Drewno Abachi – lekkie i izolujące

Drewno Abachi

Drewno Abachi zyskało w ostatnich latach coraz większe znaczenie w obszarach, w których głównym problemem są lekkie i oszczędne konstrukcje. Drewno Abachi ma również inne ciekawe właściwości. Możesz dowiedzieć się, co to jest i co jeszcze powinieneś wiedzieć o Abachi w tym artykule.

Drewno Abachi. Wartości techniczne

Opis wartości mierzonychwartość
Gęstość nasypowa0,35-0,49 g / cm³
Średnia gęstośćok. 570 kg / m³ (świeży)
Wytrzymałość na ściskanie30-52 N / mm²
Wytrzymałość na zginanie51 – 72 N / mm²
  • Czytaj także – Malowanie drewna woskowanego
  • Przeczytaj także – Sztuczne przyciemnianie jasnego drewna
  • Sprawdź także – Drewno Aningre – imitacja drewna

Drewno Abachi. Inne nazwy i oznaczenie DIN

Abachi jest sprzedawane w Afryce pod różnymi nazwami. Oprócz nazwy handlowej „African Whitewood” czasami spotyka się również nazwy afrykańskie:

  • Wawa
  • Ayous
  • Samba i
  • Obeche

Międzynarodowe oznaczenie DIN drewna Abachi to TRSC, od Triplochiton scleroxylon (botaniczna nazwa drzewa). Jednak w normie DIN 4076 oznaczenie to ABA. Niemiecka nazwa Abachi jest mało znana w krajach nieniemieckojęzycznych.

Drewno Abachi. Wygląd

Drewno Abachi
Drewno Abachi

Drewno Abachi. Ziarno

Struktura Abachi jest dość typowa, częstotliwość ledwo widocznych porów może się zmieniać. Statki są w większości rozmieszczone nieregularnie. Promienie drewna są łatwo rozpoznawalne, czasami pojawiają się błyszczące smugi.

Drewno Abachi. Kolor

Abachi jest zwykle jasnożółty, ale może być również w kolorze słomkowym. Biel i twardziel mają prawie ten sam kolor i dlatego trudno je rozróżnić.

Cechy

Abachi jest lekki, miękki i łatwy w obróbce. Jednak do obróbki powierzchni należy zwykle stosować wypełniacz porów, ponieważ struktura Abachi może być dość szorstka. Drewno bardzo szybko i bardzo dobrze wchłania płyny (dlatego należy uważać podczas klejenia).

Kurczenie się i suszenie

Abachi kurczy się tylko umiarkowanie i wysycha szybko i bez problemów.

Odporność

Abachi nie jest ani odporna na warunki atmosferyczne, ani na atak grzybów i owadów. Dlatego w żadnym wypadku nie nadaje się do użytku na zewnątrz. Podatność na uszkodzenia przez grzyby jest szczególnie wysoka, dlatego suszenie należy przeprowadzić jak najszybciej, aby nie doszło do przebarwień w wyniku ataku grzybów. Są to wady drewna.

Cechy szczególne

Zdolność izolacyjna Abachi

Pomimo małej gęstości i lekkości drewna, Abachi ma zaskakująco dobre właściwości izolacyjne. Dlatego jest preferowany wszędzie tam, gdzie dobre właściwości termoizolacyjne w połączeniu z lekką konstrukcją są szczególnie ważne.

Posługiwać się

Abachi jest używany głównie w lekkich konstrukcjach; jest używany tylko w pomieszczeniach. Oprócz listew i ościeżnic jest również sporadycznie stosowany przy budowie modeli, a także coraz częściej przy budowie saun.

Pochodzenie

Abachi pochodzi wyłącznie z tropikalnych regionów Afryki Zachodniej i Środkowej.

Tutaj znajdziesz przegląd wszystkich rodzajów drewna,
a tutaj możesz dowiedzieć się więcej o innych rodzajach drewna tropikalnego.

PORADY I WSKAZÓWKI

Ze względu na swoją strukturę i małą gęstość gwoździe i wkręty nie trzymają się dobrze w miękkim drewnie. W większości przypadków będziesz więc musiał podjąć odpowiednie środki, aby śruby były dobrze zamocowane, a gwoździe nie poluzowały się.