Sprzedaż nieruchomości w 2021 roku: czy to odpowiedni moment?

Sprzedaż nieruchomości w 2021 roku ma sens, ale czy zawsze? Kryzys zdrowotny niewątpliwie namieszał na rynku mieszkań i nieruchomości. Rok 2020 był pełen niepewności co przełożyło się także na mieszkania i ich sprzedaż. Z jednej strony najbogatsi chcą lokować swoją gotówkę w nieruchomościach, z drugiej strony ludzie chcą jak najwięcej na nich zarobić. Tylko co z tego, że sprzedasz drogo mieszkanie, jeśli kolejną nieruchomość także będziesz musiał kupić drogo. Tutaj rodzi się pytanie, czy to aby na pewno dobry moment na sprzedaż nieruchomości.

Kiedy uznasz, że sprzedaż nieruchomości okazała się być sukcesem, a kiedy porażką? W poniższym artykule przyjrzymy się rynkowi sprzedaży mieszkań w 2021 i pomożemy ci odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie.

Sprzedaż nieruchomości w 2021 roku. Gdzie jest rynek nieruchomości w 2021 roku?

Liczba osób, które straciły pracę w 2020 roku znacznie wzrosła, co przełożyło się na ich zdolność kredytową. Dodatkowo izolacja społeczna spowodowana kwarantanną także miała wpływ na ilość wypłaconych kredytów. Materiały budowlane mocno podrożały, a nawet doszło do tego, że produktów takich jak styropian po prostu zabrakło na rynku. Taka sytuacja daje sygnały, by raczej nie pozbywać się nieruchomości i przeczekać te wszystkie rynkowe anomalia.

Dziś w roku 2021 to, że ktoś ma dobrze opłacane stanowisko pracy, nie jest gwarantem tego, że otrzyma się kredyt. Inżynier pracujący w branży lotniczej branży, która mocno odczuła pandemię COVID-19 nie może być pewien tego, że bank pozytywnie rozpatrzy jego wniosek kredytowy. Bank patrzy na branżę pod kątem jej zdolności długotrwałego zatrudniania. Fachowcy pracujący przy samolotach są w grupie ryzyka.

Inaczej będzie się miała rzecz w odniesieniu do programistów, na których popyt w czasach COVID-owych niesamowicie wzrósł.

Innym aspektem, który jest w całym tym tunelu, lekko świecącym światłem jest fakt, że stopy procentowe są nadal na rekordowo niskim poziomie.

Sprzedaż nieruchomości w 2021 roku. Jak uzyskać wycenę domu lub mieszkania na 2021 rok?

Jak wycenić swój dom, by nie być stratnym? Czy próba sprzedaży domu o mocno zawyżonej cenie ma szanse powodzenia? Powiem tak: Nikt ci nie zabroni próbować sprzedać dom w cenie, która nie jest adekwatna do wartości domu. Czy wyceniając dom, wziąłeś pod uwagę fakt, że możesz go długo lub wcale nie sprzedać? Oczywiście jeśli ci nie zależy na szybkim sprzedaniu domu, to nie masz się czym przejmować. Mój znajomy wystawił dom w Milanówku, który rok temu kupił za 550 tysięcy za ponad milion. Mówi, że może trafi się jakiś jeleń. Teraz kolejną kwestią jest to, ile realnie będzie ktoś w stanie za ten dom zapłacić. Co jeśli ktoś zaproponuje ci kwotę, która będzie cię średnio satysfakcjonowała, ale będzie na tyle dobra, żeby domu się pozbyć? No właśnie sprzedać, czy czekać na kolejną ofertę?

Warto do wyceny domu zatrudnić fachowca lub skorzystać z jednego z internetowych portali, które zajmują się tego typu wyceną.

Sprzedajesz sam czy z agencją nieruchomości?

Jeśli chcesz sprzedać swój dom, masz kilka opcji, które mogą ci w tym pomóc:

  • Możesz sprzedać dom bez udziału agencji nieruchomości: Wystaw ofertę na sprzedaż samodzielnie, np. w internecie.
  • Zatrudnij agencję nieruchomości: przekaż sprawę sprzedaży nieruchomości wykwalifikowanej agencji nieruchomości.
  • Możesz sprzedać mieszkanie notariuszowi: mało znany sposób sprzedaży mieszkań, ale możliwy.

Żadne z tych rozwiązań nie jest idealne. Wszystkie mają wady i zalety. Agencja pomoże ci dotrzeć do ogromnej ilości potencjalnych kupców. Weźmie za to należną prowizję. Poszukiwanie klienta na dom, który chcesz sprzedać na własną rękę, też ma sens, tylko wcześniej zapoznaj się z cenami domów w okolicy.

Sprzedaż nieruchomości w 2021 roku

Sprzedaż nieruchomości w 2021 roku. Jaki podatek od mojego zysku kapitałowego z nieruchomości?

Podatki od sprzedaży nieruchomości są obowiązkowe i wynoszą 19%. No, chyba że od dnia zakupu nieruchomości minęło 5 lat, wówczas nie podlegasz opodatkowaniu.

Sprzedać lub wynająć swój stary dom?

Jeśli musisz sprzedać nieruchomość, to zapewne nie bierzesz pod uwagę jej wynajmu. Jednak jeśli masz gdzie mieszkać, a nieruchomość, którą zamierzasz sprzedać, traktujesz jako dodatek, to może warto się zastanowić nad jej wynajmem.

Możesz (w pigułce):

  • Sprzedaż starej nieruchomości, by zakupić nową
  • Przekształcenie starej nieruchomości w biuro pod wynajem

Podsumowanie

Rok 2021 nie jest najlepszym rokiem na kupno mieszkania. Trochę inaczej ma się rzecz co do jego sprzedaży. Oczywiście ma to sens, ale tylko wtedy gdy masz inne mieszkanie, a pieniądze, które uzyskasz za sprzedaż mieszkania, wpłacisz do banku, by kupić za nie inne mieszkanie za kilka miesięcy, gdy ceny mieszkań zapewne zaczną spadać. Ta cała bańka musi w końcu się rozpaść. Pytanie tylko, kiedy.

TH!NK

Mieszkania nigdy nie były tak drogie, a materiały budowlane tak niedostępne. Jeśli teraz sprzedaż mieszkanie to zapewne zarobisz dwa, a może nawet trzy razy więcej niż zarobiłbyś, gdyby świat nie stał na głowie. Jednak zastanów się co potem. Jeśli chcesz, by bank dołożył ci do zakupu nowej nieruchomości, to koniecznie wcześniej sprawdź, czy aby na pewno masz zdolność kredytową. To czy masz zdolność kredytową zależy nie tylko od tego czy masz pracę, ale też od tego, w jakiej branży pracujesz.

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Sprzedaż nieruchomości w 2021 roku