Jak sprzątać mieszkanie?

Sprzątaj mieszkanie sprawnie i systematycznie

Jak sprzątać mieszkanie? Mieszkanie, nieważne jak małe, ma wiele różnych powierzchni, z których wszystkie muszą być utrzymywane w czystości. Sensowne jest planowanie z wyprzedzeniem podczas sprzątania, aby obszary, które zostały już wyczyszczone, nie uległy ponownemu zabrudzeniu. Uporządkowana strategia sprzątania jest również dobra dla motywacji i zwiększa wydajność.

Jak sprzątać mieszkanie? Posprzątaj mieszkanie od góry do dołu

Podstawową zasadą jest zawsze sprzątanie mieszkań od góry do dołu. W przypadku wielopiętrowych jednostek mieszkalnych nie tylko zaczynasz od najwyższego piętra, ale także sufit jest pierwszym punktem styku w poszczególnych pomieszczeniach. Więc miej oko na następujące rzeczy:

  • Sufity do usuwania pajęczyn i muchowych odchodów
  • Lampy sufitowe do odkurzenia i wyczyszczenia ich.
  • Ramy do obrazów i luster oraz wszelkie dekoracje ścienne.

Nieco inną strategią jest posprzątanie najpierw najbardziej brudnych pomieszczeń w mieszkaniu: to wzmacnia motywację, ponieważ efekt jest największy na początku.

Jak sprzątać mieszkanie? Co dalej? Sprzątanie mieszkania z sensem i zrozumieniem

Następnym krokiem jest dokładne posprzątanie przed odkurzeniem wszystkiego. Szafki, półki, stoły, przedmioty dekoracyjne i lampy podłogowe mogą szybko pozbyć się luźnego brudu.

Po odkurzeniu przychodzi czas na odkurzanie, wtedy do akcji wkracza woda. Wytrzyj wszystkie obszary wilgotną szmatką, które nie zostały jeszcze odpowiednio wyczyszczone. Parapety zdecydowanie należy czyścić wilgotną szmatką, po czym wycieramy podłogę.

Jeśli masz w mieszkaniu kwiaty, podlej je przed przetarciem powierzchni wilgotną ściereczką, a ewentualne plamy z wody możesz usunąć w następnym kroku. Okna można zostawić na zewnątrz w wielki dzień sprzątania, są one dodatkowo płatne.

Sprzątaj mieszkanie

Jak sprzątać mieszkanie? Czyszczenie podstawowe: Wyczyść również wnętrze szafki

Mniej więcej raz w roku, kiedy przypada termin podstawowego sprzątania, należy również wyczyścić szafki i szuflady oraz wyczyścić całe wnętrze szafy. Zdziwisz się, ile brudu wyjdzie!

Co jeszcze wiąże się ze sprzątaniem mieszkania?

Kuchnia, łazienka i toaleta są oczywiście częścią Twojego mieszkania. Te wrażliwe obszary powinny być szczególnie czyste. Wapno można szczególnie dobrze usunąć na przykład octem, ale soda oczyszczona, soda i kwasek cytrynowy są również doskonałymi domowymi środkami do czyszczenia powierzchni.

Nie zapomnij regularnie włączać lodówki i piekarnika w dokładne czyszczenie. Oczywiście nie musi to odbywać się co tydzień, ale ta praca jest tego warta co miesiąc lub dwa. W końcu oba urządzenia mają bliski kontakt z żywnością.

Ponadto zmieniaj całą pościel mniej więcej co tydzień, przed odkurzeniem. W końcu zawsze robi się trochę zakurzony, gdy tak wiele tekstyliów jest przesuwanych w tę i z powrotem.

PORADY & TRIKI

Z reguły umywalki są używane tylko na samym końcu, ponieważ to tam zbierasz i wyrzucasz wodę do myciaToalety należy sprzątać codziennie.