Kupowanie starych płytek. Kiedy do naprawy potrzebne są płytki, których nie było na rynku od dawna, dobra rada jest często droga. Tutaj możesz przeczytać jakie masz opcje w takim przypadku.
Kupowanie starych płytek. Czy możesz kupić stare płytki?
Serie płytek, projekty i cechy konstrukcyjne zmieniają się bardzo szybko w dzisiejszych czasach – i właśnie to staje się problemem, gdy potrzebujesz pojedynczych płytek do poprawienia lub naprawy. I oczywiście ponowne ułożenie całej ściany z powodu jednej, uszkodzonej płytki nie ma sensu.
- Przeczytaj także – Kafelki upiększające: masz te opcje
- Przeczytaj również – Czyste i precyzyjne cięcie płytek
- Sprawdź również – idealnie tapetuje płytki
Na szczęście są sprzedawcy płytek, którzy wolą przechowywać stare zapasy w magazynie. Jeśli dopisze Ci szczęście, u jednego z tych dealerów, który również prezentuje swoje oferty w Internecie, znajdziesz to, czego szukasz. Jednak może się również zdarzyć, że rzadkie i mało poszukiwane serie lub serie specjalne nie są nigdzie w magazynie.
Jedną z opcji, którą nadal masz, jest użycie dowolnej płytki i przekształcenie wymienionej płytki w dekoracyjną płytkę z naklejką na płytkę. Jeśli w regularnych odstępach czasu przyklejasz tę samą naklejkę do innych płytek, „niewłaściwa” płytka w większości przypadków nie będzie szczególnie widoczna.
Kupowanie starych płytek. Historyczne kafelki – skąd je bierzesz?
Ożywiony jest handel historycznymi materiałami budowlanymi, zwłaszcza w Internecie. Jednak w wielu przypadkach za ofertami nie stoją profesjonalni dealerzy ani firmy, ale często osoby prywatne. Ceny są zatem często bardzo od siebie oddalone i – w zależności od ilości, jakości i stanu – często podlegają negocjacjom w szerokim zakresie.
Jeśli chodzi o płytki historyczne – takie jak oryginalna renowacja starego, zabytkowego budynku – prawdopodobnie bardzo trudno będzie znaleźć odpowiednie zapasy, zwłaszcza w wystarczających ilościach.
Z drugiej strony, w przeszłości oferowany był znacznie mniejszy asortyment niż obecnie, co oznacza, że szanse na znalezienie czegoś odpowiedniego, zwłaszcza w przypadku szeroko rozpowszechnionych produktów, są często bardzo duże. Dobrym rozwiązaniem mogą być również skopiowane zabytkowe elementy – na przykład płytki o wyglądzie secesji wracają w modzie od kilku lat i często są dostępne w bardzo dobrych imitacjach.
PORADY I WSKAZÓWKI
Kupując płytki zabytkowe, należy również pamiętać o tym, aby mieć u boku doświadczonego rzemieślnika, który z jednej strony zna materiał i jego właściwości, a z drugiej ma doświadczenie w układaniu takich płytek.