Usuń plamy oleju. My wiemy jak!

Usuń plamy oleju stosując nasze porady. Jeśli olej kapie na twoje spodnie, fotel, a nawet dywan, nie ma powodu, by tracić nerwy. Plamy z oleju można usunąć za pomocą wielu różnych domowych środków. Ważne jest właściwe podejście krok po kroku.

Usuń plamy oleju. Te domowe środki pomogą w walce z plamami oleju

Do odkurzania plam olejowych

 • Skrobia ziemniaczana
 • żwirek
 • Puder dla dzieci
 • talk
 • Trociny
 • Żelazo i bibuła

Aby usunąć plamę oleju

 • Płyn do mycia naczyń
 • Płyn do mycia naczyń
 • eter naftowy
 • terpentyna
 • Środek do czyszczenia hamulców
 • Mydło żółciowe

Usuń plamy oleju. Ogólna procedura usuwania plamy olejowej

Bez względu na to, czy plama oleju wylądowała na ubraniu, dywanie, sofie, czy nawet na drewnie lub papierze: zawsze ma sens najpierw odessać jak najwięcej tłuszczu z tkaniny, lub z porów na pół kroki Następnie zmyj pozostały olej odtłuszczaczem (oczywiście z wyjątkiem papieru). Tak to się robi:

Usuń plamy oleju. Pierwszy krok: metoda prasowania

W przypadku świeżych plam olejowych można nasączyć tłuszcz chłonną ściereczką, w przypadku starszych plam (każda plama olejowa, która nie została od razu odkurzona uważana jest za starszą) wskazane jest wcześniejsze wyprasowanie leczenie plamy.

Użyj do tego żelazka bez pary i chłonnego papieru lub celulozy. W dzisiejszych czasach rzadko masz w domu bibułę; Ale odkurzanie może również działać za pomocą serwetki lub ręcznika papierowego.

Usuń plamy oleju. Krok 2: zanurzyć się w chłonnym materiale

Po wyprasowaniu plamy nadszedł czas na doskonałą pracę: substancje sproszkowane, takie jak proszek do pieczenia lub mąka ziemniaczana, również wnikają między włókna, a tym samym wchłaniają olej, który jest głębiej we włóknach.

Tak więc po wyprasowaniu plamy nałóż na plamę jeden z powyższych proszków, odstaw na kilka minut i wklep.

Jeśli olej skapnął na poduszkę lub dywan, odkurz proszek za pomocą odkurzacza.
W żadnym wypadku nie należy dodawać wody, aby go usunąć!

Usuń plamy oleju
Plamy oleju

Trzeci krok: czyszczenie na mokro

Aby całkowicie usunąć tłuszcz, zwykle i tak trzeba użyć środka czyszczącego rozpuszczającego tłuszcz. Wariant przyjazny dla środowiska i włókna to wypróbowany i przetestowany płyn do mycia naczyń, który pomimo doskonałych właściwości rozpuszczania tłuszczu nie uszkadza tkaniny. Dlatego materiały wrażliwe należy czyścić detergentem.

Mydło czy płyn do mycia naczyń nie są już tak delikatne dla włókien, ale są tolerowane przez większość tkanin i kolorów.

W celu usunięcia uporczywych lub ciemnych plam olejowych, takich jak ślady tłuszczu, zalecamy użycie terpentyny, benzyny lub środka do czyszczenia hamulców. W każdym razie przed użyciem należy sprawdzić, jak toleruje go Państwa ubranie, tapicerka czy dywan. W tym celu nałóż kilka kropel wybranego środka czyszczącego na wacik i przetrzyj nim zabrudzony kawałek w niewidocznym miejscu. Czy wacik się odbarwia? Jeśli nie, możesz użyć środka zaradczego tutaj.

Wetrzyj plamę olejową od zewnątrz za pomocą wybranego środka do domu. Nie pocieraj plamy, tylko wykonuj ruchy wcierające!

4 krok: mycie

Po usunięciu plam należy wyprać odzież w pralce w maksymalnej temperaturze prania, aby zmiękczyć wszelkie pozostałości oleju i detergentu.

W miarę możliwości duże powierzchnie dywanów lub tapicerki należy czyścić myjką parową. Alternatywnie możesz je zetrzeć niewielką ilością ciepłej wody i łagodnego detergentu. Następnie odciągnij wilgoć.

Rozluźnij plamy olejowe masłem

Jak rozwiązuje jak. Jeśli chcesz zrezygnować z agresywnych chemikaliów, istnieje inny sposób usuwania plam olejowych z delikatnych tekstyliów: za pomocą miękkiego masła. Rozetrzyj plamę obficie z obu stron i pozostaw mieszankę na pół godziny. Następnie ponownie wetrzyj i wypłucz masło i olej odrobiną płynu do mycia naczyń i jak najgorętszą wodą. Ideą tego jest to, że olej łączy się z drugim, świeżym olejem, czyli masłem, dzięki czemu łatwiej rozpuszcza się z włókien. Spróbuj!

PORADY & TRIKI

Przeczytaj tutaj, jak usunąć brzydkie plamy oleju z chodnika na podjeździe lub na tarasie.