Rozpuszczalnik do kleju

Rozpuszczalnik do kleju.

Rozpuszczalnik do kleju. Rozpuszczalniki są ważne dla klejów z dwóch powodów. Z jednej strony istnieją kleje, które muszą zawierać rozpuszczalniki, aby były skuteczne. Z drugiej strony, do usunięcia pozostałości kleju często potrzebne są również rozpuszczalniki. Poniżej omawiamy oba tematy.

Rozpuszczalnik do kleju. Różne kleje

Rozpuszczalniki do kleju są podobne do rozpuszczalników używanych do usuwania farby. Są potrzebne z jednej strony do rozcieńczenia lub zainicjowania reakcji chemicznej, takiej jak aktywator, a z drugiej strony do poluzowania pozostałości kleju. Można wyróżnić wiele różnych klejów:

  • Przeczytaj także – Rozpuszczalnik do wosku
  • Przeczytaj także – Klej bez rozpuszczalników
  • Sprawdź także – Rozpuszczalniki do klejów do dywanów
  • kleje na bazie rozpuszczalników
  • kleje bez rozpuszczalników
  • Klej do tworzyw sztucznych
  • Klej do metalu
  • Kleje do drewna
  • Klej do szkła

Aceton jako rozpuszczalnik do klejów do tworzyw sztucznych

To tylko niewielki wybór różnych klejów. Dobrym przykładem jest aceton, który z jednej strony jest rozpuszczalnikiem, ale jest również stosowany jako składnik klejów do tworzyw sztucznych. Może być nawet używany do usuwania lub poluzowywania niektórych klejów i tworzyw sztucznych.

Na przykład aceton rozpuszcza różne tworzywa sztuczne, takie jak polistyren (znany również pod markami Styrodur lub Styropor), podczas gdy guma silikonowa i silikon w ogóle nie atakują acetonu. Tak jest również w przypadku innych rozpuszczalników do klejów.

Żywice sieciujące i szybkoschnące

Ogólnie można powiedzieć, że rozpuszczalnikiem można usunąć pozostałości kleju, które się z nim nie sieciują. Innymi słowy, kleje dwuskładnikowe, w których rozpuszczalnik jest dodawany jako utwardzacz w celu reakcji chemicznej z innymi składnikami. Tworzy to sieć między klejem a utwardzaczem. Typowym przykładem może być klej na bazie żywicy epoksydowej.

Rozpuszczalniki sieciujące lub odparowujące

Rozpuszczalnik do kleju.
Klej

Możesz rozcieńczyć takie kleje, ale tylko wtedy, gdy rozpuszczalnik może później całkowicie odparować. Jeśli chcesz laminować klejem epoksydowym, rozcieńczenie nie może już odparować. Osłabia to strukturę sieci. Z drugiej strony istnieją inne żywice, w których „utwardzacz” ma tendencję do działania jako rozpuszczalnik.

Mianowicie, aby jak najszybciej odparować, aby przyspieszyć twardnienie kleju. W przypadku takich klejów musi być możliwe odparowanie utwardzacza. Żywice reagujące w ten sposób to żywice UP, czyli żywice poliestrowe.

Rozpuszczalnik do kleju. Rozpuszczalnik do usuwania pozostałości kleju z różnych materiałów

Ponadto musisz uważać na rozpuszczalniki, jeśli chcesz usunąć resztki kleju z obszaru wokół spoiwa. Metale, tworzywa sztuczne itp. – wszystkie te materiały reagują różnie, w tym różne rozpuszczalniki. Na przykład aceton może atakować miedź, co prowadzi do korozji wżerowej.

PORADY I WSKAZÓWKI

Aby użyć odpowiednich rozpuszczalników, spójrz na składniki kleju. Z reguły można powiedzieć, że te same lub podobne substancje można zawsze rozwiązać za pomocą tych samych lub podobnych substancji. To samo lub podobne oznacza skład chemiczny i strukturę (połączenia itp.).