Cyklinowanie i zabezpieczanie parkietu – koszty

Cyklinowanie i zabezpieczanie parkietu, oto co powinieneś o tym wiedzieć. Drewniane podłogi takie jak parkiet są bardzo popularne. Lite drewno nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat. Sprawia, że człowiek czuje, że jest bliżej natury. Pomieszczenie, w którym położona jest drewniana podłoga, zyskuje na prestiżu. Oczywiście niemniej ważna od prestiżu jest jakość podłogi. Drewniane podłogi są solidne i na długie lata gwarantują wygodę przemieszczania się po apartamencie. Alternatywą dla drewnianego parkietu są deski podłogowe, a także płytki. Te drugie nie oddają takiego ciepła i jak parkiet. Deski podłogowe także są luksusem i tak jak parkiet można je po długich latach użytkowania cyklinować. Nasz blog pełen jest porad, które odnoszą się do drewnianych podłóg. W tym artykule zajmiemy się kosztami, które musisz ponieść jeśli zdecydujesz się na cyklinowanie podłogi i jej zabezpieczenie.

Cyklinowanie i zabezpieczanie parkietu. Cyklinowanie parkietu i położenie lakieru

Odnowienie parkietu ma dwa główne etapy. W pierwszym będziesz musiał doprowadzić do zerwania około 0,8 mm parkietu, warstwy użytkowej. Drugi etap polega na zabezpieczeniu podłogi lakierem. Możesz to zrobić używając lakieru wodnego, olejowego, poliuretanowego. Przy wyborze lakieru zwróć uwagę na jego skład, taki lakier nie powinien zawierać formaldehydu. Jest to szkodliwa substancja. Nie tylko wiek parkietu może motywować Cię do jego odnowienia. Także uszkodzenie parkietu jest powodem do takiej operacji. Cały proces odnowienia drewnianej podłogi przeprowadzisz w następujących krokach:

  • Przygotujesz podłogę, usuwając z niej wszystko, co może przeszkadzać w cyklinowaniu. 
  • Zdemontujesz listwy przypodłogowe
  • Przy użyciu cykliniarki zdejmiesz warstwę użytkową podłogi
  • Zabezpieczysz podłogę odpowiednim lakierem

Cyklinowanie i zabezpieczanie parkietu. Jakie są koszty odnowienia drewnianej podłogi?

Cennik usług odnowienia drewnianej podłogi jest zróżnicowany. Zależy to od rodzaju podłogi, czy jest ona z dębu, czy może z jesionu? Oczywiście znaczącym czynnikiem przy wycenie usługi cyklinowania jest wielkość powierzchni, która będzie objęta tą operacją. Robocizna i koszty związane z zakupem odpowiedniego lakieru to dwie różne kwestie. Warto porozmawiać z osobą, która ma przeprowadzić cyklinowanie podłogi, o kwestii tańszego zakupu lakieru. Jako stali bywalcy hurtowni, specjaliści od drewnianych podłóg mają w niej zniżki. Koszt cyklinowania deski, która nie miała na sobie jeszcze lakieru to 25,35 zł brutto za m2. Deski, które są pomalowane farbą olejną to koszt rzędu 50 zł brutto za m2. Cyklinowanie parkietu to wydatek rzędu 20-35 zł brutto za m2. Mowa o parkiecie surowym, lakierowanym, czy też olejowanym. Mozaika z drewna to koszt 30 – 40 zł brutto za m2.

Możesz przeprowadzić cyklinowanie podłogi z drewna samodzielnie 

Jeśli zdecydujesz się sam przeprowadzić cyklinowanie drewnianej podłogi, to możesz sporo zaoszczędzić. Sprzęt do cyklinowania podłogi, typu cykliniarka możesz wynająć. Lakier do drewnianych podłóg (pamiętaj, aby taki właśnie kupić) możesz nanieść samodzielnie. Youtube jest pełen filmików, w których fachowcy pokazują, jak cyklinować i zabezpieczać drewnianą podłogę. Sklepy typu OBI, Castorama, czy też Bricoman oferują sprzedaż cykliniarek na raty. Możesz także taką cykliniarkę wypożyczyć. Cykliniarka nie jest zbyt trudna w obsłudze, na pewno sobie poradzisz. 

Cyklinowanie i zabezpieczanie parkietu

Dobór odpowiedniego lakieru

Jeśli zwracasz uwagę na skład lakieru to najbezpieczniejszym będzie lakier wodny. Niestety jego trwałość nie jest na zbyt wysokim poziomie. Możesz także użyć wosku do drewna, lub zwykły lakier. Olej i wosk powinien być nakładany etapami, wówczas zwiększamy jakość uszczelnienia. Każdy z producentów umieszcza na etykiecie instrukcje postępowania. Postępuj zgodnie z jej wytycznymi, a nic niepożądanego nie powinno się wydarzyć. 

TH!NK

Pamiętaj, aby parkietu nie cyklinować zbyt często!

Przeczytaj także inne nasze artykuły: