Cięcie płyt gipsowo-kartonowych: jakie są opcje

Cięcie płyt gipsowo-kartonowych

Cięcie płyt gipsowo-kartonowych. Panele Rigips są – nawet jako panele jednoosobowe – przeważnie za duże do montażu i dlatego należy je przyciąć na wymiar. Częste cięcie jest również konieczne, ponieważ płyty gk zawsze muszą być mocowane z przesunięciem. W zależności od rodzaju płyty istnieją różne możliwości cięcia płyt gipsowo-kartonowych lub kompozytowych.

Cięcie płyt gipsowo-kartonowych. Klasyczny sposób

Cięcie płyt gipsowo-kartonowych
Tym też możesz ciąć płytę gipsowo-kartonową

Potrzebujesz: ostrego noża, metalowego profilu, twardej krawędzi

Najprostszym sposobem skrócenia zwykłych grubych płyt kartonowo-gipsowych jest użycie frezu do zaznaczenia górnej warstwy tektury wzdłuż metalowego profilu na żądanej linii cięcia, a następnie ułożenie panelu na możliwie twardej krawędzi i przełamanie nad nią. Przy odrobinie praktyki będzie to czysta linia nieciągłości. Następnie nożem tnie się również dolną warstwę tektury. To najszybsza i najłatwiejsza metoda skracania paneli GK. W większości przypadków działa również z panelami kompozytowymi, na przykład z izolowaną płytą gipsowo-kartonową, jeśli najpierw przecinamy warstwę izolacji nożem. Połamane krawędzie należy następnie nieco wygładzić i przyciąć po przekątnej frezem, co wymaga sporej wprawy, aby fazowanie było równe. Maszyna do ukosowania sprawdza się tutaj lepiej, kto robi to szybciej i czyściej niż cięcie ręczne.

Cięcie płyt gipsowo-kartonowych. Piła do grubych płyt

Grubsze płyty gipsowo-kartonowe lub panele kompozytowe są również znacznie łatwiejsze do cięcia piłą. Istnieją specjalne piły Rigips – ale zwykle są to nic innego jak cienki ogon. Można również użyć wyrzynarki, która jest szczególnie precyzyjna. Wyrzynarka jest szczególnie przydatna, gdy chcesz wycinać łuki lub kąty w grubych panelach – nawet jeśli jest to trochę bardziej czasochłonne niż metoda klasyczna.

Otwory i wgłębienia

W przypadku ścian wolnostojących płyta gk wymaga czasem otworów pośrodku, w których kable lub przewody ułożone w profilu powinny wyjść ze ściany. Tutaj najlepiej jest użyć nasadki do otworów do wiertarki. Najłatwiejszy, najszybszy i najczystszy sposób. Wgłębienia na krawędziach płyt najlepiej jednak wycinać wyrzynarką lub piłą ręczną.