Malowanie gumy. Oto jakie masz opcje.

Malowanie gumy.

Pomalowanie gumy zwykłą farbą może okazać się totalnie bezsensowne. Farby zawierają plastyfikatory, które mogą wejść w niepożądaną reakcję chemiczną, w wyniku czego mogą się przykleić do gumy tworząc nierównomierną strukturę. Jednak są sposoby na to, by gumę pomalować.

Malowanie gumy. Weź gumową powłokę lub specjalną farbę do malowania gumowych powierzchni.

Dużo zależy od tego, jakiego rodzaju powierzchnię zamierzasz zabezpieczyć, czy też pomalować. Możliwości jest kilka.

  • Możesz użyć specjalnej gumy w płynie, która służy do powlekania różnych powierzchni
  • Możesz użyć specjalnej farby, która jest przeznaczona do powierzchni z gumy

Malowanie gumy. Płynna guma lub powłoka gumowa

Malowanie gumy.
Gumowe buty

Na rynku są dostępne narzędzia, których rękojeść jest pomalowana gumą w płynie. Ma to na celu zabezpieczenie ich przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, czy też przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Takie narzędzia są używane do przeprowadzania różnego rodzaju napraw, podczas których mogą zostać uszkodzone. Guma w płynie to ciekawy produkt, który może zwiększyć ochronę różnych powierzchni.

Malowanie gumy. Farba do malowania gumy, do malowania pontonów, skóry syntetycznej itp.

Jeśli zamierzasz pomalować powierzchnię z gumy możesz użyć innego produktu niż guma w płynie. Są na rynku specjalne farby do malowania powierzchni gumowych. Elastyczność takich farb jest bardzo duża, co niewątpliwie ma znaczenie podczas późniejszego jej działania. Tradycyjna farba prędzej czy później zaczęłaby pękać i zdzierać elastyczne gumowe powierzchnie. Farba przeznaczona do malowania gumowych powierzchni idealnie znosi wszelkiego rodzaju anomalia pogodowe i jest odporna na działanie promieni UV.

Co należy wziąć pod uwagę, używając specjalnej farby do malowania gumy?

Bardzo ważne jest, aby mieć doskonałą przyczepność do danego podłoża, którą można osiągnąć tylko poprzez przyczepność do określonych warunków podczas malowania. Zwróć szczególną uwagę na określoną temperaturę obróbki. Oczywiście należy również dokładnie oczyścić powierzchnie z brudu i jeśli to konieczne, trochę je przeszlifować. Jest to szczególnie ważne, gdy powierzchnie są bardzo gładkie. Farba gumowa nie jest prawdziwą powłoką. Na przykład nie może uszczelniać przecieków. W tym celu należy użyć płynnej gumy lub gumowej powłoki.

Kiedy gumowa powłoka ma większy sens

Tak zwana płynna guma ma inne właściwości niż specjalna farba do malowania gumy. Może być stosowany na przykład tam, gdzie powierzchnie wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu mają być gumowane, lub wymagana jest powierzchnia antypoślizgowa. Powłoka przylega również do gładkich powierzchni, takich jak szklane lub metalowe. Płynną powłokę gumową można stosować zarówno w postaci rozcieńczonej, jak i nierozcieńczonej.

Jak prawidłowo malować gumę?

Guma jest materiałem elastycznym. Z tego powodu nie można używać zwykłego lakieru do gumy. Jeśli farba stwardnieje na elastycznym materiale, nieuchronnie stanie się krucha.

  • Dlatego ważne jest, aby w przypadku elastycznego materiału stosować elastyczną powłokę barwną. Normalna farba nie może spełnić tego wymagania.
  • Jeśli chcesz pokolorować części gumowe, możesz to zrobić tylko za pomocą płynnej gumy. Takie produkty występują w różnych kolorach i kształtach. Możesz użyć płynnej gumy jako sprayu, nałożyć ją pędzlem lub zanurzyć część do kolorowania w płynnej gumie.
  • Przed zastosowaniem należy najpierw poczynić pewne przygotowania. W tym celu dokładnie wyczyść gumową część. Przede wszystkim powinna być wolna od tłuszczu. Następnie nałóż płynną gumę.
  • Wskazówka: użyj płynnej gumy z puszki z aerozolem. Najlepiej dokładnie zamaskować wszystkie okoliczne części, których nie chcesz poplamić.
  • Płynna guma w rzeczywistości nie barwi gumy. Zamiast tego kładzie się na nim kolorową warstwę. Możesz je usunąć w dowolnym momencie bez żadnych problemów i bez pozostawiania śladów.

Chcesz pomalować inne tkaniny? Przeczytaj, jak prawidłowo malować plastik w naszym następnym poście.

TH!NK

Czy istnieją na rynku ekologiczne farby, którymi można pomalować powierzchnię z gumy? Sprawdź nasz dział ekologicznych farb i dowiedz się wszystkiego na ich temat.

Zachęcamy do przeczytania innych naszych artykułów: