Zwróć na to uwagę przy konstrukcji płyt kartonowo-gipsowych w łazience.
Płyta kartonowo-gipsowa w łazience. Płyty gipsowo-kartonowe można również zastosować w łazience do rozbudowy lub remontu, ale ponieważ łazienka narażona jest na działanie wilgoci i istnieje ryzyko rozbryzgiwania się wody, należy zawsze pracować z dużą ostrożnością i zwracać uwagę na kilka ważnych rad.
Panele impregnowane rdzeniem – tak czy nie?
Zasadniczo panele GKBI nie są obowiązkowe do wyposażenia łazienki, jeśli pomieszczenie nie jest naprawdę zalane parą i jest dobrze wentylowane, konwencjonalne panele GK można również zastosować w zabudowie suchej. Jedynie w przypadku sufitu, który jest zwykle najbardziej narażony na działanie wysokiej wilgotności powietrza, w prawie wszystkich przypadkach zaleca się stosowanie „zielonych” płyt gk. Ważniejsze od rodzaju płyty jest jednak uszczelnienie – impregnowana masa szpachlowa, płynna folia uszczelniająca w miejscach zagrożonych pryskającą wodą.
- Przeczytaj również – Wypełnianie płyt gk w 3 krokach
- Przeczytaj także – ceny płyt gipsowo – kartonowych i poprawna kalkulacja
- Sprawdź również – Obróbka płyt gipsowo-kartonowych – bezpośrednio na murze zamiast tynku
Płyta kartonowo-gipsowa w łazience. Poszycie podwójne
Wprawni rzemieślnicy zdecydowanie zalecają podwójne deskowanie na ścianach, które mają być później wyłożone płytkami – oznacza to albo dwie warstwy płyty gk lub płyty gipsowo-kartonowej na płycie ze sklejki jako podkład. To stabilizuje ścianę do tego stopnia, że kolejne układanie płytek ma również bezpieczną i trwałą powierzchnię.
Folia impregnująca i uszczelniająca w płynie, mankiety uszczelniające i taśmy uszczelniające
Miejsca zagrożone pryskającą wodą należy zawsze pomalować płynną folią uszczelniającą, rękawy uszczelniające i taśmy uszczelniające muszą być całkowicie osadzone w tej warstwie ochronnej. Ciekła folia uszczelniająca nie pozwala już na wnikanie wody w podłoże. Wcześniej zaznacz obszary zagrożone pryskającą wodą i dodaj 50 procent ze wszystkich stron, aby być po bezpiecznej stronie. Pokrywanie całej łazienki płynną folią uszczelniającą jest zwykle niepotrzebne. Podczas fugowania płyt gk należy koniecznie stosować tylko impregnowaną masę szpachlową i fugę z zachowaniem szczególnej ostrożności, aby nie powstały żadne pęknięcia ani ubytki. Zalecane są paski wzmacniające z włókna szklanego.
Płyta kartonowo-gipsowa w łazience. Użyj odpowiedniego tynku
W przypadku ścian w łazience, które nie mają być wyłożone kafelkami, zawsze zaleca się stosowanie tynku, który poradzi sobie z wysoką wilgotnością w łazience i jeśli to możliwe, nie pozwoli wilgoci przeniknąć do paneli poniżej. O odpowiednie produkty najlepiej zapytać specjalistyczny sklep. Nawet jeśli panele Rigips są przyklejone do płytek za pomocą kleju do płytek, obowiązują te same wymagania dotyczące uszczelnienia, jak wspomniano powyżej.