Rozpuszczalnik do kleju do dywanów

Rozpuszczalnik do kleju do dywanów

Rozpuszczalnik do kleju do dywanów. Wielu majsterkowiczów, którzy mieli do czynienia z renowacją i dywan, który należy usunąć, wie aż za dobrze – wiele klejów do dywanów w ogóle nie daje się usunąć. Dlatego poniżej znajdują się wskazówki dotyczące rozpuszczalników do kleju do dywanów.

Rozpuszczalnik nie w znaczeniu rozpuszczalników organicznych

Zanim jednak przejdziemy do tych możliwych rozwiązań dla klejów do wykładzin, najpierw przejdźmy do samych rozpuszczalników, nie chodzi o rozpuszczalniki takie jak aceton czy terpentyna. Na przykład usuń rozpuszczalniki z farby. Wiele z tych roztworów organicznych rozpuszczałoby również kleje do dywanów. Jednak użycie rozpuszczalników organicznych jest więcej niż wątpliwe.

Rozpuszczalnik do kleju do dywanów. Usuń klej do dywanów za pomocą rozpuszczalników organicznych

W szczególności silniejsze rozpuszczalniki, głównie rozpuszczalniki aromatyczne, są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Ponadto po odparowaniu są bardzo łatwo palne nawet przy niewielkiej gęstości powietrza. Dlatego radzimy nie używać takich rozpuszczalników. Nawet stosunkowo nieszkodliwy rozpuszczalnik aceton jest szkodliwy dla zdrowia, a także wysoce łatwopalny.

Rozpuszczalnik do kleju do dywanów. Metody i procedury usuwania kleju do dywanów

Istnieją różne metody i środki usuwania kleju do wykładzin:

  • szlifowanie (mechaniczne)
  • frezowanie (mechaniczne)
  • ze ściągaczem (mechanicznym)
  • ewentualnie z wodą (jako rozpuszczalnik)
  • ze specjalnym rozpuszczalnikiem do kleju do dywanów

Usuń klej do wykładzin mechanicznie

Wykładzina

Problem z wieloma klejami do dywanów polega na tym, że wiążą się one również z podłożem, zwykle jastrychem. Takie kleje do dywanów można całkowicie usunąć jedynie mechanicznie, stosując odpowiednie techniki ścierne.

Usuń klej do dywanów frezarką

Frezowanie elewacji frezem gwiazdowym usuwa nawet wyjątkowo dobrze związany klej do wykładzin. Jednak zrób to sam musi pożyczyć taki router ze sklepu ze sprzętem lub wypożyczalni narzędzi. Jednak takie frezarki nie są częścią istniejącej oferty dla każdego dostawcy; więc być może będziesz musiał czegoś poszukać.

Usuń klej do wykładzin za pomocą ściągacza

Spychacza można używać tylko wtedy, gdy spód dywanu jest wykonany z pianki. Może współpracować z innymi dywanami, ale nie musi. Można go optymalnie stosować tylko do dywanów z piankowym spodem.

Poluzuj klej do dywanów wodą

Kleje do dywanów rozpuszczalne w wodzie muszą być klejami używanymi co najmniej od lat 90. Wcześniej stosowano tu głównie kleje do dywanów zawierające rozpuszczalniki. Klej należy obficie namoczyć w wodzie i odczekać co najmniej pół godziny. Jeśli podłoże jest bardzo chłonne, może być konieczne dodanie wody w czasie oczekiwania.

Specjalne rozpuszczalniki do rozpuszczania klejów do dywanów

Jednak ta metoda działa tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Rozpuszczalniki do klejów do dywanów są również odpowiednie do klejów do dywanów, które zawierają lub były na bazie rozpuszczalników oraz do wielu dwuskładnikowych klejów do dywanów. Są to specjalne rozpuszczalniki, które wyspecjalizowany handel wyraźnie oferuje do spulchniania klejów do dywanów. Te rozpuszczalniki również muszą być stosowane obficie.

Rozpuszczalnik do kleju do dywanów. Należy koniecznie przestrzegać instrukcji użycia takich rozpuszczalników

W przypadku nałożenia zbyt małej ilości rozpuszczalnika klej może się nie zmienić i nie można go usunąć. Proszę również zwrócić uwagę na informacje i instrukcje obsługi producenta. Ponieważ oprócz ilości użytego rozpuszczalnika decydujący jest również późniejszy czas oczekiwania. Te rozpuszczalniki do klejów do dywanów mogą usunąć większość klejów.

PORADY I WSKAZÓWKI

Trwałe kleje do wykładzin to przeważnie kleje dwuskładnikowe, które były szeroko rozpowszechnione w latach siedemdziesiątych (obecne są żółte pozostałości kleju). Wielu rzemieślników zaleca nawet częściowe usunięcie jastrychu za pomocą tych klejów – co ostatecznie dotyczy również frezarki fasadowej. Nie musisz jednak koniecznie całkowicie wyrywać jastrychu.