Połóż kamień naturalny na grubym podłożu na betonie

Kamień naturalny. Beton to oszczędne i praktyczne podłoże do układania kamienia naturalnego. W celu trwałego zamocowania płyt tarasów lub ścieżek do betonu, mrozoodpornych i trwałych, należy uwzględnić spadek. Związek między betonem a zaprawą cementową zapewnia odpowiednie zachowanie materiałów mocujących.

Kamień naturalny. Nachylenie wymagań podstawowych

Każda betonowa powierzchnia, na której kładzie się kamień naturalny lub płytki, musi mieć nachylenie zapewniające odpływ wody. Należy przestrzegać następujących podstawowych zasad:

  • Kąt nachylenia od dwóch do trzech procent (= centymetry na metr)
  • Kierunek nachylenia na przyłączu budynku (taras / balkon opadający w dół od budynku
  • Niech ścieżki i wolne obszary opadną całkowicie lub ze środka
  • Upewnij się, że każdy kamień naturalny jest osadzony na tej samej wysokości, aby później uniknąć stojącej wody
  • Jeśli kąt nachylenia nie istnieje, należy zastosować dodatkowy jastrych do wyrównywania
  • W przypadku granic lub urządzeń odwadniających odpowiednio dostosuj nachylenie

Płyty lub kamienie

Kamień naturalny
Kamień naturalny

W przypadku układania kamienia naturalnego zaleca się układanie grubowarstwowe na podłożu betonowym. W ten sposób można łatwo wypoziomować panele o różnych grubościach. Warstwa zaprawy powinna mieć grubość od 15 do 20 milimetrów.

W przypadku osadzenia kamieni naturalnych, które mają nierówne spody, warstwa zaprawy powinna przekraczać najgłębszą część kamienia o pięć milimetrów. Podczas układania płyt z kamienia naturalnego zgodnie z instrukcją praca jest bardzo podobna do montażu płytek, z kamieniami bardziej przypomina trójwymiarową układankę lub mozaikę.

Kamień naturalny. Zarządzalny wysiłek

Betonowa płyta podłogowa to idealna i powszechna podkonstrukcja do układania kamienia naturalnego na tarasie. Te koszty pozostają umiarkowane, zarówno za materiały we własnej konstrukcji jak i wykonania przez rzemieślników.

Oprócz stosunkowo prostego i szybkiego układania paneli, późniejsze spoinowanie paneli z kamienia naturalnego wymaga również umiejętności manualnych i nakładów czasowych.

Jedynym większym wyzwaniem jest unikanie zasłon cementowych podczas fugowania kamienia naturalnego. Stała dostępność i używanie świeżej wody oraz czystych, wielokrotnie płukanych szmatek może w dłuższej perspektywie zapobiec powstawaniu smug i śladów.

PORADY I WSKAZÓWKI

Alternatywnie do stałego łoża z zaprawy można również zamontować równo przycięte płyty z kamienia naturalnego na cokołach. Ta metoda tworzy wentylowany odpływ wody. Specjalne zaprawy drenażowe i jednoziarniste mogą również poprawić właściwości drenażowe powierzchni z kamienia naturalnego.