Farba do drewna woskowanego

Farba do drewna woskowanego

Farba do drewna woskowanego. Wosk to świetna alternatywa dla samochodu czy malowania. Nie tworzy zamkniętej powierzchni, ale zachowuje naturalną oddychalność materiału. Ale czy można też pomalować drewno?

Farba do drewna woskowanego. Gdy woskowane drewno ma zostać pomalowane

Zasadniczo można nakładać farbę na wyrośniętą powierzchnię drewnianą, na przykład gdy mebel ma zostać całkowicie przeprojektowany. Aby lakier wyszedł zgodnie z oczekiwaniami, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, a nie tylko pomalować drewno.

  • Czytaj także – Malowanie drewna oliwą z oliwek
  • Przeczytaj również – Czy drewno impregnowane ciśnieniowo muszę malować?
  • Przeczytaj także – Malowanie ciemnego drewna na biało
  • Powierzchnie drewniane pokryte żywicą należy odkurzyć.
  • Wosk należy usunąć za pomocą zmywacza do wosku ze specjalistycznego sklepu.
  • Wszelkie pozostałości innych oznaczeń lub obróbki powierzchni muszą również zostać usunięte.

Farba do drewna woskowanego. Jak przygotować drewno do nowego malowania

Farba do drewna woskowanego
Drewno i wosk

Wosk wnika do wnętrza drewna, dlatego nie można go usunąć poprzez szlifowanie powierzchni. Użyj do tego specjalnego środka do usuwania wosku, który możesz kupić na przykład w sklepie z narzędziami. Najpierw nałóż obficie produkt za pomocą wełny stalowej i przejdź do surowca. Spowoduje to usunięcie wszelkich podkładów, które mogą jeszcze być obecne, i przygotowanie drewna do malowania.

Farba do drewna woskowanego. Czy na pewno to drewno woskowane?

Nie zawsze jest łatwo odróżnić drewno lakierowane od woskowanego, ponieważ powierzchnie mogą być bardzo podobne. Aby to ustalić, użyj środka do usuwania wosku i nałóż go na materiał miękką szmatką. Jeśli tkanina odbarwi się, jest to powierzchnia pokryta woskiem. Jeśli nie, jest to malowanie, które można przeszlifować w tradycyjny sposób przed ponownym pomalowaniem drewna.

Przemaluj drewno

Po przygotowaniu powierzchni i usunięciu wosku można na przykład nałożyć podkład, a następnie nałożyć żądany kolor. Najlepiej jest zawsze pracować w kierunku słojów i nakładać żądany kolor dopiero po dostatecznie długim wyschnięciu podkładu. Alternatywnie możesz również nałożyć glazurę. Podobnie jak w przypadku zwykłej farby, aplikację należy przeprowadzić w kilku warstwach, aby uzyskać gładką i równą powierzchnię.