Jak usunąć kołki Regips?

Jak usunąć kołki Rigips?

Jak usunąć kołki Regips? Kołki regips są ważnym elementem każdego nowo budowanego domu, czy też innych budynków, w których zastosowano płytę gk. Ich popularność stale rośnie, a jej początek możemy przypisać latom 90-tym. Właśnie wtedy zaczęła się rewolucja budowlana i zaczęto używać zabudowy suchej, takiej, jak płyta kartonowo-gipsowa. Co do montażu kołka Regips to raczej każdy majsterkowicz wie, jak to zrobić. Pytanie…jak usunąć kołek Regips? To pytanie jest tym bardziej trudne, gdy uświadomimy sobie, że istnieją różnego rodzaju kotwy do płyt gk. W tym artykule postaramy się udzielić na nie odpowiedzi.

Jak usunąć kołki Regips? Płyty gipsowo-kartonowe, lider w wykańczaniu wnętrz od wielu lat.

Zmiana kołków miała miejsce w roku 1990. Jak wspomnieliśmy powyżej, to właśnie wtedy na popularności zaczęły zyskiwać płyty kartonowo-gipsowe. Co ciekawe konwencjonalne uniwersalne kołki nie zniknęły całkowicie z rynku. Nadal możesz się z nimi zetknąć, gdyż są dołączane do wielu produktów jako akcesoria montażowe, ale rzadko zachodzi potrzeba ich użycia. Ich głównym problemem jest to, że całkowicie się nie nadają do ścian z płyt gipsowo-kartonowych.

Jak usunąć kołki Regips? Różne rodzaje kotew do płyt gk

Jeśli masz zamiar zamontować kołek Regips w płycie kartonowo-gipsowej, którą zamontujesz na suficie lub ścianie, to koniecznie zwróć uwagę na te rodzaje kołków:

  • specjalne kołki do płyt gipsowo-kartonowych do bezpośredniego przykręcania
  • Kołki rozporowe wykonane z tworzywa sztucznego
  • Kołki rozporowe z metalu
  • Kotwica sprężynowa

Jak usunąć kołki Regips? Usuń kołki rozporowe z płyt kartonowo-gipsowych

Kołki do płyt gipsowo-kartonowych to kołki, które są wyposażone w szeroki gwint zewnętrzny, który jest samogwintujący w płycie gipsowo-kartonowej. Możesz używać tych kołków bez wcześniejszego nawiercania. Do wkrętarki akumulatorowej lub wiertarki wymagana jest specjalna wkładka. Ta wkładka jest zwykle częścią zestawu kołków.

Jeśli kołek nie jest już potrzebny, śruba jest odkręcana. Następnie możesz również odkręcić ten kołek. Jeśli nie masz już potrzebnych narzędzi, możesz chwycić kołnierz kołka szczypcami i odkręcić go.

Usuń kołki rozporowe ze ściany lub sufitu z płyt gipsowo-kartonowych

Jak usunąć kołki Rigips?
Kołek rozporowy

W przypadku kołków rozporowych nie można już wyciągać kołka ze ściany. Najpierw odkręca się śrubę. Następnie kołek powinien automatycznie spaść za ścianą z płyt gk. Jeśli nie, musisz najpierw poluzować go ostrym ostrzem (nóż Stanley, nóż uniwersalny) lub ostrym małym dłutem, zanim kołek spadnie.

Wszystkie inne próby wyciągnięcia kołka ze ściany zwykle prowadzą do wyrwania płyty gk. Dlatego takich testów nie należy przeprowadzać, jeśli nie chcesz znacząco zwiększać późniejszego wysiłku renowacyjnego.

Zamknięcie otworów na kołki w płycie gk wnęką

Kiedy następnie zamykasz otwory na kołki, musisz wziąć pod uwagę, że płyta gipsowo-kartonowa lub szpachlówka również spadnie na płytę gipsowo-kartonową z wnęką za nią. Dlatego może być konieczne zamknięcie otworu na kołek wyłącznie lub w przygotowaniu za pomocą kleju montażowego.

TH!NK

Nośność kołka jest bardzo ważna. W przypadku stosowania kołków w płycie gk należy również zwrócić uwagę na nośność, która wynika z nośności kołków oraz nośności ściany z płyt gk.

Sprawdź także inne nasze artykuły: