Czyszczenie bursztynu: tak powraca blask!

Czyszczenie bursztynu to odpowiedzialne zadanie. Bursztyn to jeden z najbardziej czarujących przedmiotów jubilerskich, których ludzie używali od czasów starożytnych. Nie był to jednak tak naprawdę kamień, a na pewno nie klejnot, ale raczej kopalna żywica, która czasami zawiera nawet zakonserwowane owady. Należy zachować ostrożność podczas czyszczenia, ponieważ żywica jest dość wrażliwa na niektóre substancje.

Bursztyn wygląda pięknie tylko wtedy, gdy jest naprawdę czysty i przezroczysty

Czyszczenie bursztynu. Jak czyścić bursztynową biżuterię

Bursztyn ma delikatny połysk i ładny brązowo-złoty kolor. Zachwyca przyjemnie subtelnym pięknem, nigdy nie jest zbyt gęsty. Dlatego tak wiele osób wciąż entuzjastycznie podchodzi do tej biżuterii, która niestety nie jest odporna na zabrudzenia.

  • Przeczytaj również – Czyść z lekkim połyskiem: Jak czyścić steatyt
  • Przeczytaj także – Czyszczenie klatki schodowej
  • Sprawdź także – Łatwy sposób na czyszczenie białych podeszw butów

Ale bursztyn jest w zasadzie bardzo łatwy do czyszczenia. Nie używaj jednak żadnych ostrych detergentów, zamiast tego używaj wody i mydła lub łagodnego detergentu. To ponownie wypoleruje powierzchnię! Tak to się robi:

  • Przygotuj mydło lub łagodny roztwór detergentu.
  • Zanurz w nim miękką szmatkę.
  • Użyj go, aby delikatnie przetrzeć bursztynowe powierzchnie.
  • Nie zostawiaj mydła zbyt długo.
  • Szybko spłucz bursztyn ponownie czystą wodą.
  • Do wyschnięcia użyj miękkiej szmatki do suszenia.

Po tym prostym zabiegu Twój bursztyn powinien błyszczeć tak samo pięknie jak wcześniej. Jeśli nie: Powtórz proces czyszczenia jeszcze raz, być może z nieco większym naciskiem.

Nie daj się skusić: te środki czyszczące to tabu dla bursztynu!

Czyszczenie bursztynu

Jeśli Twojego bursztynu nie da się wyczyścić wystarczająco szybko i dokładnie, nie ulegaj pokusie użycia mocnego detergentu. Możesz zrujnować powierzchnię na zawsze!

Rozpuszczalniki, alkohole, szorstkie lub drapiące środki czyszczące, kwasy, spirytusy mineralne i inne substancje prawdopodobnie sprawią, że Twoja kopalna żywica będzie matowa i może brzydko mleczna. Możliwe są również inne przebarwienia.

Więc trzymaj ręce z dala od tego i użyj delikatnej metody wspomnianej powyżej. Zmywacz do paznokci, perfumy lub inne substancje również nie nadają się do czyszczenia bursztynu.

PORADY & TRIKI

Nigdy nie wystawiaj bursztynowej biżuterii na słońce, raczej przechowuj ją w pudełku w ciemności. Światło UV sprawia, że ​​materiał jest kruchy i mętny.