Jak usunąć wosk z dywanu?

Jak usunąć wosk z dywanu?

Jak usunąć wosk z dywanu? W tej instrukcji pokażemy, jak usunąć pozostałości wosku z dywanu w zaledwie kilka minut.

POTRZEBNE MATERIAŁY:
 

 • Kostki lodu
 • Plastikowa torba
 • Nóż lub łyżka
 • Żelazko lub suszarka do włosów
 • Bibuła, stary ręcznik lub ściereczki kuchenne

Jak usunąć wosk z dywanu?Instrukcje: krok po kroku
 

 1. Najpierw pozwól, aby wosk w dywanie stwardniał. Następnie napełnij plastikową torebkę kostkami lodu i dociśnij je do plamy, aby można ją było łatwiej usunąć.
 2. Zeskrob jak najwięcej zanieczyszczeń za pomocą łyżki lub noża.
 3. Teraz umieść bibułę na plamie wosku i zacznij przesuwać po niej żelazko. Alternatywnie możesz użyć starego ręcznika, ręczników kuchennych, brązowej papierowej torby lub złożonego papieru do pieczenia.
 4. Jeśli nie masz żelazka, możesz zamiast tego stopić wosk suszarką do włosów. Najpierw podgrzewasz wosk, a następnie dociskasz do niego papier, aby go wchłonąć.
 5. Powtarzaj proces, aż wosk zostanie całkowicie wchłonięty przez papier.
 6. W przypadku pozostałości kolorowego wosku może być również konieczne potraktowanie pozostałej plamy eterem naftowym lub środkiem do czyszczenia dywanów.

Przestroga : Włókna syntetyczne mogą się stopić pod wpływem wysokiej temperatury.

Jeśli trochę wosku wyląduje na stole, przejdź od razu do naszych 5 sztuczek przeciwko pozostałościom wosku na drewnie . Jeśli z drugiej strony masz piękny słoik ze świeczką, który trzeba uwolnić od pozostałości wosku, możesz przeczytać tutaj.

Nieestetyczne plamy wosku. Jak usunąć wosk ze świec z dywanu?

Aby móc usunąć wosk ze świec z dywanów, potrzebujesz cierpliwości, ponieważ wosk musi najpierw wyschnąć. Następnie możesz użyć domowych środków, takich jak nóż lub żelazko, aby usunąć plamę .

Usuń wosk ze świecy: pozwól mu wyschnąć!

Jeśli kapałeś wosk ze świecy na dywan, najpierw zachowaj spokój i pozwól mu przejść przez kilka minut. Powód jest prosty: w przeciwieństwie do plam z czerwonego wina, które wymagają natychmiastowego działania, wosk kapany na tekstylia musi najpierw całkowicie ostygnąć.

To sprawi, że znowu będzie trudny i będzie można go skutecznie pracować i usuwać. Jeśli chcesz przyspieszyć twardnienie, możesz chwycić fajne opakowanie z zamrażarki, kostki lodu w plastikowej torbie lub jakiś zimny spray.

Podejdź do plamy woskowej z ostrym nożem

Kiedy wyciekający wosk stwardnieje, ostrożnie zdrap go jak najwięcej ostrym nożem. Przy odrobinie umiejętności twardą masę można nawet zdjąć z dywanu w większych kawałkach. Zwykle działa to dobrze w przypadku dywanu z krótkim włosiem.

Jak usunąć wosk z dywanu? Żelazka i bibuła nie nadają się do każdego dywanu

Jak usunąć wosk z dywanu?
Wosk ze świecy

Dobry domowy środek do usunięcia pozostałości wosku po zeskrobaniu: odkurz ręcznikiem kuchennym lub bibułą. Aby to zrobić, użyj letniego żelazka, aby podgrzać pozostałości wosku. Papier umieszczony między żelazkiem a plamą wchłania wosk. Być może trzeba będzie powtórzyć ten proces kilka razy, aby złapać wszystkie pozostałości wosku. Metoda działa najlepiej na dywanach wykonanych z bawełny lub lnu.

Uwaga: dywan z włókien syntetycznych może ulec uszkodzeniu pod wpływem ciepła! Włókna mogą się topić i sklejać. Nie powinno się również „prasować” kolorowych pozostałości wosku. Jak donosi „Süddeutsche Zeitung”, barwnik może rozpuszczać się pod wpływem ciepła i wnikać głębiej we włókna dywanu. Mogą również pozostać nieestetyczne plamy oleju.

Kontynuacja leczenia kolorowych plam: domowe sposoby

Jeśli ciemny wosk ze świecy kapie na jasny dywan, jego czyszczenie jest jeszcze trudniejsze. Aby usunąć kolorowe ślady wosku, powyższe sztuczki nie wystarczą. Po użyciu żelazka używa się również benzenu lub specjalnego odplamiacza do wosku.

Aby być po bezpiecznej stronie, najpierw wlej benzynę do ukrytego miejsca, aby sprawdzić kompatybilność. Aby plama nie powiększyła się, nigdy nie wcieraj. Wystarczy przetrzeć czystą, chłonną szmatką. Na koniec potraktuj miejsce na dywanie niewielką ilością detergentu w płynie lub mydłem żółciowym i wodą.

Jeśli nie masz pewności co do czyszczenia, lepiej skonsultować się z profesjonalistą lub zanieść delikatne materiały bezpośrednio do czyszczenia na sucho.