Kupowanie starych płytek: czy to ma sens?

Kupowanie starych płytek.

Kupowanie starych płytek. Kiedy do naprawy potrzebne są płytki, których nie było na rynku od dawna, dobra rada jest często droga. Tutaj możesz przeczytać jakie masz opcje w takim przypadku.

Kupowanie starych płytek. Czy możesz kupić stare płytki?

Serie płytek, projekty i cechy konstrukcyjne zmieniają się bardzo szybko w dzisiejszych czasach – i właśnie to staje się problemem, gdy potrzebujesz pojedynczych płytek do poprawienia lub naprawy. I oczywiście ponowne ułożenie całej ściany z powodu jednej, uszkodzonej płytki nie ma sensu.

Na szczęście są sprzedawcy płytek, którzy wolą przechowywać stare zapasy w magazynie. Jeśli dopisze Ci szczęście, u jednego z tych dealerów, który również prezentuje swoje oferty w Internecie, znajdziesz to, czego szukasz. Jednak może się również zdarzyć, że rzadkie i mało poszukiwane serie lub serie specjalne nie są nigdzie w magazynie.

Jedną z opcji, którą nadal masz, jest użycie dowolnej płytki i przekształcenie wymienionej płytki w dekoracyjną płytkę z naklejką na płytkę. Jeśli w regularnych odstępach czasu przyklejasz tę samą naklejkę do innych płytek, „niewłaściwa” płytka w większości przypadków nie będzie szczególnie widoczna.

Kupowanie starych płytek. Historyczne kafelki – skąd je bierzesz?

Kupowanie starych płytek.
Stare płytki ceramiczne

Ożywiony jest handel historycznymi materiałami budowlanymi, zwłaszcza w Internecie. Jednak w wielu przypadkach za ofertami nie stoją profesjonalni dealerzy ani firmy, ale często osoby prywatne. Ceny są zatem często bardzo od siebie oddalone i – w zależności od ilości, jakości i stanu – często podlegają negocjacjom w szerokim zakresie.

Jeśli chodzi o płytki historyczne – takie jak oryginalna renowacja starego, zabytkowego budynku – prawdopodobnie bardzo trudno będzie znaleźć odpowiednie zapasy, zwłaszcza w wystarczających ilościach.

Z drugiej strony, w przeszłości oferowany był znacznie mniejszy asortyment niż obecnie, co oznacza, że ​​szanse na znalezienie czegoś odpowiedniego, zwłaszcza w przypadku szeroko rozpowszechnionych produktów, są często bardzo duże. Dobrym rozwiązaniem mogą być również skopiowane zabytkowe elementy – na przykład płytki o wyglądzie secesji wracają w modzie od kilku lat i często są dostępne w bardzo dobrych imitacjach.

PORADY I WSKAZÓWKI

Kupując płytki zabytkowe, należy również pamiętać o tym, aby mieć u boku doświadczonego rzemieślnika, który z jednej strony zna materiał i jego właściwości, a z drugiej ma doświadczenie w układaniu takich płytek.