Bawełna w suszarce – na co uważać?

Bawełna w suszarce

Bawełna w suszarce. Ciągle pojawia się niepewność, co można, a czego nie można włożyć do suszarki. Nawet w przypadku zwykłych tkanin bawełnianych zawsze istnieją różnice. Z tego artykułu dowiesz się szczegółowo, czy i kiedy można włożyć do suszarki bawełniane rzeczy, a kiedy nie.

Bawełna w suszarce. Zawsze przestrzegaj etykiety pielęgnacyjnej

Etykieta pielęgnacyjna jest zawsze najbardziej niezawodnym wskazówką, kiedy coś można i nie należy wkładać do suszarki. Symbolem suszarki jest zawsze kwadrat na metce. Zwykle znajduje się na drugiej lub trzeciej pozycji na etykiecie.

Jeśli kwadrat jest przekreślony, odzieży nie można suszyć w suszarce bębnowej. Jeśli ma punkt pośrodku, można go suszyć tylko w obniżonej temperaturze. Odzież w pełni nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej tylko wtedy, gdy w kwadracie są dwa punkty.

Dotyczy to również bawełny. Tutaj zawsze są różnice.

Bawełna w suszarce. Różnice w bawełnie

Bawełna

Często bawełna jest mieszana z włóknami syntetycznymi. Ta kombinacja jest bardzo powszechna, ponieważ niweluje wady czystej bawełny, a także zapewnia wygodę noszenia.

Te tkaniny wykonane z mieszanki bawełny bardzo często w pełni nadają się do suszenia w suszarce. Jednak nadal nie ma to zastosowania we wszystkich przypadkach. W każdym razie należy wcześniej sprawdzić etykiety pielęgnacyjne.

Mogą również występować różnice w przypadku czystej bawełny. Z dwóch tekstyliów wykonanych z czystej bawełny (100%), jedna może nadawać się do suszenia w suszarce, a druga nie. Materiał jest tutaj taki sam, ale metoda przetwarzania może być inna.

Rozróżnia się na przykład bawełnę mieszaną i niezłączoną. Ważną rolę odgrywa również sposób przędzenia nici i obróbki tkaniny. Ponadto zależy to od obróbki końcowej i materiału, z którego wykonane są szwy odzieży. Wszystkie te czynniki mogą przemawiać za lub przeciw przydatności do suszenia.

Tanie towary

Odzież od tanich producentów nieproporcjonalnie często nie nadaje się do suszenia w suszarce. Jak wyjaśniono powyżej, ma to związek ze sposobem przetwarzania tkaniny, a mniej z jakością materiału. Jednak w przypadku wszystkich ubrań wykonanych z bawełny należy spodziewać się lekkiego skurczu, niezależnie od sposobu obróbki tkaniny.

PORADY I WSKAZÓWKI

W żadnym wypadku nie wolno wkładać do suszarki elementów odzieży z wszytą wyściółką (ochraniacze ramion, staniki), ponieważ istnieje ryzyko pożaru. Plastikowe nadruki mogą również topić się w suszarce i niszczyć odzież.