Czemu superglue schnie tak szybko?

Superglue, jak sugeruje jego nazwa, schnie zwykle w ciągu kilku sekund. W niektórych przypadkach konieczne jest przyspieszenie. Oprócz użycia aktywatora istnieją pewne domowe środki zaradcze, na które cyjanoakrylan zareaguje natychmiast. Jeszcze silniejszy dopływ powietrza zaraz po przyklejeniu pomaga przyspieszyć.

Z odpowiednimi substancjami reaktywny klej

Ogólnie cyjanoakrylan można opisać jako substancję reaktywną, zwłaszcza jeśli wchodzi w kontakt z odpowiednim partnerem reakcji. Jeśli superglue nie wysycha, mogą być równie pomocne, jak skrócenie czasu schnięcia z sekund do ułamków sekundy.

Jak wysycha superglue: Następujące środki pomocnicze pozwalają na szybkie wyschnięcie superglue:

Aktywator

Dostępny w handlu jako spray. Można nakładać na przeciwległą powierzchnię kleju posmarowaną klejem superglue i powoduje natychmiastowe wysychanie i twardnienie.

Proszek do pieczenia / soda oczyszczona

Można posypać powierzchnię klejącą i rozprowadzić na niej superglue lub odwrotnie. Rozcieńczenie superkleju może być korzystne, ponieważ dzięki niewielkiej lepkości lepiej reaguje z proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną.

Wilgotny oddech

Oddychanie na stawie podczas łączenia może znacznie przyspieszyć proces schnięcia.

Klej do drewna

Biały klej do drewna można wmieszać do powierzchni klejącej lub wcisnąć w superglue za pomocą strzykawki i kaniuli.

pluć

Wilgoć zapobiega nieestetycznym krawędziom i białym plamom w miejscu klejenia. Ślina działa nieco lepiej niż zwykła woda, prawdopodobnie ze względu na zawarte w niej enzymy przedtrawienne.

wentylator

Czemu superglue schnie tak szybko?
Suszarka przyspiesza zasychanie kleju

W momencie przyklejania powietrze jest silną pomocą w szybszym suszeniu superkleju. Wentylator lub strumień zimnego powietrza z suszarki może pomóc w procesie klejenia, ale należy go natychmiast wyłączyć.

Niekorzystne dla procesu klejenia jest promieniowanie słoneczne, temperatury zewnętrzne i ocieplenie powyżej trzydziestu stopni Celsjusza, mokre i zakurzone powierzchnie klejenia, łączenie materiałów o różnej temperaturze.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli częściej używasz superglue, dobrze jest wypróbować różne metody i środki na różnych materiałach podczas testu. Zapisz wyniki w zakresie szybkości, sztywności i wyglądu w swoim osobistym przewodniku po kleju. Zmieniając produkty, upewnij się, że każdy superklej ma nieco inną recepturę, co może prowadzić do innego zachowania się reakcji.