Wełniane dywany nepalskie. Czyść je delikatnie.

Wełniane dywany nepalskie.

Wełniane dywany nepalskie. Dywan z Nepalu jest wykonany z czystej, nowej wełny i jest podobny do marokańskiego dywanu berberyjskiego metodą tkania, ale jest bardziej wrażliwy. Nowa wełna jest ściśle wiązana i dzięki zawartości tłuszczu wełnianego we włóknach stanowi naturalną ochronę przed zabrudzeniem i zużyciem. Podczas czyszczenia należy w miarę możliwości zatrzymać ten tłuszcz.

Wełniane dywany nepalskie. Detergenty odtłuszczające są tematem tabu

Dywan Nepal składa się z dziewiczej wełny góralskiej, która jest bardziej miękka niż prawie wszystkie inne rodzaje wełny. Dlatego podczas czyszczenia należy nie tylko przestrzegać ochrony przed tłuszczem wełnianym, ale także minimalizować wpływ mechaniczny. Wszelkie substancje rozpuszczające tłuszcz, w tym szampon do dywanów, są całkowicie tabu.

W ramach zwykłej pielęgnacji dywan jest regularnie odkurzany i zawsze powinien być odkurzany w kierunku włókien. Obrotowa szczotka odkurzająca uszkadza nową wełnę. Ze względu na miękkość wełny i nepalskiego dywanu ruchy ssące mogą się wypaczać. Mata samoprzylepna pod dywan zapobiega ślizganiu się i wędrowaniu.

Wełniane dywany nepalskie. W ten sposób usuwa się ostre zabrudzenia

Wełniane dywany nepalskie.
Wełniane dywany nepalskie.

Ciecz w ogóle

Jak najszybciej zetrzeć płyn niestrzępiącą się białą lub neutralną kolorystycznie i chłonną szmatką. Powstrzymaj się od bocznych ruchów pocierania i dotykaj tylko w pionie.

Wełniane dywany nepalskie. Substancje zawierające tłuszcz i białko

Zanurz wacik w letniej wodzie z neutralnym mydłem do prania wełny i wytrzyj plamę na tyle wilgotną, aby nie wniknęła głębiej we włókna dywanu.

Substancje lepkie, takie jak guma do żucia i modelina

Spryskać tkaninę przyklejoną do włókien sprayem lodowym, stosowanym przez sportowców przy kontuzjach. Alternatywnie możesz też położyć kostki lodu, ale musisz uważać, aby dywan Nepalu był tylko lekko przemoczony. Zamarznięty brud można usunąć lub delikatnie rozczesać wzdłuż włókien.

Pomoc dla zastosowań mikrodozowanych

Aceton, sól, spirytus lub ocet można stosować w małych dawkach. Ważne jest, aby zwilżyć tylko górne końce włókien, z wyjątkiem soli. Możesz zapobiec wciągnięciu agentów w nepalski dywan, szybko je ponownie pocierając.

PORADY I WSKAZÓWKI

Zawsze powinieneś pracować od zewnątrz do środka, gdy czyścisz dywan nepalski.