Zwalczaj pleśń za pomocą domowych środków

Pleśń

Jeśli chodzi o usuwanie pleśni z powierzchni, niekoniecznie musisz uciekać się do klubu chemicznego. Domowe środki zaradcze są również często dość skuteczne w usuwaniu pleśni. W tym artykule dowiesz się, które z nich są dostępne i na co zwrócić uwagę podczas ich używania.

Obszary zastosowania domowych środków zaradczych

Możesz używać domowych środków do usuwania pleśni tylko wtedy, gdy musisz usunąć powierzchnię pleśni z małych obszarów. We wszystkich innych przypadkach zdecydowanie powinieneś zlecić usunięcie pleśni specjalistycznej firmie, zwłaszcza jeśli:

  • w sumie pleśń ma wpływ na ponad 0,5 m² powierzchni
  • pleśń przeniknęła już pod powierzchnię
  • pleśń wydaje się rosnąć bardzo szybko
  • wydaje się, że zachodzi na siebie kilka różnokolorowych rodzajów pleśni.

Pamiętaj też, że najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest wyeliminowanie przyczyny pleśni. Dopóki pozostaje źródło wilgoci, pleśń będzie się rozwijać.

Środki bezpieczeństwa aplikacji

Używając domowych środków zaradczych, zawsze zakładaj możliwie grube gumowe rękawice, odzież z długimi rękawami i odporną na zarodniki maskę na twarz. Należy upewnić się, że nie unosi się kurz z pleśni. Jeśli masz problemy z oddychaniem lub nie jesteś całkowicie zdrowy, pozostaw czyszczenie pleśni komuś innemu lub specjalistycznej firmie. Następnie natychmiast wyrzuć zużyte szmaty i gąbki i nie przechowuj ich w pomieszczeniach.

Sprawdzone domowe środki zaradcze

Zwalczaj pleśń za pomocą domowych środków
IXOX innowacyjny płyn do usuwania pleśni
  • Alkohol lub alkohol leczniczy (80%)
  • Alkohol denaturowany
  • Nadtlenek wodoru z apteki

Koszty i korzyści zdrowotne

Wszystkie te środki są znacznie tańsze niż profesjonalne środki do czyszczenia pleśni z aptek. W większości przypadków alkohol, denaturat i nadtlenek wodoru kosztują zaledwie kilka euro, podczas gdy środki do zwalczania pleśni często mogą być znacznie droższe.

Korzyści zdrowotne

Poza łatwopalnością alkoholu, domowe środki zaradcze nie mają szkodliwego wpływu na zdrowie. Z drugiej strony, środki do usuwania pleśni z handlu mogą zawierać substancje, które są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i które przez pewien czas mogą nadal uwalniać szkodliwe substancje do powietrza w pomieszczeniach. Nie dotyczy to wszystkich produktów, ale jest tak w przypadku niektórych.

efekt

W przypadku alkoholu i denaturatu efekt zaczyna się natychmiast, ale nie trwa długo, ponieważ alkohole bardzo szybko odparowują. Nadtlenek wodoru trwa trochę dłużej, ponieważ najpierw musi przekształcić się w wodę i (aktywny) tlen. Ważne w przypadku stosowania nadtlenku wodoru: powierzchnia podczas jego stosowania musi być absolutnie sucha, w przeciwnym razie nadtlenek wodoru nie będzie działał.

Ocet do usuwania pleśni

Ocet jest uniwersalnym środkiem czyszczącym w gospodarstwie domowym i cieszy się reputacją zwalczania pleśni. Jednak lepiej nie używać octu, ponieważ wiele rodzajów pleśni jest nawet stymulowanych przez kwasy. W przypadku niektórych gatunków ocet stanowi nawet użyteczną podstawę odżywczą.

PORADY I WSKAZÓWKI

Posmaruj pleśń wszystkimi domowymi lekarstwami (użyj pędzla) dwa razy z rzędu, a następnie po prostu wytrzyj ją szmatką. Pamiętaj, aby jak najszybciej wyrzucić szmaty poza dom.