Cyklinowanie parkietu w 6 prostych krokach

Cyklinowanie parkietu to zazwyczaj zadania dla specjalistów. Drewniane podłogi są piękne, wprowadzają do naszych domów niesamowity klimat i można je w dosyć prosty sposób odnowić. Ząb czasu odciska swój ślad na ścianach, na kanapach, na zasłonach, na łazienkach, a także na drewnianym parkiecie. Jeśli w Twoim domu są dzieci, to wszelkie uszkodzenia drewnianej podłogi są naprawdę widoczne. Plastikowe zabawki są dla parkietu niczym nóż dla stali. Zarysowania są widoczne i niewątpliwie szpecą salon. Dużo zależy od tego, jakiego rodzaju lakier jest położony na Twojej drewnianej podłodze. Jeśli jest to lakier wodny, to już po 5 latach podłoga jest do cyklinowania. Jeśli na Twoim parkiecie jest lakier olejowy to trwałość ochrony, jaką zapewnia tego typu lakier jest większa niż w przypadku lakieru wodnego jednak daleka od tego co proponuje lakier uretanowy.

To jaki rodzaj lakieru jest na Twojej drewnianej podłodze, ma znaczenie nie tylko dla wytrwałości i ochrony takiej podłogi, ale także dla Twojego zdrowia. Najbardziej niebezpieczne są lakiery, które zawierają formaldehyd. Jednak jeśli mowa o cyklinowaniu drewnianej podłogi to już dla maszyny, która zdziera starą warstwę drewnianej podłogi, nie ma to zupełnie znaczenia. Stary parkiet może zostać odnowiony właśnie dzięki cyklinowaniu. Wszelki brud, resztki kurzu, a przede wszystkim zarysowania zostaną usunięte. Jeśli zamierzasz przeprowadzić cyklinowanie podłogi to poniższe rady pomogą Ci uzyskać jak najlepszy rezultat.

Cyklinowanie parkietu. Oględziny drewnianej podłogi przed rozpoczęciem cyklinowania

Nowoczesne podłogi różnią się nieco od tych, które były sprzedawane wieki temu. Lite drewno pozwala na nieco większą swobodę jeśli chodzi o pielęgnację i cyklinowanie. Prefabrykowane podłogi, które są robione z wielu warstw, a także podłogi, które są tanie niosą za sobą pewne ryzyko, jeśli chodzi o cyklinowanie. Oczywiście co do jednego cyklinowania nie powinno tu występować nic niepożądanego. Inaczej ma się rzecz, jeśli mowa o wielokrotnym cyklinowaniu, czy też szlifowaniu takiej podłogi. Może się okazać, że wielowarstwowa podłoga zostanie podczas cyklinowania uszkodzona. Tutaj dużą rolę odgrywają zastosowane kleje. Im słabsza ich jakość, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia takiej podłogi. Dlatego, zanim weźmiesz się za cyklinowanie podłogi wielowarstwowej sprawdź, czy aby na pewno możesz to zrobić.

Górna grubość warstwy parkietu prefabrykowanego nie może być zbyt cienka. Warstwa użytkowa, bo o niej tu mowa, waha się między 2,5 a 8 milimetrów. Innym problemem jest to jak warstwa ścieralna została przyklejona do warstwy nośnej. Rodzaj kleju, a także technika klejenia są tu ważne. Znane są przypadki, kiedy to tania wielowarstwowa podłoga produkcji chińskiej potrafi się rozkleić. Warstwa nośna odkleja się od warstwy ścieralnej. Pojawiają się także pęknięcia na takiej podłodze. Cyklinowanie zdecydowanie nie jest dla wszystkich podłóg.

Nawet wykwalifikowany majsterkowicz powinien zasięgnąć rady specjalisty, który trudni się w cyklinowaniu podłóg na co dzień. 

Wypożyczalnia cykliniarki do drewnianych podłóg

Cyklinowanie drewnianych podłóg nie jest trudne, o ile cyklinujemy podłogę, która się do tego nadaje. Istnieją na rynku firmy, które wypożyczają sprzęt do cyklinowania drewnianych podłóg. Także specjalistyczne sklepy, które zajmują się tematyką drewnianych podłóg wypożyczają cykliniarki i udzielają porad, jak cyklinować drewnianą podłogę. Waga takiej cykliniarki do drewna nie jest mała dlatego do przenoszenia cykliniarki powinno podchodzić minimum dwóch mężczyzn. 

Jeśli wypożyczasz sprzęt do cyklinowania drewnianych podłóg zwróć uwagę na to, czy będziesz cyklinował podłogę, która faluje, czy podłogę, która jest mocno przyklejona. To jaki rodzaj drewna będzie cyklinowany, ma znaczenie dla odpowiedniego doboru cykliniarki. Istnieją cykliniarki do podłóg położonych w pomieszczeniach średniej wielkości, a także te do tych, które są położone w tych o większych gabarytach. Można także wypożyczyć cykliniarkę narożną, bez której cyklinowanie trudno dostępnych miejsc nie jest możliwe. 

Urządzenia do cyklinowania drewnianych podłóg można wypożyczyć w cenie 110 zł. netto (doba). Cykliniarki do parkietu z drewna zawierają worki, do których wpadają wióry z cyklinowanego parkietu. Taki worek można oddzielnie wypożyczyć lub zakupić w cenie 89 zł.

Cyklinowanie parkietu

Cyklinowanie parkietu. Jakich materiałów będziesz potrzebował?

  • Papier ścierny do maszyny ręcznej
  • Materiały ścierne do maszyn powierzchniowych
  • Ochraniacz na usta
  • okulary ochronne
  • Ścierki i wiadra do mopów

Cyklinowanie parkietu. Jakich narzędzi będziesz potrzebował?:

  • Cykliniarka do płaszczyzn
  • Cykliniarka oscylacyjna lub narożna

1. Przygotuj pomieszczenie, w którym znajduje się podłoga do cyklinowania

Cyklinowanie drewnianej podłogi wytwarza drobny pył, który przenika tkaniny i tworzy brud na meblach. Wszelkie meble powinny zostać wyniesione z pokoju, lub zabezpieczone folią. 

2. Test przed rozpoczęciem cyklinowania

Zanim przeprowadzisz cyklinowanie podłogi na dużej powierzchni powinieneś przeprowadzić test na mniejszej powierzchni. Najlepiej w mało widocznym miejscu. Sprawdź koniecznie jakość podłogi, którą zamierzasz cyklinować. Nie zaczynaj cyklinowania jeśli podłoga jest wilgotna.

3. Ustawienia cykliniarki

Wszelkie nierówności i zadrapania, które zauważysz po pierwszym użyciu cykliniarki mogą wskazywać na konieczność regulacji maszyny. Zazwyczaj to pomaga.

4. Okulary ochronne

Pamiętaj aby założyć odpowiednie okulary ochronne. Cyklinowanie podłogi niesie za sobą powstanie ogromnej ilości pyłu. Przydatna będzie także maska, która ochroni Twoje drogi oddechowe. Koniecznie upewnij się, czy w pomieszczeniu nie znajdują się dzieci i osoby trzecie.

5. Czas zacząć cyklinowanie

Cykliniarka powinna być przesuwana zgodnie ze wskazówkami zegara, zaraz po jej włączeniu. Uważaj, aby czas szlifowania w jednym miejscu nie był zbyt długi. Mogą wówczas powstać ślady przypaleń. Ruch maszyny do cyklinowania powinien być płynny i bez jakiegokolwiek nacisku. 

6. Koniec cyklinowania

Zdjęcie około 0,8 milimetra z cyklinowanej podłogi oznacza konieczność zakończenia procesu cyklinowania. Wraz ze zdarciem warstwy o grubości 0,8 mm usuwane są drobne zadrapania i plamy powstałe na przestrzeni lat. Jeśli zamierzasz usunąć uszkodzenia i zabrudzenia na większej głębokości, powinieneś pracować miejscowo, a nie na całej powierzchni. 

TH!NK

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy z parkietu nie wystają jakieś gwoździe. Niegdyś parkiet był mocowany na gwoździe. Dotyczy to bardzo starych podłóg z drewna. Maszyny do cyklinowania nie należą do tanich. taki przypadkowy gwóźdź potrafi uszkodzić cykliniarkę. 

Sprawdź również inne nasze artykuły: