Jak usunąć plamy z wosku na drewnie?

Jak usunąć plamy z wosku na drewnie, jeśli tak postawione pytanie nurtuje cię od chwili, gdy ujrzałeś takie plamy to wiedz, że w tym artykule znajdziesz odpowiedź. Ty też lubisz od czasu do czasu zapalić świeczkę wieczorem? A może robisz to podczas kolacji z ukochaną? Stawiasz świeczkę na drewnianym stole, a gdy budzisz się rankiem, to widzisz na nim plamy wosku. O czym zapomniałeś gdy stawiałeś świecę na stole? Tak, o tym, by postawić ją na talerzyku. Jednak nie ma co panikować. Plamy wosku powstałe na drewnianej powierzchni można w łatwy sposób zlikwidować.

Jak usunąć plamy z wosku na drewnie? Instrukcja usuwania plam woskowych na drewnie

Materiały:

  • Oliwa z oliwek
  • Bibuła lub papier kuchenny

Narzędzia:

  • Żelazko lub suszarka do włosów

Jak usunąć plamy z wosku na drewnie? 1. Pozwól woskowi wyschnąć i odkleić

Wosk jest trudny do usunięcia, gdy jest płynny. Więc poczekaj, aż trochę ostygnie.

Następnie ręcznie usuń większe kawałki wosku. Działa to najlepiej, gdy wosk nie jest jeszcze całkowicie stały, czyli ani nie zastygł, ale też nie jest już płynny.

Jak usunąć plamy z wosku na drewnie? 2. Wysuszyć lub wyprasować

Następnie umieść bibułę na plamie i wyprasuj ją żelazkiem w niskiej temperaturze. Jak tylko na bibule pojawią się tłuste plamy, przesuń ją tak, aby nieużywana część znalazła się na plamie woskowej. Nie używaj żelazka parowego! W przeciwnym razie bibuła zamiast wosku nasiąknie wilgocią. Chociaż z powodu wysokich temperatur ponownie odparowuje, proces ten trwałby znacznie dłużej i, jak wiadomo, woda i wosk to niezbyt udana para. Jeśli nie masz pod ręką żelazko bez pary, możesz zamiast tego użyć suszarki do włosów.

Powtarzaj proces, aż papier przestanie wchłaniać wosk.

Nie każdy ma w domu bibułę. Alternatywnie możesz podgrzać plamę suszarką do włosów i zetrzeć płynny wosk ręcznikiem papierowym lub serwetką. Nie używaj bawełnianej szmatki! W przeciwnym razie będzie później miała plamy woskowe. Alternatywnie możesz użyć starej koszulki, lub szmaty, która i tak powinna trafić do kosza.

Jak usunąć plamy z wosku na drewnie

3. Usuń plamy oliwą z oliwek

Na koniec nałóż odrobinę oliwy z oliwek na kawałek papieru kuchennego i wetrzyj ją w poplamione drewno. Nasmaruj całą powierzchnię olejkiem. To usunie wszelkie inne plamy i zapobiegnie przebarwieniom.

Dodatkowo oliwa z oliwek to świetny produkt pielęgnacyjny dla Twojego drewna!

TH!NK

Jeśli zamierzasz czyść drewniane powierzchnie to koniecznie rozważ użycie ekologicznego środka czyszczącego. Sprawdź naszą ofertę preparatów czyszczących!

Zachęcamy do przeczytania innych naszych artykułów: