Prawidłowe czyszczenie płyty CD: Wróć do wspaniałego dźwięku

Czyszczenie płyty CD.

Czyszczenie płyty CD. Dzięki pojawieniu się nowych nośników danych, płyta CD powoli wychodzi z centrum uwagi. Podobnie było z płytą w tamtym czasie, ale ani winyl, ani migająca płyta CD nigdy nie wyjdą całkowicie z pola. Wręcz przeciwnie: płyty CD pozostają prawdziwymi przedmiotami kolekcjonerskimi i nadal są sprzedawane bez recepty. Szkoda tylko, jeśli powierzchnia jest brudna, a odtwarzanie prawie nie działa!

Czyszczenie płyty CD. Najlepiej od samego początku unikać zabrudzeń

W rzeczywistości płyty CD nie powinny w ogóle się brudzić, jeśli obchodzi się z nimi ostrożnie. To znaczy: nigdy nie pakuj na błyszczącej powierzchni! Nie zostawiaj płyty CD leżącej bez pudełka, zawsze przenoś ją z odtwarzacza bezpośrednio do pudełka iz powrotem.

Płyty CD są wrażliwe na tłuste odciski palców, a nośniki dźwięku po prostu nie odtwarzają już muzyki w odpowiednich miejscach. Jeśli kurz i wilgoć połączą się, tworząc mieszaninę kleju, również pojawiają się blokady.

Nie należy jednak zdrapywać brudu, bo to samo w sobie jest zabronione, ponieważ rysy na płycie są jeszcze gorsze niż brud, wiedzieliśmy o tym od dawna. Do takich powierzchni nie nadają się nawet ostre lub szorstkie środki czyszczące. Rozwiązanie jest dużo łatwiejsze!

Czyszczenie płyty CD. Dzięki temu delikatnie i dokładnie wyczyścisz płytę CD

Czyszczenie płyty CD.
Płyty CD

Istnieje kilka sposobów, aby naprawdę delikatnie i dokładnie wyczyścić płytę CD. To samo dotyczy oczywiście płyt DVD, które można traktować dokładnie tak samo, jak nośniki audio, ponieważ tak naprawdę nie ma różnicy materialnej.

Środki czystości są równie proste, co proste, każdy ma je w domu. Chcielibyśmy w tym miejscu wymienić materiały, abyś mógł je przygotować:

 • miękka, niestrzępiąca się ściereczka
 • małe naczynie z zimną wodą
 • prawdopodobnie odrobina detergentu
 • ewentualnie ściereczka do czyszczenia okularów

To wszystko, nic więcej nie jest potrzebne! W każdym razie upewnij się, że włókna tkaniny są całkowicie miękkie i nie są wykonane z szorstkiego plastiku. Na przykład mikrofibra i bawełna działają dobrze.

To najlepszy sposób czyszczenia płyt CD

Zawsze postępuj w takiej kolejności, aby nie uszkodzić płyty CD, ale aby była czysta i wolna od zarysowań. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 • Odkurzyć płytę CD: Przede wszystkim należy usunąć kurz. Ale bądź ostrożny! Ziarna kurzu mogą być twarde i szorstkie, nawet jeśli mają tylko kilka mikrometrów. Nie szczotkuj zakurzonej powierzchni; lepiej ostrożnie zdmuchnąć kurz.
 • Jeszcze lepiej: użyj mocnej pompy powietrza lub puszki ze sprężonym powietrzem, aby usunąć kurz. Ponieważ powietrze, którym oddychasz, jest wilgotne i kurz może częściowo przylgnąć do płyty, podczas gdy sztucznie generowane podmuchy powietrza są w większości wolne od wody.
 • Czyszczenie wilgotną szmatką: Następnie zanurz czubek szmatki w wodzie i wytrzyj płytę CD od wewnętrznego otworu do krawędzi. Ruch jest prostopadły do ​​kierunku czytania, możliwe zadrapanie, które powoduje jak najmniejsze uszkodzenia.
 • Delikatnie wytrzyj: Przetrzyj powierzchnię bardzo delikatnie, nie naciskając. Uporczywy brud należy namoczyć w wodzie przed usunięciem go szmatką. Takie podejście wymaga cierpliwości, ale warto.
 • Czyszczenie pod bieżącą wodą: Prysznic pod bieżącą zimną wodą nie uszkadza płyty, ale luźne zabrudzenia są delikatnie zmywane. Pracuj ostrożnie miękką szmatką.
 • Użyj ściereczki do czyszczenia okularów: Jeśli do tej pory nic nie zadziałało, możesz teraz po prostu chwycić ściereczkę do czyszczenia okularów. Zawiera pewne rozpuszczalniki, które mogą również usuwać uporczywe plamy i tłuszcz. Ponownie: wyczyść prostopadle do rowków odczytu i bardzo ostrożnie!
 • Suszenie: Aby wysuszyć, można delikatnie poklepać powierzchnię płyty miękką, suchą szmatką. Lepiej nie pocierać, zwiększa to ryzyko zarysowania! Alternatywnie możesz postawić srebrny krążek pionowo i pozostawić do wyschnięcia.

Czyszczenie płyty CD. Ostrzeżenie!

Na koniec kilka ostrzeżeń, które mają zapobiec najgorszemu. Płyty nie lubią ciepła, ani jeśli pochodzi od słońca, ani jeśli się nagrzewa. Dlatego suszenie nigdy nie powinno odbywać się poprzez dostarczanie ciepła.

Niektórzy wpadli również na pomysł wkładania płyt CD do zmywarki. To też nie jest dobry pomysł, wrażliwe srebrne krążki mogą zostać uszkodzone przez gorącą wodę, środki czyszczące i ciepłe powietrze.

Należy również unikać starannego czyszczenia w kole, zawsze zsynchronizowanego z rowkami odczytu. Nie jest to tak niebezpieczne, jak wyżej wymienione czynności, ale jeśli pojawią się zarysowania, połowa utworów zostanie usunięta.

PORADY I WSKAZÓWKI

Przy odrobinie szczęścia można ponownie wypolerować rysy z powierzchni. Użyj miękkiej szmatki, aby nanieść zwykłą pastę do zębów na powierzchnię, a następnie pozostaw dysk do wyschnięcia. Na koniec opłucz wszystko pod bieżącą zimną wodą. Powodzenia!