remontu. Zazwyczaj najemcy opowiadają się za tego typu podejściem do problemu. Jest to procedura, którą rekomenduje zrzeszenie najemców. 

Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu. Wypowiedzenie umowy najmu

Najemca może także wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. Jeśli wina jest ewidentnie po stronie właściciela mieszkania, to możliwe jest także ubieganie się o zwrot ostatniej wpłaty za wynajem. Taką reklamację możesz uzasadniać tym, że ponosisz nieprzewidziane koszta związane z niespodziewaną przeprowadzką. Sama usługa przeprowadzki może zostać opłacona przez osobę, od której wynajmowałeś zarażone pleśnią mieszkanie.

TH!NK

Jeśli zauważysz w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu pleśń to koniecznie skontaktuj się z rzeczoznawcą i fachowcem, który oceni poziom zagrożenia. Warto dowiedzieć się, jaka jest przyczyna pojawienia się pleśni. Nigdy nie usuwaj pleśni na własną rękę, gdyż jest możliwe, że spowodujesz niepożądane szkody. Wówczas osoba, która wynajmuje ci mieszkanie, może ubiegać się od ciebie o zadość uczynienie.

Przeczytaj także inne nasze artykuły: