Drzwi inspekcyjne w płycie gipsowo-kartonowej

Drzwi inspekcyjne w płycie gipsowo-kartonowej

Drzwi inspekcyjne w płycie gipsowo-kartonowej. Z płyt gipsowo – kartonowych można tworzyć nie tylko wolnostojące ściany działowe – okładziny ścienne są również ważnym obszarem zastosowań w budownictwie z płyt kartonowo-gipsowych. W wielu przypadkach okładzina ścienna jest również stosowana tam, gdzie znajdują się przewody elektryczne, instalacje sanitarne lub podobne ściany natynkowe. Kable znikają za ścianą przed nimi. Inną możliwością jest wyposażenie tylko niektórych części lub wnęk ściany w okładzinę ze względów optycznych, na przykład w celu przykrycia skrzynki bezpiecznikowej, która jest montowana powierzchniowo. Budowniczowie płyt gipsowo-kartonowych nazywają taką konstrukcję ścian licowych kasetonami – w niektórych rejonach Niemiec i od starszych rzemieślników można jeszcze usłyszeć staromodne określenie „Rabitzkasten”.

Drzwiczki inspekcyjne zapewniają dostęp do obszarów za ścianą lub obudową

Drzwi inspekcyjne w płycie gipsowo-kartonowej
Narzędzia do wycięcia otworu pod drzwiczki inspekcyjne

Jednak we wszystkich tych przypadkach, w przypadku prac naprawczych, należy zapewnić dostęp do linii lub instalacji z tyłu. W tym celu drzwi rewizyjne lub klapy rewizyjne należy zamontować w konstrukcji płyty gk w odpowiednich miejscach. Standardowo są to drzwi o wymiarach od 15 x 15 cm do 60 x 60 cm i zwykle wyposażone w zamek obrotowy. Można go kupić jako kompletny system, montaż może wówczas odbywać się w trakcie budowy okładziny ściennej. W handlu istnieją również rozmiary specjalne, dodatkowo takie drzwi mogą być również zaprojektowane jako drzwi przeciwpożarowe lub mieć specjalne właściwości – np. Konstrukcja hermetyczna lub pyłoszczelna, izolowana lub wzmocniona. Aby wybrać odpowiednie drzwi, powinieneś wiedzieć wcześniej w jakich warunkach będą one montowane. Zorientuj się czy drzwi inspekcyjne mają być instalowane w wilgotnych pomieszczeniach, to ważny aspekt.

  • Przeczytaj również – Wypełnianie płyt gk w 3 krokach
  • Przeczytaj także – ceny płyt gipsowo – kartonowych i poprawna kalkulacja
  • Sprawdź również – Obróbka płyt gipsowo-kartonowych – bezpośrednio na murze zamiast tynku

Drzwi inspekcyjne w płycie gipsowo-kartonowej. Niepozorne wizualnie

W pełni zamontowane leżą płasko na powierzchni ściany i dlatego zwykle nie są bardzo widoczne, drzwi inspekcyjne są przeważnie białe lub jasnoszare. W szczególnie krytycznych obszarach można je również wyposażyć we wkład z płyt gipsowo-kartonowych, dzięki czemu są one jeszcze mniej widoczne, tylko rama jest zwykle nadal widoczna z bliska. Dlatego drzwi inspekcyjne są wizualnie czystym rozwiązaniem.

W przypadku większych wejść – zamontuj drzwi przesuwne Rigips

Wszędzie tam, gdzie musi być zagwarantowany większy dostęp, zaleca się po prostu zamontowanie drzwi przesuwnych Rigips zamiast drzwi inspekcyjnych.