Usuń plamy z czerwonego wina z tekstyliów i twardych powierzchni

Usuń plamy z czerwonego wina dzięki poradom naszych fachowców. Oprócz plam krwi, plamy z czerwonego wina są jednym z najczęstszych i najbardziej przerażających rodzajów plam. Rozwijają imponującą wytrzymałość w odzieży i wszystkich innych tekstyliach, a także na drewnie, dywanie, a nawet kamieniu i betonie. Internet z niemożliwą do opanowania liczbą forów z poradami zniwelował strach.

Plamy z czerwonego wina to jedna z najbardziej przerażających plam

Usuń plamy z czerwonego wina. Od zmywalnych do tekstylnych i elastycznych do stałych i twardych

Jeśli pojawiły się plamy z czerwonego wina, metoda usuwania zależy najpierw od tego, czy zaplamiony materiał nadaje się do prania, czy nie. Zabrudzone ubrania, wino w koszuli, na dżinsach lub w spodniach oraz w obrusie lub firance lądują w pralce. Intensywne zabiegi wstępne mogą zapewnić efekt zmywania.

 • Przeczytaj także – Usuwanie plam z czerwonego wina na drewnie
 • Przeczytaj także – Usuwaj zaschnięte plamy z czerwonego wina z rosnącą intensywnością
 • Sprawdź także – Usuń plamy z czerwonego wina za pomocą białego wina lub wina musującego

W przypadku tekstyliów mocno przytwierdzonych do sofy lub dywanu możliwe są tylko środki zewnętrzne. Przy nich ważne jest zachowanie równowagi między agresywnością czyszczenia a wrażliwością materiału. Włókna naturalne są często łatwiejsze w obróbce niż tworzywa sztuczne.

Plamy z czerwonego wina na materiałach litych i stałych, takich jak drewno, beton i kamień naturalny, stanowią szczególne wyzwanie. W takich przypadkach zwykle trzeba użyć silnych środków wybielających i nie zawsze można je usunąć bez śladu.

Usuń plamy z czerwonego wina. Obróbka wstępna materiałów zmywalnych

Zaleca się wstępne przygotowanie plam z czerwonego wina, aby zniknęły w normalnym praniu. Teoretycznie możliwy jest roztwór detergentu i temperatura wystarczająca do usunięcia z koszuli, dżinsów, obrusów i innej odzieży. Jednak w ten sposób tkanka jest całkowicie obciążona.

Moczenie pojedynczych kawałków z wieloma plamami przez kilka godzin ma sens. Do tego celu nadają się następujące środki, które miesza się w kąpieli wodnej:

 • Kwas cytrynowy / sok
 • Wywabiacz
 • Stempel czyszczący z białym winem lub winem musującym w proporcji pół do połowy
 • Mleko lub maślanka do białych, bardzo jasnych tekstyliów i dżinsów
 • Płyn do mycia naczyń

Alternatywnie, plamy z czerwonego wina można wcierać lub spryskiwać następującymi środkami:

 • Mydło żółciowe
 • Środek czyszczący enzym
 • płyn do szyb

Ponieważ wszystkie substancje w praniu są środkami wybielającymi, przed użyciem należy sprawdzić trwałość koloru tekstyliów w niewidocznym miejscu.

Usuń plamy z czerwonego wina. Naprawiono powierzchnie tekstylne, takie jak tapicerka i dywany

Klasycznym środkiem domowym jest usuwanie plam z czerwonego wina solą. Jednak ta metoda osiąga swoje granice podczas usuwania zaschniętych plam z czerwonego wina. Innym popularnym środkiem domowym jest neutralizacja usuwania przy użyciu białego wina lub wina musującego.

W przypadku świeżych plam z czerwonego wina suchą sól można po prostu obficie posypać plamami. Po około godzinie sól zostaje odessana iw razie potrzeby proces powtarzany. W przypadku starszych i zaschniętych plam z czerwonego wina chłonne działanie soli jest powodowane przez nawilżanie. Mokra sól powinna leżeć na sofie lub dywanie przez 24 godziny przed odkurzeniem.

Zaschnięte plamy z czerwonego wina można również usunąć za pomocą neutralnego kolorystycznie lub przezroczystego alkoholu. Najpopularniejszym gatunkiem jest wino białe, ale tę samą funkcję spełniają alkohol nacierający, ale także wino musujące, szampan i bezbarwne sznapsy, takie jak brandy i wódka.

Poziome i pionowe powierzchnie drewniane

W przypadku świeżych plam z czerwonego wina na drewnie , obfite spryskiwanie pianką do golenia pomaga natychmiastowo , co jest również zalecane przy czyszczeniu dywanów. Po kilkuminutowym czasie naświetlania pianka do golenia jest wycierana i w razie potrzeby proces jest powtarzany.

Wybielacz do drewna jest zalecany do plam z czerwonego wina, które wniknęły głębiej i/lub wyschły . Mieszanina nadtlenku wodoru i amoniaku jest szczególnie polecana do pionowych powierzchni drewnianych. Mieszanina jest trująca i może być przetwarzana wyłącznie za pomocą urządzeń ochronnych.

Na poziomych powierzchniach drewnianych, takich jak blaty stołów, można również wypróbować metodę odsysania soli tak jak na powierzchniach tekstylnych, i posypać wilgotną, samodzielnie przygotowaną pastą z proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej.

Kamień naturalny, tynk i beton

Nawet jeśli nie zdarza się to zbyt często, zawsze zdarzają się przypadki, w których plamy z czerwonego wina pojawiają się na powierzchniach kamiennych i betonowych. Jeżeli plamy powstały na wytapetowanej ścianie, usunięcie nie jest możliwe, ponieważ każdy środek czyszczący złuszczy tapetę.

Jeśli czerwone wino rozpryskuje się na betonowych powierzchniach, olej z kamienia pomoże zmiękczyć ślady. Używając wybielacza do usuwania plam, należy uważać, aby nie rozpuścić betonu. Można spróbować octu lub białego wina. 35-procentowy nadtlenek wodoru można zastosować na powierzchniach z kamienia naturalnego w celu wybielenia.

Usuń plamy z czerwonego wina
Czerwone wino

W przypadku plam z czerwonego wina na otynkowanych ścianach należy zastosować stosunkowo szorstkie środki wybielające. Dzięki nim normalne nakładanie szorstkich i gładkich tynków nie stanowi problemu. Odpowiedni jest wybielacz do prania z wybielaczem na bazie chloru lub tlenu. Nakłada się je na plamy kwasoodpornym pędzlem. Po około 24 godzinach ekspozycji wybielone obszary można dopasować do otaczającego koloru, retuszując farbą, np. kredą.

PORADY & TRIKI

Zasadniczo większość metod można stosować i wypróbowywać na przemian z różnymi nośnikami plam. Nadtlenek wodoru pomaga również w odzieży, a sól może również działać na drewno. Musisz tylko upewnić się, że wybrany przez Ciebie środek nie jest zbyt agresywny dla powierzchni nośnika.