Czemu superglue nie schnie?

Jeśli superglue nie wyschnie, brakuje wyzwalacza reakcji

Aby zrozumieć, dlaczego superglue nie wysycha, ważne jest, aby rozpoznać różnicę w stosunku do większości innych klejów. Podczas gdy rozpuszczalniki opuszczają klej i powodują jego twardnienie, cyjanoakrylan potrzebuje wilgoci, aby wywołać reakcję wiązania chemicznego. Substancja polimeryzuje i tworzy silne łańcuchy molekularne.

Łączenie cząsteczek w substancji

W przypadku tak zwanego suszenia, w przeciwieństwie do klejów na bazie rozpuszczalników, nie zachodzi reakcja zewnętrzna, taka jak parowanie i parowanie. Dlatego superglue nie jest toksyczny, o ile nie zostanie podgrzany powyżej 150 stopni Celsjusza, dostanie się do organizmu ludzkiego lub zostanie zjedzony.

Reakcja chemiczna tzw. Polimeryzacji zachodzi tylko wewnątrz cyjanoakrylanu. Termin „łańcuch” opisuje proces dokładniej niż suszenie. Cyjanoakrylan potrzebuje wilgoci do zainicjowania polimeryzacji. Jeśli jest to nieosiągalne, nie ma łańcuchów, a tym samym tak zwanego suszenia.

Klej pobiera wilgoć z otaczającego powietrza. Kiedy superglue uderza w skórę, wykorzystuje wilgoć z tkaniny. To wyjaśnia, dlaczego klej często lepiej i szybciej przylega do skóry niż do faktycznie zamierzonych części łączących.

Przyczyny braku suszenia

  • Nieprawidłowo nałożony, nałożony zbyt dużą, aby powietrze nie przedostało się do wnętrza i głębszych powierzchni klejących
  • Zbyt suche otoczenie, na przykład ogrzewane wnętrze zimą
  • Zbyt grube zewnętrzne krawędzie punktu klejącego lub zbyt duża dawka superglue
  • Powierzchnie kwaśne, na przykład przez tlenki metali, które są nakładane na wyroby medyczne jako bariera dla bakterii
  • Wartość pH powierzchni lub spoin poniżej siedmiu (kwaśne)

Proces schnięcia lub wiązania można przyspieszyć. Oprócz optymalnych temperatur od dziesięciu do dwudziestu stopni Celsjusza dostępne są aktywatory, które sprzyjają reakcjom.

Rozwój ciepła podczas reakcji

Superglue potrzebuje ciepła
Superglue schnie szybciej w ciepłych pomieszczeniach

Przy użyciu superglue, to należy zauważyć, że łańcuchowym molekuł wytwarza ciepło, tak zwanej reakcji egzotermicznej. Poza zakłóceniami podczas suszenia, nagrzewanie to może prowadzić do samozapłonu w przypadku materiałów łatwopalnych.

PORADY I WSKAZÓWKI

Możesz również użyć reaktywności z wilgocią i wodą w przeciwnym kierunku. Na przykład sztuczka znana wśród dozorców polega na utrzymywaniu kleju pod wodą przez kilka godzin, gdy znajduje się w zamku drzwi.