Kuchenka i energia.

Zużycie energii w kuchence elektrycznej

Kuchenka elektryczna – jakie są klasy efektywności energetycznej?

Kuchenka i energia. Nasze „duże” urządzenia elektryczne, takie jak kuchenki, lodówki, pralki i zmywarki, należą do największych konsumentów energii w gospodarstwie domowym. Oszczędzanie energii ma tam sens. W tym artykule możesz dowiedzieć się, jakie klasy efektywności energetycznej są dostępne dla pieców elektrycznych i co one oznaczają.

Kuchenka i energia. Etykieta energetyczna

Od 2002 roku każda kuchenka elektryczna sprzedawana w UE musi być oznaczona jednolitą etykietą energetyczną, która zawiera informacje o zużyciu energii przez urządzenie. Klasyfikacja jest zawsze oparta na zużyciu energii przez odpowiednie urządzenie. Od 2015 r. Etykietowanie jest również obowiązkowe w sprzedaży detalicznej urządzeń online.

Upewnij się jednak, że kuchenka elektryczna i piekarnik to dwa różne urządzenia, które zwykle kupuje się w połączeniu. Oba urządzenia mogą mieć różną efektywność energetyczną.

Kuchenka i energia. Informacje o zużyciu energii przez piekarnik

Nowe, ogólnounijne rozporządzenie z 2015 r. Przewiduje również, że zużycie energii przez piekarnik jest podawane bezpośrednio w kWh zarówno w trybie standardowym, jak i w trybie recyrkulacji. Zużycie energii przez piekarnik można zawsze odczytać bezpośrednio.

Kuchenka i energia. Klasy

Chociaż co najmniej A + jest obowiązkowe dla nowych urządzeń do lodówek i zamrażarek, nie dotyczy to kuchenek. Mogą mieć klasy od A +++ do maksymalnie D. Oznacza to, że są to klasy:

  • A +++
  • Klasa A ++
  • Klasa A +
  • A
  • B.
  • C
  • D.

Różnice w zużyciu energii

Kuchenka i energia.
Kuchnia

Przykład bardzo wyraźnie pokazuje dużą różnicę w zużyciu energii w poszczególnych klasach:

Rodzaj poboru mocyKlasa efektywności energetycznej A.Klasa efektywności energetycznej B.Urządzenie sprzed 10 lat
Pobór mocy na cykl pieczenia0,8 kWh1,1 kWh1,6 kWh
Roczne zużycie energii elektrycznej80 kWh110 kWh160 kWh
Roczny koszt energii elektrycznej19,20 EUR26,40 EUR38,40 EUR

W tym przykładzie ustawiono 100 kursów pieczenia na jeden rok. Urządzenia w najwyższych klasach efektywności energetycznej A +++ i A ++ są jeszcze bardziej energooszczędne.

PORADY & TRIKI

Ze względu na niższą cenę gazu nadal powinieneś zdecydować się na kuchenkę gazową, jeśli możesz. Tutaj koszty energii są nadal niższe.