Malowanie gumy. Oto jakie masz opcje.

Malowanie gumy.

Malowanie gumy to dość prosty zabieg. Pomalowanie gumy zwykłą farbą może okazać się totalnie bezsensowne. Farby zawierają plastyfikatory, które mogą wejść w niepożądaną reakcję chemiczną, w wyniku czego mogą się przykleić do gumy tworząc nierównomierną strukturę. Jednak są sposoby na to, by gumę pomalować.

Malowanie gumy. Weź gumową powłokę lub specjalną farbę do malowania gumowych powierzchni.

Dużo zależy od tego, jakiego rodzaju powierzchnię zamierzasz zabezpieczyć, czy też pomalować. Możliwości jest kilka.

  • Możesz użyć specjalnej gumy w płynie, która służy do powlekania różnych powierzchni
  • Możesz użyć specjalnej farby, która jest przeznaczona do powierzchni z gumy

Malowanie gumy. Płynna guma lub powłoka gumowa

Malowanie gumy.
Gumowe buty

Na rynku są dostępne narzędzia, których rękojeść jest pomalowana gumą w płynie. Ma to na celu zabezpieczenie ich przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, czy też przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Takie narzędzia są używane do przeprowadzania różnego rodzaju napraw, podczas których mogą zostać uszkodzone. Guma w płynie to ciekawy produkt, który może zwiększyć ochronę różnych powierzchni.

Malowanie gumy. Farba do malowania gumy, do malowania pontonów, skóry syntetycznej itp.

Jeśli zamierzasz pomalować powierzchnię z gumy możesz użyć innego produktu niż guma w płynie. Są na rynku specjalne farby do malowania powierzchni gumowych. Elastyczność takich farb jest bardzo duża, co niewątpliwie ma znaczenie podczas późniejszego jej działania. Tradycyjna farba prędzej czy później zaczęłaby pękać i zdzierać elastyczne gumowe powierzchnie. Farba przeznaczona do malowania gumowych powierzchni idealnie znosi wszelkiego rodzaju anomalia pogodowe i jest odporna na działanie promieni UV.

Co należy wziąć pod uwagę, używając specjalnej farby do malowania gumy?

Bardzo ważne jest, aby mieć doskonałą przyczepność do danego podłoża, którą można osiągnąć tylko poprzez przyczepność do określonych warunków podczas malowania. Zwróć szczególną uwagę na określoną temperaturę obróbki. Oczywiście należy również dokładnie oczyścić powierzchnie z brudu i jeśli to konieczne, trochę je przeszlifować. Jest to szczególnie ważne, gdy powierzchnie są bardzo gładkie. Farba gumowa nie jest prawdziwą powłoką. Na przykład nie może uszczelniać przecieków. W tym celu należy użyć płynnej gumy lub gumowej powłoki.

Malowanie gumy. Kiedy gumowa powłoka ma większy sens

Tak zwana płynna guma ma inne właściwości niż specjalna farba do malowania gumy. Może być stosowany na przykład tam, gdzie powierzchnie wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu mają być gumowane, lub wymagana jest powierzchnia antypoślizgowa. Powłoka przylega również do gładkich powierzchni, takich jak szklane lub metalowe. Płynną powłokę gumową można stosować zarówno w postaci rozcieńczonej, jak i nierozcieńczonej.

Malowanie gumy. Jak prawidłowo malować gumę?

Guma jest materiałem elastycznym. Z tego powodu nie można używać zwykłego lakieru do gumy. Jeśli farba stwardnieje na elastycznym materiale, nieuchronnie stanie się krucha.

  • Dlatego ważne jest, aby w przypadku elastycznego materiału stosować elastyczną powłokę barwną. Normalna farba nie może spełnić tego wymagania.
  • Jeśli chcesz pokolorować części gumowe, możesz to zrobić tylko za pomocą płynnej gumy. Takie produkty występują w różnych kolorach i kształtach. Możesz użyć płynnej gumy jako sprayu, nałożyć ją pędzlem lub zanurzyć część do kolorowania w płynnej gumie.
  • Przed zastosowaniem należy najpierw poczynić pewne przygotowania. W tym celu dokładnie wyczyść gumową część. Przede wszystkim powinna być wolna od tłuszczu. Następnie nałóż płynną gumę.
  • Wskazówka: użyj płynnej gumy z puszki z aerozolem. Najlepiej dokładnie zamaskować wszystkie okoliczne części, których nie chcesz poplamić.
  • Płynna guma w rzeczywistości nie barwi gumy. Zamiast tego kładzie się na nim kolorową warstwę. Możesz je usunąć w dowolnym momencie bez żadnych problemów i bez pozostawiania śladów.

