Łóżko skrzypi. Co może być przyczyną?. Co z tym zrobić?

Łóżko skrzypi

Twoje łóżko skrzypi i okrada Cię tym samym w nocy ze spokojnego snu?. Czy już próbujesz poruszać się jak najmniej? Nie jest trudno naprawić skrzypienie łóżka. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Łóżko skrzypi. Badania przyczyn źródłowych

Zanim zaczniesz naprawiać uszkodzenie, musisz wiedzieć, na czym polega problem. Zasadniczo za piszczenie mogą być odpowiedzialne trzy różne części łóżka:

Łóżko skrzypi. Znajdź przyczynę krok po kroku

1. Czy winny jest materac?

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co powoduje skrzypienie, jest zdjęcie materaca z łóżka i położenie się na nim. Jeśli piszczy, to wina materaca.

2. Czy winę ponosi rama łóżka?

Jeśli nie skrzypi, następnym krokiem jest przyjrzenie się ramie łóżka. Najlepiej delikatnie potrząsnąć rogiem i słuchać. Jeśli piszczy, winę ponosi rama łóżka.

3. Sprawdź ramę z listew

Na koniec możesz obejrzeć ramę z listew. Najpierw spróbuj znaleźć uszkodzone miejsca gołym okiem. Czy jedna lub więcej listew się zsunęło? Czy jeden pasek został złamany, czy nawet kilka?

Jeśli nie ma widocznych uszkodzeń, możesz naciskać listwy pojedynczo i słuchać, czy nie słychać skrzypienia.

Alternatywnie możesz położyć się całkowicie na kratce bez materaca i poruszać się ostrożnie w przód iw tył.

4. Zadrapania z listew na ramie łóżka

Pisk może być również spowodowany przez przesuwanie się ramy z listew w przód iw tył na wsporniku. Możesz to również zaobserwować, kładąc się na nim i poruszając się po ruszcie.

Co zrobić, gdy skrzypi materac lub rama sprężynowa?

Jeśli masz stary materac sprężynowy, może to być przyczyną skrzypienia. Ponieważ nie można dostać się do sprężyn na materacu, niestety nie ma tu nic do zrobienia. Potrzebny jest nowy materac. Z ramą sprężynową wygląda inaczej. Jeśli to jest przyczyną skrzypienia, każdą sprężynę można spryskać indywidualnie sprayem silikonowym. Może to być trochę pracy, ale jest bardzo wydajne i można potem spokojnie spać.

Co zrobić, gdy rama łóżka skrzypi

Łóżko skrzypi
Drewniane łóżko z baldachimem

Jeśli Twoje łóżko jest połączone śrubami, skrzypiąca rama łóżka szybko się utwardzi. Uzbrój się w śrubokręt i dokręć wszystkie śruby.
Jeśli Twoje łóżko jest przyklejone, możesz dodatkowo wzmocnić ramę śrubami, a tym samym wyeliminować skrzypienie.
Co zrobić, jeśli za skrzypienie odpowiada listwowa rama?

Rama z listew powoduje skrzypienie

Pasek (włączony) pęknięty lub zużyty

Jeśli poszczególne listwy są zepsute lub nie mają już wystarczającego napięcia, możesz je po prostu wymienić lub wzmocnić.

Łóżko skrzypi. Listwa się wysunęła

Jeśli jedna lub więcej listew wysunęło się, wsuń je z powrotem na miejsce. Aby mieć pewność, że to się nie powtórzy, możesz po prostu przybić je do ramy łóżka.

Łóżko skrzypi. Listwowa rama ociera się o ramę łóżka

Jeśli skrzypienie jest spowodowane tarciem między ramą łóżka a ramą z listew, możesz albo przybić gwoździami ramę z listew do łóżka, albo możesz użyć podwójnej taśmy, aby przykleić warstwę filcu do wspornika, na którym leży rama z listew.

PORADY I WSKAZÓWKI

Aby zapobiec skrzypieniu i zużyciu drewna, maluj surowe drewno i chroń je przed wilgocią i brudem.