Drewniane sufity i ściany.

Drewniane sufity i ściany.

Sufity drewniane oferują bogactwo modnych możliwości projektowych.

Czy kiedykolwiek potrzeba projektowania biofilicznego była większa?

Drewniane sufity i ściany. Oszacowano, że w czasach przed pandemią spędzaliśmy już 90% czasu w pomieszczeniach . Dzisiaj? Prawdopodobnie jest to 99%. Nic dziwnego, że tak wiele myśli projektowej poświęca się oświetleniu dziennemu, roślinom, naturalnym materiałom i innym sposobom uwydatnienia przestrzeni wewnętrznej dzięki naturze.

Istnieje wiele dowodów na to, że miejsca pracy, w których zastosowano wzornictwo biofilne, zapewniają wyższy poziom produktywności i zaangażowania pracowników. To, w połączeniu z rosnącym trendem w projektowaniu biur o charakterze rezydencjonalnym, stanowi wyzwanie dla architektów i projektantów, aby włączyć ciepło do przestrzeni roboczej .

Dobry początek: sufit. Obecnie rewolucja w projektowaniu sufitów przenosi naturalny urok i piękno drewna na płyty sufitowe, kratki, deski, panele, matryce, belki, przegrody i zadaszenia. Nazywasz gatunek drewna, wykończenie i teksturę. Sufity nigdy nie wyglądały tak dobrze.

Drewniane sufity i ściany. Nowe opcje projektu

DREWNIANE SUFITY I ŚCIANY
Drewniany sufit

Na przecięciu tej transformacji materiałowej i projektowej stoi Jim Church firmy CertainTeed. Jako kierownik sprzedaży w firmie Decoustics , wiodącej marki w dziedzinie wysokowydajnych akustycznych paneli sufitowych, paneli ściennych i systemów, Church ma wyjątkowe spojrzenie na szybko ewoluujące projekty sufitów.

Sufit jest głównym punktem. Dni płaskich, statycznych sufitów ustępują miejsca żywym trójwymiarowym efektom. Architekci wprowadzają nowe, bardziej wyrafinowane i oparte na naturze słownictwo projektowe do zastosowań sufitowych bez poświęcania wymagań akustycznych ”- mówi Church. „Odważne kształty, głębie i nieregularne geometrie zapewniają prezentacje drewna, które odzwierciedlają biofilną wrażliwość”.

Signature Focus

Firmy takie jak między innymi Gensler, Perkins and Will, Pelli Clarke Pelli Architects, NAC Architecture, SmithGroup i RMTA od dawna wykorzystują drewno do tworzenia charakterystycznych cech architektonicznych.

Church twierdzi, że „zarządzanie rzeczywistością materiałów naturalnych” jest ważnym aspektem w całym procesie projektowania i specyfikacji. „Renderowanie koncepcji projektu jest dziś często fotorealistyczne. Ale czy sprawiedliwe jest porównanie naturalnych zmian materiału takiego jak drewno z obrazem wygenerowanym komputerowo? Prawdopodobnie nie.”

Drewniane sufity i ściany. Czysta wizja

„Masz do czynienia z fornirami, powłokami, wykończeniami, kolorami, budżetem, certyfikatem FSC , montażem, harmonogramami dostaw, cięciami forniru, klasyfikacją ogniową i oczywiście właściwościami akustycznymi. Jest wiele zmiennych. Kluczem jest to, aby to rozpoznać i wcześnie rozpocząć rozmowę o projekcie i specyfikacji ”- mówi Church. „Istnieje wiele sposobów realizacji wizji”.

Na przykład zastanów się, jak drewno skutecznie spełnia wymagania akustyczne. Jedna technika wykorzystuje technologię CNC do laserowego perforowania drewna z otworami o średnicy 0,55 mm, pomagając pochłaniać fale dźwiękowe. Przy prawie każdym zastosowanym przygotowaniu akustycznym, nawet z dużymi otworami lub rowkami, piękno drewna zawsze przetrwa. „Ludzie wychodzą poza wzmocnienie akustyczne” – mówi Church.

Drewniane sufity i ściany. Szybkość i pewność

Kolega Churcha, Robert Hartogsveld, kierownik ds. Rozwoju biznesu w firmie CertainTeed Architectural Products, oferuje jeszcze jedną wskazówkę przy określaniu sufitu przyjaznego dla biofilii: „Architekci oczekują szybkich odpowiedzi” – mówi. „Możesz znać swój budżet, wymagania projektowe i projekt. Jakie masz opcje? Połącz siły z firmą, która może szybko i pewnie doradzić. Możesz być mile zaskoczony wynikiem. ”

Dowiedz się więcej o tym, jak naturalne ciepło i piękno drewnianego sufitu może wzbogacić Twój następny projekt.