Parkiet i jego wpływ na pomieszczenie

Parkiet i jego wpływ na pomieszczenie. Parkiet to jeden z ulubionych rodzajów podłogi, który nigdy nie traci na popularności. To jakiej długości i szerokości deski wybierzemy, jest ważne dla nadania pomieszczeniu odpowiedniego klimatu. Drewniana podłoga wygląda w każdej postaci elegancko i zawsze jest praktyczna i łatwa w czyszczeniu. Oczywiście parkiet prefabrykowany nie może dorównywać jakością podłodze z drewna litego. Tutaj często zasoby finansowe klienta decydują o tym, jaki rodzaj parkietu wybierze. Parkiet z drewna litego jest droższy od parkietu prefabrykowanego.

Parkiet typu longstrip jest popularny na jachtach, które przemierzają wzdłuż i wszerz morza i oceany. Jednak jachty to nie jedyne miejsca, gdzie taki parkiet pasuje. Położenie tego typu parkietu ma także sens w domach i mieszkaniach.

Parkiet i jego wpływ na pomieszczenie. Technologia układania

Elegancki wygląd parkietu to jedno, inną kwestią jest to, jak się go układa. Każdy rodzaj parkietu ma wpust i pióro. Parkiet pokładowy (ten na jachty) nie jest zbyt skomplikowany jeśli chodzi o montaż, gdyż jego wpust i pióro łatwo się łączą. Wystarczy docisnąć jedną deskę parkietową do drugiej.

Technologia zatrzaskowa, bo o niej tu mowa jest niezwykle skuteczna w blokowaniu desek i zapobieganiu ich rozłączania. Wyfrezowane rowki są tak silne, że nie sposób jednym ruchem rozłączyć deski parkietowe. Na statkach, czy też jachtach także nie wymaga to specjalistycznej wiedzy, jednak zazwyczaj taką pracę wykonują wyszkoleni w fachu układania podłóg z drewna specjaliści.

Parkiet i jego wpływ na pomieszczenie
Podłoga bambusowa

Parkiet a wzór układania

Silna wyrazistość drewnianej podłogi jest możliwa dzięki wielkości poszczególnych elementów. Powierzchnia, która ma mocno rozsiane sęki może zostać ładnie obrobiona, co nada podłodze odpowiedniego wyglądu i charakteru. To jak dużo będzie sęków w drewnianej podłodze, ma znaczenia dla ogólnego wyglądu pomieszczenia, w którym znajduje się drewniany parkiet. To jaki wzór będzie miała podłoga, czy to będzie wzór jodły, czy też równoległe układanie ma również na wygląd pomieszczenia wpływ. Wielkość poszczególnych elementów parkietu umożliwia, nadanie fakturze wybranego drewna silnej wyrazistości. Powierzchnie silnie ziarniste można optycznie wzmocnić lub osłabić poprzez odpowiednią obróbkę powierzchni. 

Szersze deski parkietowe nieco uspokajają atmosferę, która panuje w pomieszczeniu i nadają mu elegancji. Węższa deska podłogowa sprawia wrażenie przytulnej i zapraszającej do przebywania w pomieszczeniu, w którym jest ułożona.

Zwróć uwagę na dźwięk po uderzeniu w drewnianą podłogę

Poza aspektem wizualnym ważny jest także aspekt dźwiękowy. Podłoga, aby nie była dla sąsiadów z dołu powodem do narzekań, powinna być układana na korku, który jest przyklejony na grubej warstwie kleju. Powstaje wówczas naturalna izolacja akustyczna. Wszelkie przestrzenie między parkietem a podłogą, na której parkiet jest układany, powinny być wypełnione.

TH!NK

Podłoga z drewna to nie tylko popularny dąb, ale także jakże egzotyczne drewno bambusowe. To, w jaki sposób ułożysz podłogę, będzie miało wpływ na wygląd pomieszczenia, a także klimat tego pomieszczenia. Podłogi z bambusa dadzą inny charakter pomieszczeniu niż chociażby parkiet z dębu. Optyka, usłojenie, odcień drewna to wszystko powinieneś brać pod uwagę podczas doboru drewnianej podłogi do swojego domu.

Sprawdź inne nasze artykuły: