Wykładzina tarasowa z żywicy syntetycznej

Wykładzina tarasowa.

Wykładzina tarasowa. Jako kompletne pokrycie tarasu, żywica syntetyczna może zastąpić tradycyjne płytki, kostkę brukową lub podłogi drewniane. Żywica syntetyczna jest nakładana jako ciągła, bezszwowa powłoka lub układana w formie panelu. Istotne jest stosowanie dodatków zwiększających antypoślizgowość i zapewniających doskonały i suchy stan powierzchni.

Wykładzina tarasowa. Między powlekaniem a uszczelnieniem

Jeśli chodzi o wykładziny tarasowe z żywicy syntetycznej, granice między wykładziną podłogową, uszczelnieniem a renowacją są płynne. Gdy na tarasie jest stara podłoga, można ją wkomponować w inne. Jeśli są to płyty kamienne lub betonowe, musi być dostępny lub utworzony sztywny i zamknięty system układania. W dobrym stanie zachowania drewno nadaje się tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ „żywy” materiał wymaga elastyczności.

Pokrycie tarasu jako powłoka składa się wyłącznie z żywicy syntetycznej, którą nakłada się np. Bezpośrednio na płytę betonową. Ta metoda może być również określana jako jastrych z żywicy syntetycznej. Zasadniczo powłoki wykonane z żywicy syntetycznej są niezniszczalne i mogą być również odporne na mróz i promieniowanie UV za pomocą odpowiednich dodatków i uszczelek.

Forma przetwarzania utrudnia spływanie wody

Zwykłe żywice syntetyczne wykonane z akrylu i poliestru nie są pierwotnie odporne na promieniowanie UV. Można je jednak łatwo „zaktualizować”. Żywicę syntetyczną, która ma być przetwarzana jako płyn, można rozprowadzić jako gładką i czystą powłokę, dzięki czemu wyrównuje się. Wdrożenie odpowiedniego spadku drenażu może być trudne.

Podstawą tego jest bardzo precyzyjnie ustawiona lepkość. Żywica syntetyczna może prawie płynąć i musi być „utrzymywana w formie” za pomocą narzędzi do rysowania i wygładzania oraz, jeśli to konieczne, okładziny powierzchniowej. Do wykonania pokrycia tarasu ze spadkiem niezbędni są specjaliści.

Alternatywnie możliwe są kanały odwadniające z żywicy syntetycznej. Podczas procesu odlewania należy je wcisnąć w jeszcze lepką masę za pomocą profili pomocniczych pokrytych środkiem antyadhezyjnym. Tutaj również wymagane są przynajmniej zaawansowane umiejętności manualne i wiedza. Problem automatycznego poziomowania spowodowany przepływającą żywicą syntetyczną można obejść układając prefabrykowane panele z żywicy.

Panele z żywicy syntetycznej układamy podobnie jak panele tarasowe wykonane z innych materiałów. Jeśli są one również fugowane żywicą syntetyczną, można również stworzyć praktycznie pozbawioną fug i łatwą w utrzymaniu powierzchnię.

Wykładzina tarasowa z żywicy
Wykładzina tarasowa.

PORADY I WSKAZÓWKI

Oprócz powłok podłogowych o gładkich powierzchniach, lepka metoda przetwarzania pozwala również na obróbkę materiałów wtórnych, takich jak kamienie, piasek, kamyki lub grys w pokryciu tarasu.