Jak wybrać sofę do salonu?

Jak wybrać sofę do salonu? W tym artykule pomożemy Ci odpowiedzieć na to jakże ważne pytanie. Sofa to jeden z gwiazdorskich mebli w salonie. Niezależnie od tego, czy sofa służy jako miejsce codziennego relaksu, czy jako dodatkowe łóżko, należy wybrać ją z największą starannością. Wymiary, kształt, wybór pokrycia, użytkowania, a nawet opcji komfortu: oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać model sofy, który naprawdę Ci odpowiada!

Kanapa to niezbędny mebel. Raz kupiony, rzeczywiście będzie towarzyszył Ci w codziennym życiu przez lata. Centralny element salonu, dlatego zasługuje na pełną uwagę i należy go dobierać z rozwagą. W naszym przewodniku zakupów odpowiadamy na wszystkie podstawowe pytania, które należy zadać przed tym ważnym zakupem.

Jak wybrać sofę do salonu?

Jak wybrać sofę do salonu? 1/6. Złote zasady wyboru odpowiedniej sofy

Sofa składa się z konstrukcji drewnianej lub metalowej, pokrytej pianką i wspartej paskami lub sprężynami. Siedzisko wykonane jest z pianki pokrytej pokryciem (tkaniną lub skórą). Ważne jest, aby konstrukcja modelu, który wybierzesz, była dobrej jakości. W tym celu wybierz modele zgodne z normą, które oferują niezawodną jakość i dobry poziom gwarancji (zwykle od 3 do 5 lat).

Przed podjęciem decyzji poświęć trochę czasu na zadanie sobie właściwych pytań: do jakich zastosowań jest przeznaczona Twoja przyszła sofa? Na jakiej powierzchni musisz ją zainstalować? Chcesz narożnika, modelu 2-osobowego lub jednoosobowego? Lubisz miękkie sofy do przytulania się przed telewizorem, czy raczej model oferujący stabilne siedzisko? Masz dzieci, kota lub psa? Wolisz okrycie z aksamitu, skóry czy bawełny? Tyle ważnych szczegółów, które pozwolą Ci wybrać model sofy, który naprawdę Ci będzie odpowiadał.

Jak wybrać sofę do salonu? 2/6. Sofa: do czego służy?

Może wydawać się to oczywiste, ale pytanie nadal zasługuje na to, by je sobie zadawać: do jakich zastosowań służy głównie twoja sofa? Komfort i kształt różnią się w zależności od stylu życia.

Jeśli chcesz mieć dodatkowe łóżko, będziesz musiał wybrać na przykład rozkładaną sofę. Jest ich wiele, które dostosowują się do każdego rodzaju powierzchni. Czy sofa ma służyć do układania się leniwie przed telewizorem, czy do spożywania na niej posiłków? Jeśli twoje dzieci chcą się nią cieszyć… lub twój pies chce się na niej zdrzemnąć, będziesz potrzebował/a odpowiedniego i odpornego modelu. Pomyśl o tych szczegółach, zanim dokonasz wyboru!

Jak wybrać sofę do salonu? 3/6. Kształt twojej sofy

Ważny jest kształt sofy. Zależy to oczywiście od Twoich upodobań, ale także i przede wszystkim od przestrzeni, którą dysponujesz. Jeśli masz mały salon, unikniesz nieporęcznych sof narożnych, które mogą utrudniać cyrkulację w pomieszczeniu. Dwuosobowe sofy są bardziej odpowiednie dla rodzin bezdzietnych i łatwo dla nich znaleźć odpowiednie miejsce. Modele nieporęczne (z kątami, 3 miejsca) należy zatem zarezerwować dla pomieszczeń o dużych rozmiarach. Istnieją również modele w kształcie litery U, w kształcie fasoli, a nawet okrągłe sofy. Wszystko zależy od Twoich upodobań i stylu, jaki chcesz nadać swojemu wystrojowi.

Jak wybrać sofę do salonu?

Należy również pamiętać, że istnieją sofy modułowe, ciekawa opcja dostosowania do wszystkich pomieszczeń i wszystkich pragnień! Przeczytaj także:

  • Mała sofa: designerskie i wygodne sofy 2-osobowe
  • Jak wybrać rozkładaną sofę?

Jak wybrać sofę do salonu? 4/6. Wymiary dostosowane do Twojej sofy

Gdy już zdecydujesz się na kształt swojej sofy, ważne jest, aby określić wymiary sofy. Pomysł? Nie utrudniaj cyrkulacji w pomieszczeniu, dając wrażenie wizualnej harmonii.

Dlatego przed pójściem do sklepu powinieneś mieć jasne pojęcie o powierzchni, na której możesz zainstalować swoją sofę. Należy również pamiętać, że w obszarach sprzedaży sofy zawsze wydają się mniejsze niż ich rzeczywisty rozmiar. Długość, szerokość, głębokość i wysokość: wykonaj dokładne pomiary, aby uniknąć niespodzianek. Na koniec zwróć uwagę, że najlepiej jest zostawić przestrzeń między ścianą a sofą: podczas pomiarów zawsze bierz dodatkowy margines.

5/6. Jaki komfort dla Twojej sofy?

Komfort na kanapie jest niezbędny. Aby czuć się dobrze na swojej sofie, musisz wybrać komfort dostosowany do Twoich potrzeb i pragnień. Aby to zrobić, wiedz, że im wyższa gęstość pianki i siedziska, tym bardziej miękka będzie Twoja sofa. Ideałem jest wybór modelu o rozsądnej wytrzymałości, aby można było siedzieć w środku bez garbienia się, jednocześnie dając możliwość od czasu do czasu zwinięcia się na sofie (od 25 do 30 kg/m3). Aby zrobić to dobrze, wiedz, że gdy usiądziesz na sofie, twoje stopy powinny dotykać ziemi, gdy plecy są mocno osadzone na dole. Nie zapomnij również wziąć pod uwagę sprężystości pianki, to znaczy jej zdolności do powrotu do pierwotnego kształtu. Zalecana jest pianka HR (wysokoelastyczna).

Jak wybrać sofę do salonu?

6/6. Wybrana powłoka

Wybór pokrycia jest kluczowym krokiem przy zakupie sofy. W zależności od modelu i producenta zazwyczaj można wybierać z całej gamy różnych powłok. Skóra ma tę zaletę, że dobrze się starzeje. Jest to powłoka o długiej żywotności, łatwa w utrzymaniu, która z czasem tworzy piękną patynę. Możesz również preferować tkaninę, czy to bawełnę, aksamit, a nawet len. W takim przypadku preferuj naturalne materiały, które nie przyciągają kurzu. Popularne są również materiały syntetyczne, które mają tę zaletę, że są bardziej odporne na plamy. Ale niezależnie od wyboru, zawsze preferuj zdejmowane poduszki dla lepszej codziennej higieny. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, rozważ również wybór powłoki zabezpieczonej przed plamami. Nie zapominaj też, że kolor tapicerki jest ważny: im jaśniejsza, tym brudniejsza będzie sofa. Oczywiście tutaj znowu wszystko zależy od Twojego stylu życia.