Co to jest samowystarczalna płyta grzejna?

samowystarczalna płyta grzejna

Termin „samowystarczalna płyta grzejna” jest często niejasny. W tym artykule dowiesz się szczegółowo, jaka jest różnica między samowystarczalnymi płytami kuchennymi a „zwykłymi” płytami ceramicznymi oraz jakie zalety i wady może mieć samowystarczalna płyta grzejna.

Samowystarczalne płyty grzejne

Samowystarczalna płyta grzejna jest niezależna i nie wymaga pieca. Brak jasności co do tego terminu często wynika z faktu, że słowo piec jest często błędnie utożsamiane z potocznym użyciem słowa piekarnik. To nie tak.

  • Przeczytaj także – Jaka jest różnica między kuchenką a piekarnikiem?
  • Przeczytaj także – Rozbudowa pieca – jak to robisz?
  • Sprawdź także – Podłączanie pieca i płyty ceramicznej – powinieneś to wiedzieć

„Zwykłe” płyty ceramiczne są sterowane przez piec umieszczony poniżej. Nie dotyczy to samowystarczalnej płyty grzejnej. Nie wymaga pieca poniżej. Piekarnik może, ale nie musi być zainstalowany pod spodem. Może też znajdować się w zupełnie innym miejscu, na przykład w wysokiej szafce.

Zalety i wady samowystarczalnych płyt grzewczych

Samowystarczalna płyta grzejna
Samowystarczalna płyta grzejna

Zalety

Samowystarczalne płyty grzewcze można wbudować w kuchnię w dowolnym miejscu i na dowolnej wysokości. Nie trzeba uwzględniać podanych standardowych wymiarów kuchenki do zabudowy.

Jest wtedy miejsce na szafki z naczyniami do gotowania pod samowystarczalną płytą grzejną. W ten sposób odległości niezbędne do gotowania są znacznie zmniejszone. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci, zaletą jest samowystarczalność w powierzchniach do gotowania, ponieważ nie ma żadnych pokręteł, którymi mogłyby bawić się dzieci, a jedynie w pełni zamykany panel przedni.

Możliwe wady

W przypadku oddzielnej instalacji piekarnika o dużej mocy może zajść potrzeba wykonania w kuchni dwóch trójfazowych połączeń prądowych i odpowiednio ich umieszczenia przez elektryka. W praktyce oznacza to jednak zwykle tylko niewielką ilość dodatkowej pracy, a jednorazowe koszty produkcji utrzymywane są w rozsądnym zakresie.

PORADY & TRIKI

Piekarniki o niższym poborze mocy (poniżej 4 kW) można również podłączyć do zwykłego gniazdka (jednak z własnym i oddzielnie zabezpieczonym obwodem). Elektryk może łatwo utworzyć taki obwód z istniejącego połączenia trójfazowego.