Jak usunąć plamy z musztardy?

Jak usunąć plamy z musztardy?

Usuń plamy z musztardy za pomocą domowych środków

Jak usunąć plamy z musztardy? Tutaj dowiesz się jak, miłej lektury. Grill bez musztardy to jak seks bez miłości. Da się zjeść, ale wrażenia mocno się od siebie różnią. Pierwszy przepis na musztardę zawierał ocet i gorczycę. Potem zaczęto dodawać miód i olej. Ketchup i musztarda są jak para najlepszych przyjaciół, na każdą imprezę wybierają się razem. Niestety oba te produkty potrafią nieźle nabałaganić. Pół biedy jeśli zaplamią drewniany stół, lub spadną na trawę. Gorzej jeśli musztarda i ketchup zaplamią nasze spodnie, koszulę, lub krzesło, które ma obicie z tkaniny. W tym artykule podpowiemy Ci jak pozbyć się plam z musztardy. Ketchupem zajmiemy się w innym artykule. Znajdziesz w nim mieszaninę, która pomoże Ci usunąć plamę musztardy z ubrania. Możesz także zakupić gotowy, ekologiczny preparat do usuwania plam z musztardy i nie tylko w naszym sklepie. Polecamy preparat ALLA.

Szybka reakcja to podstawa jeśli chcesz usunąć każdą plamę, nie tylko tę po musztardzie.

Jak usunąć plamy z musztardy? Usuń plamy z musztardy, gdy są jeszcze świeże

Zaschnięte plamy z musztardy usuwa się niezwykle trudno, gdyż brud wiążę się z tkaniną. Dlatego zaraz po wystąpieniu plamy na tkaninie należy zalać plamę zimną lub letnią wodą. Można także potraktować plamę mydłem, następnie włożyć zabrudzone ubranie do pralki i nastawić program prania na taką temperaturę, jaka widnieje na metce. Innym sposobem na zaprawienie plamy po musztardzie jest potraktowanie jej alkoholem, alkohol sprawdza się, zwłaszcza gdy plamy po musztardzie są niezwykle uporczywe. Możesz także użyć amoniaku. Tak więc pamiętaj:

  • ciepła woda z mydłem
  • trochę alkoholu na szczególnie uporczywe plamy
  • jeśli to konieczne amoniak

Powinieneś działać szybko

Czas to niezwykle ważny czynnik jeśli chodzi o usuwanie plam. Musztarda zawiera olej, co dodatkowo utrudnia usunięcie plam. Plamy olejowe są tłuste, a próba ich wycierania często kończy się ich rozprowadzeniem na większą powierzchnię. Dobrym sposobem na usunięcie tłustych plam jest nałożenie na nie kawałka ręcznika papierowego i wchłonięcie ich. Jeśli to nie pomoże, możesz nanieść na ręcznik papierowy odrobinę detergentu w postaci płynu do mycia naczyń. Detergent może pomóc w ponownym rozpuszczeniu plamy, co pomoże ci ją usunąć. Ważne jest, abyś zanim zaczniesz wchłaniać plamę po musztardzie przy użyciu ręcznika papierowego usunął grubsze zabrudzenia musztardą. Jeśli zanieczyszczenie włożysz do pralki zaraz po tym jak zauważysz plamę to zwiększysz w ten sposób szansę na usunięcie plamy całkowicie.