Chcesz pomalować inne tkaniny? Przeczytaj, jak prawidłowo malować plastik w naszym następnym poście.

Malowanie gumy. Farby, które przyklejają się do gumy

Czy gumę można malować? Możesz, naprawdę! Gumę można łatwo pomalować! Przed nałożeniem jakiejkolwiek starej mazi należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Nie wszystkie farby nadają się do malowania gumy i nie wszystkie rodzaje gumy otrzymają farbę. W tym artykule zagłębimy się w charakterystykę gumy i farb nawierzchniowych do gumy. Przyjrzymy się również narzędziom wymaganym do prawidłowego malowania gumy, a także samemu procesowi. Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące malowania gumy!

Malowanie gumy. Skład gumy

Istnieje wiele rodzajów gumy. Guma to bardzo elastyczny materiał, który można wykorzystać do wszystkiego, od mat podłogowych po buty, opony samochodowe i węże. Wynika to z wysokiej wytrzymałości materiału i łatwości kształtowania w różne kształty. Guma może być zwijana w arkusze, wytłaczana lub formowana wtryskowo. Termin „guma” jest szeroki. Guma występuje w dwóch podstawowych odmianach. kauczuk naturalny i sztuczny. Zagłębmy się głęboko w świat gumy, zanim przyjrzymy się, jak malować gumę i najlepsze farby do malowania gumy.

Pochodzenie gumy

Około 1000 roku p.n.e. mieszkańcy Ameryki Środkowej i Południowej zaczęli regularnie używać tego rodzaju gumy. Pobrano ją z drzew kauczukowych i wykorzystano do produkcji wodoodpornych narzędzi i odzieży. Próbka przywieziona do Europy przez francuskiego odkrywcę Charlesa Marie de la Condamine na początku XIX wieku wzbudziła duże zainteresowanie. Następnie surowiec ten przeszedł liczne udoskonalenia i powstało mnóstwo towarów.

Guma organiczna

Rodzime drzewo Ameryki Południowej produkuje kauczuk naturalny. Mleczny sok tego drzewa można zbierać, wykonując nacięcia w pniu drzewa. Po śmierci wytwarza naturalną gumę lateksową. Drzewa mogą wytwarzać około kubka gumy lateksowej co dwa dni i można je często stukać.

Kauczuk lateksowy jest przygotowywany, prasowany w cegły i transportowany. Aby powstrzymać rozwój pleśni, gumę od czasu do czasu zawijano w arkusze i palono. Ten dym zawiera organiczne fungicydy. Liczne produkty, w tym smoczki, opony samochodowe, zabawki dla dzieci i rękawiczki chirurgiczne, są wykonane z naturalnego kauczuku!

W Stanach Zjednoczonych rocznie produkuje się ponad 30 milionów ton kauczuku naturalnego i syntetycznego. Większość z nich – ponad dwie trzecie – jest syntetyczna. Gumę można na szczęście poddać recyklingowi. Ponowne wykorzystanie i recykling zużytych produktów gumowych to fantastyczna strategia ograniczania ilości odpadów!

Właściwości gumy

W zależności od sposobu produkcji i zastosowanych dodatków guma może mieć szeroki wachlarz różnych właściwości. Guma jest odporna na wysokie temperatury, ścieranie, chemikalia i oleje. Może być niesamowicie elastyczny i dość twardy! Guma może być miękka jak gąbka kuchenna lub twarda jak drewno. Guma ma ogromną różnorodność cech, które przyczyniają się do jej wyjątkowej zdolności adaptacyjnej.

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że chociaż gumę można malować, nie będzie ona działać dobrze na szczególnie elastycznej gumie, takiej jak czepki pływackie lub rękawiczki lateksowe. Można jednak zdecydować się na pomalowanie wytrzymałej gumy, takiej jak spody butów czy opony samochodowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o najlepszych farbach do gumy!

Malowanie gumy. Rodzaje farb do gumy

Po omówieniu właściwości gumy, czas przyjrzeć się topowym farbom do gumy. Większość farb nie przykleja się do gumy. Odpowiada za to elastyczność gumy. Niektóre farby nie wyginają się wystarczająco, co powoduje przedwczesne łuszczenie lub odpryski. W tej części zostaną omówione rodzaje farb, które najlepiej sprawdzają się na gumie, a w dalszej części zostaną ujawnione nasze najlepsze typy. Dowiedz się więcej, czytając dalej!

