Okna dobrej jakości kontra tanie okna – wady tanich okien

Wady tanich okien.

Wady tanich okien. Oczywiście przy zakupie okna każdy zwraca uwagę na cenę. Wiele bardzo tanich ofert w Internecie kontrastuje z ofertami okien dobrej jakości. W tym artykule możesz przeczytać, co jest wskazane i na co zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę.

Wady tanich okien. Jakość i cena

O jakości okna nie zawsze decyduje cena. Można jednak odróżnić okna od znanych producentów markowych oraz od mniejszych, nie znanych firm.

Do tych ostatnich można zaliczyć również licznych producentów okien z Polski. Istnieją jednak inne problemy z zakupami za granicą.

Wady tanich okien. Trudna ocena jakości

Okna, zwłaszcza nowoczesne szyby zespolone, są niezwykle złożone. Z tego powodu produkcja wymaga dużego know-how i dużego doświadczenia. Ponadto trzeba uważnie pracować, aby zapewnić wysoką jakość okien.

To właśnie ta jakość powoduje nieco wyższe ceny uznanych producentów markowych. Jeśli tani dostawcy pracują nieco mniej ostrożnie w niektórych obszarach, ma to negatywny wpływ na żywotność okien.

Wady tanich okien. Wysokiej jakości części

W każdym razie jakość okuć ma również decydujące znaczenie dla okien. Nie wszyscy producenci okien sami produkują okucia, w wielu przypadkach są one kupowane. Jako kupujący nie można oceniać jakości dostawców.

Jeśli okucia są gorszej jakości, po kilku latach okno będzie wymagało naprawy, a części często będą musiały być wymieniane dużym kosztem. Podczas gdy producenci wysokiej jakości mogą dostarczać części do niektórych okien bez żadnych problemów nawet po dziesięcioleciach, często jest trudno, a czasem nawet niemożliwe, uzyskać części zamienne od wielu tanich dostawców.

Wady tanich okien. Roszczenia gwarancyjne

Podczas gdy producenci marek są zawsze bardzo przekonani o swoim produkcie i w wielu przypadkach działają bardzo hojnie w przypadku usterek, które występują w wyjątkowych przypadkach, zwykle nie ma to miejsca w przypadku tanich dostawców. Rzadko zdarzają się rozwiązania oparte na dobrej woli z powodu wad produktu, które pojawiają się później.

Wady tanich okien. Brakujące certyfikaty testów

Wady tanich okien.
Tanie okno

Okna wysokiej jakości można również rozpoznać po odpowiednich świadectwach badań. Tanie okna, na przykład ze sklepu z narzędziami, zwykle nie mają tych certyfikatów testowych. Wytyczne jakości RAL są szczególnie ważnym certyfikatem dla okien. Tylko okna wysokiej jakości posiadają również atest RAL.

Instalacja jest również kryterium

Jednak w przypadku każdego okna ważne jest również, aby było ono prawidłowo zamontowane. Nieprawidłowo zainstalowane markowe okna mogą być tak samo podatne na błędy, jak tanie okna. Dlatego zdecydowanie należy – niezależnie od tego, które okno kupować – przywiązywać dużą wagę do poprawnego technicznie montażu.

Możliwe problemy z tanimi oknami

  • częste naprawy, ograniczenia funkcjonalne po kilku latach
  • trudny zakup części zamiennych
  • wysokie koszty utrzymania, skutkujące ogromnym wzrostem kosztów okien
  • zmniejszona żywotność z powodu gorszych części, co również czyni je stosunkowo drogimi

Porady specjalistów pomagają zidentyfikować różnice w jakości przy zakupie okien i lepiej ocenić rzeczywiste ryzyko związane z zakupem tanich okien. Specjalista zwykle może określić, które części mogą być problematyczne i wskazać je Tobie.