Rozpuszczalnik do wosku

Rozpuszczalnik do wosku

Rozpuszczalnik do wosku. Większość ludzi prawdopodobnie zna plamy wosku z własnego doświadczenia. Jednak usuwanie ich przez ogrzewanie nie zawsze jest skuteczne. Lepszy byłby rozpuszczalnik do wosku. Jest to ważne i tak dla innych majsterkowiczów, ponieważ często trzeba poluzowywać woski z innych powodów, na przykład przy samodzielnym wytwarzaniu wosków do mebli.

Rozpuszczalnik do wosku. Rozróżnienie różnych wosków

Zanim dojdzie do doboru odpowiednich rozpuszczalników do wosków, należy je rozróżnić. Wreszcie istnieją znaczne różnice w składzie i głównych składnikach:

  • Przeczytaj także – Rozpuszczalnik do kleju
  • Przeczytaj także – Rozpuszczalniki do klejów do dywanów
  • Sprawdź także – Rozpuszczalniki organiczne – Przykłady
  • wosk zwierzęcy i roślinny
  • Woski ziemne
  • woski syntetyczne

Najważniejszymi woskami są woski zwierzęce (wosk pszczeli), woski roślinne (wosk karnauba) i woski syntetyczne (parafina) W zależności od składu chemicznego wosków można stosować różne rozpuszczalniki.

Rozpuszczalnik do wosków zwierzęcych i roślinnych

Dlatego terpentyna idealnie nadaje się do rozpuszczania wosku zwierzęcego, takiego jak wosk pszczeli. Terpentyny balsamicznej w żadnym wypadku nie należy utożsamiać z substytutem terpentyny. Nie można go też zastąpić benzyną lakową!

Rozpuszczalnik do wosków syntetycznych

Spirytus mineralny warunkowo nadaje się do wosku syntetycznego na bazie parafin; ksylen i toluen są lepsze. Warto przyjrzeć się składowi chemicznemu i strukturze, ponieważ te same substancje mogą często rozpuszczać te same lub podobne substancje. W przypadku parafiny ta bliskość istnieje między wymienionymi rozpuszczalnikami.

Należy również wziąć pod uwagę, że nie każdy rozpuszczalnik jest jednakowo odpowiedni dla wszystkich substancji. Rozpuszczalniki do klejów również mogą się znacznie różnić w zależności od usuwanego kleju.

Alternatywy dla rozpuszczalnika do wosku

Rozpuszczalnik do wosku
Wosk

Podczas usuwania plam z wosku należy uważać podczas używania rozpuszczalnika, aby nie atakował on substancji, z której wosk ma zostać usunięty. W razie potrzeby pomaga tu ogrzewanie, ponieważ woski topią się zwykle w temperaturze około 40 stopni Celsjusza.

Rozpuszczalnik do wosku. Skorzystaj z niskiej temperatury topnienia

Wtedy stają się bardzo cienkie i tłuste. Jeśli pod spodem zostanie umieszczony dobrze chłonny materiał, na przykład papier kuchenny lub papier toaletowy, może on prawie całkowicie wchłonąć płynny wosk. Jednak woski nie tylko muszą być rozpuszczane w celu oczyszczenia danej powierzchni.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jest wielu stolarzy i majsterkowiczów, którzy samodzielnie wykonują meble i wosk do drewna. Najpierw dziesięć części wosku pszczelego ostrożnie topi się 1 częścią wosku Carnauba. Ważne jest, aby źródłem ciepła nie było palenisko otwarte.

Gdy tylko wosk się stopi i dobrze wymieszany, należy ponownie wmieszać 10 części terpentyny. Im więcej wosku Carnauba zostanie dodane, tym gładszy będzie późniejszy wosk do mebli. Jest to szczególnie ważne, gdy jest stosowany jako wosk do parkietów lub desek podłogowych. Uwaga: mieszanki nie wolno przegrzewać ze względu na ryzyko zapłonu!