Jak usunąć plamy z musztardy? Kiedy plamy z musztardy są już suche

Wyobraźmy sobie taką oto sytuację. Zostałeś zaproszony na imprezę do kumpla, na grilla. Zakładasz nowe spodnie i nową koszulę. Idziesz tak odpicowany, pełen nadziei, że impreza będzie przednia. Kiełbasa już się smaży, piwo schłodzone, miła pogawędka ze znajomkami. Odruchowo łapiesz za kiełbasę i wkładasz ją między dwie kromki chleba. Polewasz musztardą, dodajesz cebulkę i pomidora. Gryziesz i…. boom katastrofa. Musztarda wylądowała na Twoich nowiutkich spodniach. To nie koniec, koszula także jest zachlapana musztardą. Postanawiasz gorączkowo usunąć plamę po musztardzie i łapiesz za ścierkę. Zaczynasz pocierać. Widzisz, że plama nie schodzi, a jedynie się powiększa objętościowo. Plama zostaje z tobą do końca imprezy, gdy wracasz do domu, jest już sucha. Teraz trudniej ją usunąć niż jeszcze kilka godzin wcześniej.

Musztarda oprócz soli, octu spirytusowego, gorczycy, czy też oleju zawiera barwnik. Ten składnik dodatkowo utrudnia usunięcie plamy po musztardzie. Dużo też zależy od rodzaju musztardy, obecnie na półkach sklepowych można znaleźć szereg różnych musztard. Począwszy od musztardy stołowej, po musztardę sarepską, rosyjską, imbirową, miodową, francuską, na musztardzie Dijon skończywszy. Wszystkie musztardy pozostawiają plamy. Teraz się skup: Jeśli zamierzasz usunąć zaschnięte plamy po jakiejkolwiek musztardzie, to w pierwszej kolejności doprowadź ją do zmiękczenia, poprzez nawilżenie letnią lub zimną wodą. Następnie potraktuj ją AŁUNEM w sztyfcie, który możesz kupić w pierwszej lepszej drogerii. Ałun potrafi zdziałać cuda, a przy okazji może Ci pomóc zabić nieprzyjemny zapach spod pachy 🙂

Jak usunąć plamy z musztardy? Usuń plamy musztardy z tapicerki meblowej

Tkaniny, którymi obijane są meble, tak zwane tkaniny tapicerskie są bardzo piękne i wygodne jednak mają pewną wadę. A mianowicie łatwo je uszkodzić i zabrudzić. Alcantara, skaje, plusze, szenila, żakard, każda z tych tkanin może ulec zabrudzeniu, także musztardą. Oczywiście istnieją tak zwane tkaniny niebrudzące, jednak słowo niebrudząca trzeba wziąć w nawias. Po jakimś czasie taka tkanina traci swoje właściwości hydrofobowe i zaczyna przyciągać brud. A jak wiadomo nie od dziś na brud w każdej postaci działa ocet. Tak jak w przypadku czyszczenia octem podłogi, tak też w przypadku usuwania plam po musztardzie z ubrań ocet może okazać się niezwykle pomocny. Rozcieńcz trochę octu z letnią wodą i polej nim plamę musztardy. Wcześniej usuń musztardę, ile się da łyżeczką, ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Możesz także posypać już tak przygotowaną miksturę proszkiem do pieczenia, by zwiększyć siłę oddziaływania na plamę. W ostatnim kroku namówię Cię do czegoś naprawdę niesamowitego. Uwaga….. połóż na to ręcznik i pozwól mu zassać plamę 🙂 Jeśli plama nadal jest widoczna, to wywal te spodnie, koszulę, czy cokolwiek zabrudziłeś tą zakichaną musztardą do kosza. Żart, niczego nie wywalaj tylko, przeprowadź cały proces czyszczenia od początku. Wierzę w Ciebie, dasz radę! Good luck!

Jak usunąć plamy z musztardy?
Jak usunąć plamę z musztardy?

TH!NK

Jeśli jesteś daleko od domu i nie masz możliwości spłukać plamy po musztardzie wodą z kranu zawsze możesz zakupić butelkę wody gazowanej w pobliskim sklepie. Potraktowanie plamy po musztardzie wodą gazowaną to dobry sposób na pozbycie się jej. Również inne plamy, takie jak plamy po ketchupie, możesz potraktować wodą gazowaną. Kluczowy jest tu czas, im szybciej, tym lepiej.

Przeczytaj także inne nasze artykuły: