Kuchenka elektryczna i płyta indukcyjna.

Kuchenka elektryczna i płyta indukcyjna.

Porównanie kuchenek elektrycznych i indukcyjnych

Kuchenka elektryczna i płyta indukcyjna. Płyty indukcyjne to „urządzenia high-tech” w kuchni. W tym artykule możesz przeczytać o zaletach, jakie oferują w porównaniu z konwencjonalną kuchenką elektryczną oraz o tym, czy faktycznie oferują większą wydajność za wyższą cenę.

Zalety płyty indukcyjnej

Zasadniczo można zobaczyć pewne zalety kuchenek indukcyjnych ze względu na technologię:

  • dokładna regulacja temperatury
  • krótszy czas nagrzewania
  • brak ryzyka poparzenia
  • łatwiejsze czyszczenie
  • Programy gotowania

Precyzyjna regulacja temperatury

Kuchenka indukcyjna to „elektryczna kuchenka gazowa”. Podobnie jak przy zmniejszaniu lub wyłączaniu płomienia gazowego, dzięki kuchence indukcyjnej ciepło natychmiast gaśnie. Z drugiej strony w przypadku kuchenki elektrycznej trzeba zdjąć garnek z talerza, jeśli coś grozi wykipieniem. Temperatura kuchenki elektrycznej spada tylko powoli.

Krótsze czasy ogrzewania

Kuchenka indukcyjna nagrzewa się o około jedną trzecią szybciej niż klasyczna kuchenka elektryczna. Wynika to z zastosowanej technologii, w której ciepło jest generowane bezpośrednio na dnie garnka.

Bez ryzyka poparzeń

Ponieważ kuchenka indukcyjna nie przenosi ciepła, ale jest wytwarzane bezpośrednio na dnie naczynia za pomocą prądu magnetycznego, kuchenka indukcyjna zawsze pozostaje zimna na płycie. Nie możesz się na nim spalić i nie może wzniecić ognia. To także argument, gdy w domu są dzieci.

Łatwiejsze czyszczenie

Chociaż czyszczenie przypalonego tłuszczu z kuchenki elektrycznej jest często żmudne, wystarczy zetrzeć go z kuchenki indukcyjnej. Na zimnej powierzchni nic nie może się palić.

Programy gotowania

Wiele kuchenek indukcyjnych oferuje opcję utrzymania określonej temperatury przez zaprogramowany czas. Możesz więc bezpiecznie pozostawić coś na wolnym ogniu w określonej temperaturze przez pół godziny, nie martwiąc się o piekarnik. Po osiągnięciu żądanej temperatury program wyłącza się automatycznie i ponownie dodaje ciepło dopiero, gdy temperatura spada.

Wady kuchenki indukcyjnej

Płyta indukcyjna

Bardzo poważną wadą jest zdecydowanie cena i czułość elektroniki. Oprócz tego trzeba też pamiętać, że piece indukcyjne wymagają specjalnych garnków, które mogą być znacznie droższe. Jego starych garnków nie możesz wtedy często używać.

PORADY & TRIKI

Zużycie energii przez kuchenkę indukcyjną jest niewiele mniejsze niż w przypadku konwencjonalnej kuchenki elektrycznej, pomimo wyrafinowanej elektroniki. Nie ma więc żadnej przewagi w tym punkcie.