Malowanie gumy. Kolor akrylu

Popularna farba rzemieślnicza w tej kategorii, farba akrylowa skutecznie przylega do różnych powierzchni. Farba akrylowa to najlepszy wybór do użytku wewnętrznego i przedmiotów, które nie będą często używane, nawet jeśli nie jest to najtrwalsza alternatywa. Idealną farbą do produktów takich jak dekoracje wnętrz jest farba akrylowa. Celuj w co najmniej dwie warstwy i pomyśl o użyciu bezbarwnego uszczelniacza, aby uzyskać najlepsze efekty. W rezultacie wzrośnie trwałość. Dostępnych jest wiele kolorów farb akrylowych, co daje wiele możliwości!

Malowanie gumy. Trwała farba gumowa

Zdejmowana farba to świetna opcja, jeśli potrzebujesz tymczasowej warstwy farby, która nadal zapewnia pewien poziom trwałości. Zazwyczaj ta farba jest dostarczana w puszkach z farbą w sprayu. Po wyschnięciu można go łatwo odkleić od powierzchni gumy. Jest to gumowa farba, która jest elastyczna i dobrze znosi użytkowanie. Dekoracje na święta najlepiej wykonywać usuwalną farbą. Dzięki temu rodzajowi farby możesz zmienić zdanie i poeksperymentować z kilkoma kolorami, zanim zdecydujesz się na idealny odcień w danej sytuacji!

Farba zewnętrzna

Jeśli zależy Ci na trwałości, musisz wybrać farbę zewnętrzną. Farby te skutecznie wytrzymują wiatr, deszcz, promieniowanie UV i zmienne temperatury. Do nakładania farby zewnętrznej użyj pędzla, wałka lub opryskiwacza. Przed malowaniem gumy farbą zewnętrzną zaleca się nałożenie podkładu w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Poprawi to przyczepność i trwałość zewnętrznej farby na gumie. Gumowce i używane opony samochodowe to idealne projekty malarskie do malowania na zewnątrz!

Malowanie gumy. Farba do malowania statków

Wspominałem o niej wcześniej, ale warto jeszcze dodać kilka zdań. Jeśli szukasz maksymalnej trwałości, farba morska jest tym, czego powinieneś szukać! Tego typu farby są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne i są często stosowane na basenach i konstrukcjach nadmorskich. Dobrej jakości farba morska klasy komercyjnej dobrze wiąże się z gumą i zapewnia powłokę, która będzie trwała przez długi czas. Nie ma potrzeby stosowania podkładu w przypadku tego typu farb, ani nie ma potrzeby nakładania uszczelniacza. Farba morska jest odporna na łuszczenie, odpryski i blaknięcie i jest idealnym wyborem do malowania zewnętrznych powierzchni gumowych.

Malowanie gumy. Najlepsza farba do gumy

Różnorodność dostępnych możliwości może być dla Ciebie zbyt duża. Możesz nie mieć pewności, które farby są najlepsze do malowania gumy. Zebraliśmy listę najlepszych farb do gumy, aby pomóc Ci skoncentrować się na poszukiwaniach. Uważaj, aby wziąć pod uwagę otoczenie, z którym będzie stykał się twój produkt gumowy. Farba akrylowa to dobry wybór, jeśli przedmiot będzie używany w pomieszczeniach i nie będzie często przenoszony.

Trwałość tych farb przedstawiono w kolejności. Wybierz farbę zewnętrzną lub morską, jeśli przedmiot będzie na zewnątrz. Wybierz farbę w sprayu z wbudowanym podkładem, jeśli chcesz szybko zakończyć zadanie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o idealnej farbie do gumy. Ten post pokaże później, jak malować na gumie.

Farba akrylowa Think ECO Think BIO to najlepsza farba akrylowa do wyrobów gumowych.
18-częściowy zestaw farb akrylowych Think ECO Think BIO jest idealny, jeśli szukasz najlepszej farby do prac plastycznych i rzemieślniczych. Kolorystyka tego zestawu waha się od fuksji po rozpływający się czekoladowy brąz. Tą farbą należy pomalować wewnętrzne powierzchnie gumowe, które nie są przeznaczone do przenoszenia. Za pomocą pędzla lub gąbki łatwo jest nałożyć tę farbę akrylową na gumę. Kolory można łączyć z innymi kolorami. Te żywe kolory farb akrylowych wysychają do matowego połysku, dzięki czemu idealnie nadają się do dekoracji świątecznych.

TH!NK

Czy istnieją na rynku ekologiczne farby, którymi można pomalować powierzchnię z gumy? Sprawdź nasz dział ekologicznych farb i dowiedz się wszystkiego na ich temat.

Zachęcamy do przeczytania innych naszych artykułów: