Podłoga i wosk. Drewniane podłogi i różne woski

Podłoga i wosk.

Podłoga i wosk. Jeśli chcesz, aby Twoja drewniana podłoga była jak najbardziej naturalna, dziś często rezygnujesz z lakieru. Zamiast tego deski można woskować lub naoliwić. Dzięki barwionym woskom można nawet uzyskać delikatne utrwalenie koloru drewna. Jak wyhodować glebę, pokażemy ci tutaj instrukcje krok po kroku.

Podłoga i wosk. Wosk – kolorowy lub przezroczysty

Kolor deski można łatwo zmienić za pomocą kolorowego wosku, ale nie można uzyskać nieprzezroczystego koloru. Aby jednak nieco zintensyfikować kolorystykę , można nanieść wosk dwa lub trzy razy. W rezultacie jednak stopniowo zanika coraz więcej naturalnego ziarna.

 • Przeczytaj także – 3 kroki do olejowania podłóg drewnianych
 • Przeczytaj także – Podłoga drewniana: jakie rodzaje drewna są możliwe?
 • Sprawdź także – Oceń i napraw zadrapania w podłogach drewnianych
Podłoga i wosk.
Kolorowy wosk

Podłoga i wosk. Alternatywy dla wosku

Jeśli chcesz bardziej zmienić kolor podłogi z desek, zamiast wosku możesz użyć kolorowej glazury. Wówczas zachowana zostaje również struktura drewna, ale zmiana koloru jest trwalsza i wyraźniejsza. Glazura jest, by tak rzec, etapem pośrednim między woskiem do drewna a lakierem. Pamiętaj, że chociaż możesz nałożyć wosk do drewna na podłogę olejowaną, nie możesz nałożyć oleju do drewna na podłogę woskowaną. Dlatego powinieneś być pewien, czy chcesz wosk czy olej do drewna .

 • Glazura – możliwe mocniejsze zmiany koloru
 • Olej do drewna – oddychający i naturalny

Podłoga i wosk. Uprawa drewnianej podłogi krok po kroku

 • Wosk do drewna
 • Pędzel do wosku
 • Miska na lakier
 • Maszyna do mielenia
 • Arkusze szlifierskie
 • miotła

1. Wyszlifuj podłogę

Powierzchnię należy przeszlifować, aby nie można było odeprzeć wosku. Jeśli drewno było już wcześniej impregnowane, należy je całkowicie odnowić. Następnie należy pracować z co najmniej trzema różnymi ziarnami papieru ściernego, zwiększając wytrzymałość. Jeśli chcesz uzyskać wyjątkowo delikatne wykończenie drewnianej podłogi, przeszlifuj do granulacji 150. W przypadku wosku nie jest to jednak absolutnie konieczne i można osiągnąć piękne rezultaty przy ziarnistości 120.

2. Nałóż wosk

Woski używane do drewna nie są tak naprawdę czystymi woskami, ale przeważnie mieszaniną wosku pszczelego i oleju. Często zawierają również specjalne żywice, które harmonizują z drewnem. Żywice zapewniają lepsze uszczelnienie podłogi.

Dzisiejsze woski do drewna mają konsystencję nieco mocnego kremu do skóry lub są nawet oferowane jako stałe pasty. Użyj specjalnych pędzli do wosku, ponieważ dzięki mocniejszemu włosiu doskonale wbijają produkt w strukturę drewna. Zawsze zaczynaj w najdalszym rogu pomieszczenia, a następnie cofaj się do drzwi.

3. Utrzymać

Wosk do drewna, zwłaszcza jeśli nadal zawiera barwne pigmenty, szybko pozostawia ślady w często używanych miejscach. Kupując wosk do drewna, upewnij się, że istnieje również rozcieńczona forma tego specjalnego wosku, który jest następnie dodawany do wody z mopa. W ten sposób część woskowanej podłogi pozostaje na dłużej bez ciągłego nakładania nowego wosku.

PORADY I WSKAZÓWKI

Po przeszlifowaniu należy dokładnie wyczyścić podłogę na sucho. Należy jednak zachować ostrożność i podczas pracy nosić ochraniacze na butach lub tylko stare skarpetki. Podłoga jest teraz wyjątkowo wrażliwa i szybko się plami.