Jak czyścić obraz olejny?. Delikatnie wyczyść obraz olejny, aby kolory znów ożyły

Jak czyścić obraz olejny?

Jak czyścić obraz olejny? Czy masz piękny, stary obraz olejny, który w międzyczasie stracił swoją świetlistość? Nic dziwnego, że z czasem zbyt dużo brudu po prostu przykleja się do powierzchni. Jednocześnie przezroczysta powłoka, którą ma każdy obraz olejny, żółknie z biegiem lat, powodując zanikanie wyrazistości kolorów. Ale nic z tego nie jest złamaną nogą, oznaki starzenia można odwrócić. „

Jak czyścić obraz olejny? Wyczyść obrazy olejne samodzielnie

To pytanie powinno pojawić się jako pierwsze, gdy spojrzysz na stary obraz, który widział lepsze dni. Kiedy odpowiadasz, wszystko zależy od wartości Twojego obrazu i tego, jak głębokie są zamierzone interwencje.

W przypadku drogiego historycznego dzieła sztuki jest bardzo jasne, że wyszkolony konserwator musi pomóc. Taki obrazek należy dokładnie odkurzyć z powierzchni! Jeśli dany obraz ma dla Ciebie idealną wartość, możesz ostrożnie podejść do sprawy.

Jednak usunięcie lakieru zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ można uszkodzić warstwy farby pod spodem. Wykonaj ten krok tylko wtedy, gdy masz pewność, że nie spowodujesz poważnych szkód.

Co jest konieczne: czyszczenie powierzchni – czy usuwanie lakieru?

Jak czyścić obraz olejny?
Obraz olejny

Przyjrzyjmy się bliżej: czy mamy do czynienia tylko z powierzchownym brudem, kurzem i plamami, które można usunąć bez większego wysiłku? Jak się dowiedzieć!

 • Podnieś bawełniany wacik.
 • Lekko zwilż bawełnę śliną.
 • Użyj go, aby edytować mały punkt w obszarze krawędzi.
 • Co to ujawnia?
 • Jeśli widzisz jasny, piękny kolor, to: czyszczenie.
 • Jeśli widzisz pożółkłe kolory, to: usuwanie lakieru.

Ludzka ślina zawiera liczne enzymy, które mają dobry efekt czyszczący. Oczywiście możesz przeprowadzić ten test również z wodą destylowaną, ale nie ma ona takiej samej „siły penetracji”.

Przy okazji: czasami lakier jest tak stary, że tworzy grudki, które z kolei powoli odrywają się od powierzchni. W tym przypadku nie ma nic wspólnego z odnowieniem warstwy ochronnej.

Jak usunąć kurz i brud z obrazu olejnego

Czy na podstawie ustaleń zdecydowałeś się po prostu wyczyścić powierzchnię? Prosimy nie słuchać tak zwanych „wskazówek poufnych”, które zalecają używanie wszelkiego rodzaju żywności do czyszczenia obrazów olejnych.

Cebula, ziemniaki, chleb i mleko powinny pozostać tam, gdzie powinny: w kuchni. Zawsze pozostawiają po sobie pozostałości, które z czasem mogą wyglądać brzydko, a nawet pleśnieć.

Najlepszym środkiem czyszczącym do obrazów olejnych jest nasza ślina, jak widzieliśmy powyżej. Za pomocą wacika można go nakładać kawałek po kawałku i wcierać, a następnie czyścić na sucho. Jeśli chcesz, weź wodę destylowaną.

Instrukcje: Jak usunąć lakier z obrazu olejnego

W razie potrzeby za jednym razem wyczyść obraz olejny z pożółkłego lakieru. Oczywiście nie działa to już na ślinę, ale na „cudowne lekarstwo” zwane anacrosina, które jest również stosowane przez profesjonalnych konserwatorów.

Anacrosina składa się z kilku różnych rozpuszczalników i ma mydlany, płynny charakter. Możesz go kupić w każdym artykule, ale także w Internecie.

Jak czyścić obraz olejny?Przywracanie obrazów olejnych: tak działa proces czyszczenia

 • Anacrosina
 • woda destylowana (ciepła)
 • Lakier do malowania
 • miękka szczoteczka
 • miękka bawełniana szmatka
 • wacik
 • miękka, czysta gąbka naturalna
 • Pędzel do lakieru

1. Zdejmij ramkę

Wyjmij zdjęcie z ramki, aby móc edytować skrajne krawędzie. Aby to zrobić, usuń wszelkie kliny z tyłu i postępuj ostrożnie.

2. Czyszczenie powierzchni na sucho

Najpierw całkowicie odkurz powierzchnię miękką, niestrzępiącą się szmatką, aby usunąć luźny brud.

3. Sprawdź stan malowania

Podczas tego procesu należy sprawdzić, czy obraz jest nadal ogólnie stabilny, czy też grudki są już na krawędziach lub odchodzą. Tylko wtedy, gdy zdjęcie jest w dobrym stanie, należy postępować ręcznie. W przeciwnym razie lepiej dla konserwatora.

4. Zastosuj anacrosina

Nałóż anakrosinę na całą powierzchnię obrazu miękkim pędzelkiem. Lekkie, okrężne ruchy bez nacisku przyczyniają się do stopniowego zmydlania.

5. Niech to zadziała

W następnym kroku pozwól pracy odpocząć przez około 15 minut, aby środek zaczął działać i wysychał.

Usuń szóstą warstwę wodą

Teraz lekko zwilż swoją naturalną gąbkę ciepłą, destylowaną wodą i wytrzyj obraz olejny, aby go całkowicie wyczyścić. Kontynuuj, aż powierzchnia będzie całkowicie czysta.

7. Poczekaj, aż obraz olejny całkowicie wyschnie

W tym miejscu absolutnie ważne jest, aby przed polakierowaniem i ponownym włożeniem do ramy obraz wyschnąć ze wszystkich stron. W ten sposób unikniesz rozwoju pleśni i wynikających z tego uszkodzeń.

8. Nałożyć nowy lakier

Oczywiście twój obraz olejny potrzebuje teraz świeżego lakieru. Użyj lakieru do malowania materiałów artystycznych wykonanego z naturalnych składników. Do nakładania użyj specjalnego pędzla do lakieru. Wreszcie pozwól mu wyschnąć.

PORADY I WSKAZÓWKI

Spróbuj wyczyścić Anacrosina w małym miejscu na krawędzi, zanim zajmiesz się całym obszarem. W ten sposób od samego początku możesz wykluczyć jakiekolwiek szkody.