Zabezpiecz parkiet lakierem i odczekaj aż wyschnie

Zabezpiecz parkiet lakierem zaraz po tym jak usuniesz z niego warstwę użytkową. Oczywiście poprzedź to sprzątaniem, odkurzaniem wszelkich pozostałości po cyklinowaniu. Po przeprowadzeniu cyklinowania podłogi należy ją zabezpieczyć odpowiednim lakierem. Możesz wybierać pomiędzy lakierami wodnymi, lakierami woskowymi, czy też poliuretanowymi. Czas schnięcia jest tu kluczowy. Zazwyczaj potrzebne jest położenie dwóch warstw lakieru. Nie powinieneś nanosić na parkiet drugiej warstwy lakieru bez upewnienia się, czy pierwsza warstwa lakieru już wyschła.

To jak długo będziesz czekał na to, aż lakier wyschnie, zależy od tego, jakiego rodzaju lakieru użyłeś.

Zabezpiecz parkiet lakierem. Lakierowanie i suszenie

Zabezpiecz parkiet lakierem
Drewno zabezpieczone lakierem

Podłogę cyklinuje się, gdy zostanie ona położna, jako nowa, a także gdy istnieje potrzeba jej odnowienia. Oba przypadki wymagają zabezpieczenia podłogi lakierem, tuż po cyklinowaniu. Drewniane podłogi muszą zostać zabezpieczone lakierem, gdyż tylko lakier wydłuża ich żywotność. Lakiery do podłóg z drewna chronią podłogę przed wilgocią, zarysowaniami i uszkodzeniami. Obróbka drewna i jego zabezpieczenie odbywa się w następujących krokach:

  • Zerwanie warstwy użytkowej przy użyciu cykliniarki
  • Usunięcie odpadów, które powstały podczas cyklinowania
  • Nanoszenie lakieru

Jaki jest czas schnięcia lakieru?

Po zakończeniu procesu nakładania lakieru na podłogę powinieneś odczekać 6 do 8 godzin, zanim postawisz na niej swoją stopę. Zaraz po odczekaniu takiego czasu nie powinieneś zbytnio wpływać na obciążenie podłogi. Może się okazać, że Twoja podłoga potrzebuje drugiej warstwy lakieru. Jeśli do tego dojdzie to powinieneś odczekać kolejne 6-8 godzin, zanim zaczniesz po podłodze chodzić.

TH!NK

Jeśli zamierzasz sam nanosić lakier, upewnij się wcześniej jaki jest czas jego schnięcia. Warto też sprawdzić, czy nie zawiera niebezpiecznych składników, takich jak formaldehyd. Ten składnik dosłownie może zatruć ci życie.