Tapetowanie płyt gipsowo-kartonowych.

Tapetowanie płyt gipsowo-kartonowych.

Ważne wskazówki odnośnie tapetowania płyt gipsowo-kartonowych.

Tapetowanie płyt gipsowo-kartonowych. Ściany z płyt gipsowo-kartonowych są wolnostojące lub stosowane jako tzw. Suchy tynk do „tynkowania na sucho” ściany. Po zakończeniu ściana z płyt gipsowo-kartonowych lub ściana otynkowana na sucho można oczywiście poddać dalszej obróbce – pomalowanej lub tapetowanej. Jest jednak kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli planujesz tapetować płytę gipsowo-kartonową lub suchą ścianę gipsową.

Tapetowanie płyt gipsowo-kartonowych. Przygotowanie

Tapetowanie płyt gipsowo-kartonowych.
Tapeta

Po wykonaniu szkieletu szkieletowego i zamontowaniu płyty gk, fugowanie szczelin ma kluczowe znaczenie dla późniejszej jakości ściany. To, czy ze wzmocnieniem, czy bez, zależy od okoliczności, ale wzmocnienia z włókna szklanego są bardziej skuteczne w zapewnianiu połączeń bez pęknięć. Aby uniknąć pęknięć, połączenia ścian oraz podłogi i sufitu należy zamknąć akrylem lub silikonem zamiast masą szpachlową. Po fugowaniu i wygładzeniu otworów w łbach wkrętów, zafugowany obszar należy zawsze ponownie dokładnie przeszlifować, aż będzie całkowicie płaski. Uważaj, aby nie przeszlifować płyt gipsowo-kartonowych, zwłaszcza jeśli pracujesz za pomocą szlifierki mimośrodowej!

Tapetowanie płyt gipsowo-kartonowych. Podkład

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych lub ściany z suchego tynku, które mają być tapetowane, należy wcześniej zagruntować, w przeciwnym razie tapeta nie może być później usunięta bez zniszczenia ściany!. Ścianę możesz otynkować przed tapetowaniem, ale nie musisz.

Tapetowanie

Podobnie jak w przypadku innych ścian, najpierw wytnij kilka pasków, wklej je i pozostaw do namoczenia na około pięć minut, a następnie umieść pierwszy pasek równo z krawędzią sufitu i szczotkuj go miękką szczotką. Upewnij się, że wstęga przylega naprawdę prosto i że żaden wzór się nie przesuwa. Niektóre wzory są tutaj problematyczne, zwłaszcza w przypadku nietypowych wysokości ścian. Przy tapetowaniu na płytach gipsowo-kartonowych trzeba pracować szybko, ale przy odrobinie rutyny da się to wykonać naprawdę całkiem nieźle. Ważna jest konsekwencja i upór. Jeśli tego zabraknie, remont może się po prostu nie udać.