Klej do płytek i jego trwałość.

Klej do płytek i jego trwałość.

Kleje do płytek mają tylko ograniczony okres trwałości

Klej do płytek i jego trwałość. Klejów do płytek nie można oczywiście porównać z żywnością. Nie stają się „złe”, ale mogą stracić swoją funkcjonalność. Nieotwarty nowy towar przechowywany w idealnym i suchym miejscu może być używany przez lata po upływie terminu ważności. Jednak samo trzymanie ich w niezabezpieczonym worku nie jest idealnym wymogiem.

Klej do płytek i jego trwałość. Im jest go więcej, tym „gorszy” może dostać klej do płytek

Przy ocenie skutków starzenia, a tym samym przydatności starego nowego kleju do płytek, nie jest bez znaczenia rodzaj kleju. Wskazówka: im więcej różnych składników znajduje się w kleju do płytek, tym bardziej prawdopodobne jest, że utraci on równowagę.

Wszystkie gotowe produkty do natychmiastowego użycia z płynnymi komponentami są zdecydowanie złe. Funkcjonalność wszystkich suchych i sproszkowanych mas można sprawdzić metodą prób i błędów. Cement w kleju do płytek i elementach plastikowych w wieku elastycznego kleju, ale zwykle można go nadal w pełni wykorzystać, jeśli jest właściwie przechowywany do około dwóch lat po określonym „terminie przydatności”.

Prawidłowe przechowywanie wymaga następujących czynników:

 • Suchy pokój
 • Wilgotność nigdy nie przekracza sześćdziesięciu procent
 • Pojemnik do przechowywania zapakowany szczelnie i szczelnie na dyfuzję jak worek
 • Temperatura pokojowa bez wahań powyżej dziesięciu stopni Celsjusza
 • Brak ekspozycji na ciepło powyżej trzydziestu stopni Celsjusza
 • Ciemność
 • Nienaruszone oryginalne opakowanie lub hermetyczny pojemnik

Przetestuj użyteczność

Klej do płytek i jego trwałość
Płytki

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia przydatności starego nowego kleju do płytek. Wszystkie wymagają czasu, ale zapobiega to poluzowaniu się lub spadnięciu płytek ze ściany:

 • Sprawdzaj konsystencję i jednorodność kleju podczas nakładania kleju na ścianę.
 • Jeśli klej do płytek został prawidłowo wymieszany i wygląda dobrze, nałóż płytkę testową lub odłamek płytki, aby przetestować podłoże, które ma być wyłożone kafelkami. Jeśli po 48 godzinach płytka zwisa i pewnie przylega, można nadal używać kleju do płytek.
 • Zaleca się ostrożność w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Nawet klej do płytek, który najwyraźniej nadal działa, może „opadać na kolana” pod wpływem obciążenia spowodowanego utratą wartości wytrzymałości.
 • Stary, przeterminowany klej do płytek najlepiej stosować tylko na ścianach i podłogach, na które się rzadko lub nigdy nie staje.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli twój stary nowy klej do płytek wygląda dobrze, na razie działa bez problemów, ale potem nie twardnieje, przyczyną mogą być inne przyczyny niż wiek i trwałość. Sprawdź za pomocą nowego produktu, czy występują te same zjawiska.