Kołki do płyt kartonowo-gipsowych.

Kołki do płyt kartonowo-gipsowych.

Jakich kołków do płyt kartonowo-gipsowych użyć?

Kołki do płyt kartonowo-gipsowych. Płyty kartonowo-gipsowe można urzyć do wielu zastosowań – lampy, małe półki, lub tym podobne. Rigipy i materiał izolacyjny nie są oczywiście materiałami szczególnie wspierającymi, więc jeśli chodzi o mocowanie, może to być trochę trudne. Najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, aby nic nie musiało być przymocowane do płyty gipsowo-kartonowej – jeśli to nie jest możliwe, jedynym sposobem na pomoc jest zastosowanie odpowiednich kołków odpowiednich do płyt kartonowo-gipsowych.

Kołki do płyt kartonowo-gipsowych. Trzpień GK

Kołki do płyt kartonowo-gipsowych.
Kołki do płyt kartonowo-gipsowych.

Można nimi mocować tylko bardzo lekkie ładunki, ich nośność jest bardzo ograniczona. Kołki GK wyglądają dokładnie jak kołki do konwencjonalnych, litych ścian, ale są wyposażone w inaczej ukształtowany gwint. To samo dotyczy kołków rozporowych. Pod żadnym pozorem nie można ich używać do mocowania karniszy, karniszy itp. Czasami może to być problematyczne nawet w przypadku lamp.

  • Przeczytaj również – Kołki Rigips – nośność
  • Przeczytaj również – Usuń kołki Rigips
  • Sprawdź także – montuj kołki do płyt gipsowo-kartonowych

Możliwą alternatywą jest jednak mocne otynkowanie kołków zaprawą dla elektryków w większym otworze – w niektórych przypadkach zapewnia to pewniejsze utrzymanie lekkich ładunków.

Przełącz kołki rozporowe i kołki rozporowe

W przypadku większych obciążeń do mocowania nadają się tylko kołki przechylne lub wgłębione. Kołki wychylne mają swoją nazwę, ponieważ mają mechanizm przechylania wewnątrz ściany, który porusza się na pręcie gwintowanym, który rozkłada ciężar ładunku na większej powierzchni ściany i jednocześnie zabezpiecza kołek wahliwy przed wysunięciem. Można go jednak używać tylko wtedy, gdy wnęka w ścianie jest wystarczająco głęboka, aby pomieścić pręt gwintowany. Kołki rozporowe są w większości wykonane z metalu.

Alternatywnie można również użyć specjalnych kołków rozporowych wykonanych z tworzywa sztucznego lub metalu, aby bezpiecznie zamocować ładunki w płycie gipsowo-kartonowej. Potrzebują również mniej głębokich wnęk, takich jak kołki rozporowe, i mogą być stosowane prawie wszędzie w konstrukcji suchej zabudowy.

Zawsze należy przestrzegać profili obciążeń i maksymalnych obciążeń dla poszczególnych kołków oraz instrukcji montażu producenta. Nie zaleca się również osiągania maksymalnego obciążenia kołków – lepiej jest pozostać znacznie poniżej tego. Jeśli dojdzie do najgorszego, nadal można równomiernie rozłożyć ciężar ciężkich ładunków na kilka punktów mocowania, które są wtedy indywidualnie mniej obciążone. Magiczne słowo to „równomiernie”.