Dywan na klatce schodowej.

Dywan na klatce schodowej.

Jak prawidłowo ułożyć dywan na klatce schodowej?

Dywan na klatce schodowej. Układanie dywanów jest w równym stopniu częścią majsterkowania, jak dobra gama narzędzi. Ale jeśli konwencjonalne układanie dywanu w pokojach jest nadal stosunkowo łatwe, w przypadku schodów sytuacja wygląda inaczej. Układanie dywanu na schodach wymaga nieco większej wiedzy i pewnego zwrotów akcji podczas pracy. Aby wesprzeć Cię, przedstawiliśmy szczegółowe instrukcje układania wykładziny na klatce schodowej.

Dywan na klatce schodowej. Zalety wykładziny na schodach

Istnieje wiele powodów, dla których warto położyć dywan na klatce schodowej. Dywan tworzy przytulną atmosferę i ciepło, ale ma wiele praktycznych zalet, zwłaszcza na schodach.

 • ma działanie dźwiękochłonne (dźwięk uderzenia)
 • bardzo antypoślizgowy (w porównaniu do wielu schodów drewnianych i kamiennych)
 • sprawia, że ​​stare, brzydkie schody znów stają się atrakcyjne.

Dywan na klatce schodowej. Techniki układania dywanów na schodach

Możesz również inaczej położyć dywan na schodach.

 • Wariant 1: Wytnij kawałki dywanu na stopnie i podstopnice
 • Wariant 2: bieg schodowy mocowany do podstopnic za pomocą poprzeczek

Ponieważ układanie kawałków dywanu na podstopnicach i stopniach jest znacznie bardziej popularne, ta technika układania została omówiona w tym artykule.

Jeśli chodzi o klej, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych punktów

 • Klej do dywanów musi być kompatybilny ze spienionym tyłem dywanu
 • Klej do dywanów musi być odpowiedni do materiału na schody

Jeśli chodzi o same kleje, możesz wybierać spośród szerokiej gamy produktów, które mają swoje indywidualne zalety i wady.

Zalety i wady klejów do dywanów

 • Klej do wykładzin na bazie kauczuku: bardzo szybko przylega, oczywiście nie można go już naprawić
 • klej na bazie rozpuszczalnika: łatwy do utrwalenia (wolno schnie), opary
 • Klej na bazie żywicy reakcyjnej: bardzo specyficzny i trwały
 • klej rozpuszczalny w wodzie: nie nadaje się do dywanów wrażliwych na wodę i wilgoć

Dywany na schodach: odpowiednie są również taśmy klejące

Zalecane jest również mocowanie i klejenie za pomocą mocnej dwustronnej taśmy klejącej, szczególnie w przypadku wykładzin schodowych. Dlatego w poniższej instrukcji układania wykładzin na schodach podajemy tylko taśmę klejącą na liście materiałów. Oczywiście można również użyć odpowiedniego kleju do wykładzin.

Przewodnik krok po kroku dotyczący układania wykładziny na schodach

Dywan na klatce schodowej.
Dywan na schodach
 • wykładzina podłogowa
 • ewentualnie listwy przypodłogowe
 • mocna dwustronna taśma klejąca
 • Nóż Stainley (nóż do dywanów) z ostrzami trapezowymi i haczykowymi
 • Pomoc do cięcia, profil metalowy
 • Ręczny wałek do wzmocnienia nacisku kleju

1. Prace przygotowawcze

Entfernen Sie sämtliche Verschmutzungen von der Treppe. Dazu gehören auch Teppich- und Kleberreste alter Teppiche. Anschließend kehren Sie die Treppe mit einem Besen. Den Teppich sollten Sie am besten schon am Vortag in einem großen Raum ausrollen, damit Sie es nicht mit zu vielen Verformungen zu tun haben.

2. Maskowanie schodów

Układając dywany na schodach, należy zawsze zaczynać od góry i schodzić w dół. Oklej górny pion (pionowa część schodów), a następnie następny stopień obficie dwustronną taśmą klejącą. Zawsze przyklejaj taśmę klejącą tak daleko, jak to możliwe, na zewnątrz wzdłuż krawędzi do krawędzi. Można również wkleić przód (powierzchnię) stopnia. Powierzchnię podstopnic i stopni można również wkleić, najlepiej krzyżując się po przekątnej. Nie usuwaj jeszcze górnej folii ochronnej.

3. Wytnij dywan na stopnie i podstopnice

a)
Przycinanie dywanu na wymiar Jeśli masz już doświadczenie w cięciu dywanów, z grubsza przytnij powierzchnie, a następnie z grubsza dopasuj je. Zdejmij folię ochronną, przyklej kawałek dywanu i zwiń go na miejsce. Elementy wystające po przyklejeniu należy wyciąć za pomocą narzędzia do cięcia, najlepiej po przyklejeniu.

b) Szablony
Jeśli nigdy nie wycinałeś kawałków wykładziny na schody, zalecamy przygotowanie szablonów (karton, styropian). Poszczególne kawałki należy jednak zawsze wycinać trochę za mocno, aby po sklejeniu pasowały idealnie.

c) Dodatkowe środki pomocnicze
W przypadku niektórych schodów (drewnianych) zaleca się mocowanie sztywnych dywanów również małymi gwoździami. Na każdym kroku możesz również przymocować ochronę krawędzi do przedniej krawędzi.

4. Wszystkie inne kroki

Po pierwszym pionie i stopniu postępuj zgodnie z tym samym schematem dla następnego pionu i stopnia.

PORADY I WSKAZÓWKI

Zawsze staraj się ciąć dywany wzdłuż pętli, ponieważ zapewni to idealne cięcie. Jeśli musisz ciąć pętlę (w poprzek), zawsze staraj się wyciąć jeden lub dwa milimetry nadwymiar, a następnie wyregulować, aby ukryć strzępienie. Specjalistyczny handel oferuje wstępnie przycięte i połączone kawałki dywanu do standardowych schodów. Możesz również zamówić niestandardowe dywany o specjalnych wymiarach schodów i połączyć je. Jest to tańsze, niż się często zakłada i zazwyczaj zapewnia jedynie wykończenie schodów wyłożonych wykładziną. Częściowe oklejanie stopni jest również możliwe i wygląda dobrze. Oczywiście więcej artykułów do układania dywanów udostępniamy w dzienniku domowym. Dotyczy to również konwencjonalnego układania dywanu.