Moc kuchenki elektrycznej.

Moc kuchenki elektrycznej

Moc kuchenki elektrycznej. Wydajność kuchenki elektrycznej jest bardzo interesująca nie tylko ze względu na podłączenie, ale także w celu oszacowania zużycia energii. Z tego artykułu dowiesz się, jakie wartości wydajności są wspólne i jakie może to mieć znaczenie.

Moc kuchenki elektrycznej. Płyta i piekarnik

Moc typowej płyty grzewczej z połączonymi 4 płytami w większości przypadków wynosi około 7,5 kW. Moc piekarnika może się zmieniać, ale dla większości pieców używanych w gospodarstwach domowych wynosi od 3 do 4 kW.

Moc kuchenki elektrycznej. Znaczenie połączenia

Jest to ważne przy podłączaniu pieca, ponieważ urządzenia o mocy przyłączeniowej większej niż 3,8 kW nie mogą już pracować przy tak zwanym strumieniu świetlnym. W przypadku bezpiecznika 16 A bezpiecznik w przeciwnym razie spadłby automatycznie po włączeniu urządzenia.

W związku z tym piekarnik może czasami (jeśli jest to konieczne i żadne inne urządzenia nie są podłączone do tego samego źródła zasilania) nadal być podłączone do prądu świetlnego.

Płyta musi być podłączona do połączenia trójfazowego. W przeciwnym razie za każdym razem, gdy włączane są więcej niż dwa małe dyski, bezpiecznik by spadł.

Szybka kuchenka i „płyta ekonomiczna”

Moc kuchenki elektrycznej

To, co jest znane ze starych pieców płytowych, odnosi się również do współczesnej płyty ceramicznej. Tam również płyty mają różne poziomy mocy – zwykle jedną o szczególnie dużej mocy do szybkiego nagrzewania i taką o zmniejszonej mocy jako „obszar ekonomiczny”.

Jednak te różnice w wydajności są w praktyce nieco zwodnicze: podgrzewanie (na przykład wody) przy zmniejszonej mocy trwa dłużej, a zatem zużywa prawie tyle samo energii, co krótsze ogrzewanie z większą mocą. Nie ma więc rzeczywistej korzyści w zakresie oszczędności energii.

PORADY & TRIKI

Jednak klasa efektywności energetycznej jest ważna dla całkowitego zużycia energii przez kuchenkę elektryczną. Ogólnie rzecz biorąc, mogą występować znaczne różnice między energooszczędnymi i mniej energooszczędnymi lub starszymi urządzeniami.