Historia wina

Historia wina jest bardzo ciekawa, poznaj jej najważniejsze ścieżki razem z nami. Winorośl, którą się dzisiaj uprawia pod botaniczną nazwą Vitis Vinifera to wynik tysiącletniego procesu, w którym dokonywała się odpowiednia selekcja dzikich winorośli.
Wino uprawiano kilka tysięcy przed przyjściem Chrystusa na ziemię. Najbardziej rozwiniętym regionem był Bliski Wschód, Izrael, Iran, Egipt.

Historia wina. 50 pne Chr.

Wzdłuż rzeki Mozela, która przepływa przez Francję, Niemcy i Luksemburg rozwija się kultura spożywania wina. Zapoczątkowali ją Rzymianie podczas podboju terenów Germanii. Bardzo chętnie przyjęli ją także Grecy i Etrusi.

Historia wina. 200 AD

Rok 276-282 n.e. to sprawowanie władzy przez cesarza Probusa, który zakochał się w winie i uprawie winorośli. Zerwał on z zakazem cesarza Domicjana, który zabronił uprawy winorośli około roku 91 n.e. Regionami uprawy winorośli były regiony Palatyny i Badenii.

Historia wina. 800

Czasy panowania Karola Wielkiego to rok 768-814. Wtedy też obszary uprawy winorośli znacznie się powiększają, a samo wino poprawia swój smak. Dzieje się tak między innymi dzięki powstawaniu nowych klasztorów. Wiele niemieckich miast takich jak Worms, Mainz, czy też Speyer rozwija uprawę winorośli.

Historia wina. 900

Podział Cesarstwa Frankońskiego przyczynił się do tego, że uprawą winorośli zajęli się także Ottonowie, którzy zamieszkiwali środkowe Niemcy. Winogrona uprawiano nawet w miejscach, w których się do tego nie nadawały, co miało wpływ na smak wina. Takimi miejscami było wybrzeże Morza Bałtyckiego.

Historia wina. 1650

Rok 1100 owocuje promowaniem wina gatunkowego przez zakon cystersów. Ich klasztory w miejscowościach Wirtemberg i Rheingau ciszyły się ogromną popularnością. Dopiero wojna trzydziestoletnia przerwała ekspansję winorośli, która była uprawiana na 300 000 hektarów. Bawaria, północne i wschodnie Niemcy i ich plantacje winorośli zostały w tym czasie doszczętnie zniszczone. Niemałe podatki, opłaty cła, promocja piw i zmiany klimatu sprawiły, że obszar uprawy winorośli znacznie się zmniejszył.

Historia wina. 1700

Regiony nad Renem i Mozelą to preferowane miejsca do uprawy winogron. To właśnie w tych miejscach w XVIII wieku uprawa winogron doszła do nowego szczytu. Wtedy też dzięki zaangażowaniu wyspecjalizowanych winiarzy wzrosła jakość smaku wina.

Historia wina. 1800

Kiedy Napoleon zajął tereny nad lewym brzegiem Renu wszystko, co należało do Kościoła, zostało sprywatyzowane, co przyczyniło się do upadku klasztornego winiarstwa. Ludzie, którzy przejęli tereny klasztorne, skupili się na produkcji wina gatunkowego.

Historia wina

1850

Najgroźniejszym szkodnikiem, który zagraża winorośli, jest filoksera. To właśnie ona atakuje plantacje winorośli a przybyła do Europy z Ameryki. Innym szkodnikiem, który zniszczył ponad 150 tysięcy hektarów winnic w samych Niemczech, był mączniak rzekomy. Dopiero pod koniec XIX wieku powstaje skuteczna ochrona przed filokserą.
To wtedy powstają też wyselekcjonowane odmiany winorośli, które dziś odgrywają znaczącą rolę w uprawie winorośli. Mocno rozwinęła się współpraca winiarzy ze szkołami winiarskimi.

1868

W tym roku powstają spółdzielnie winiarskie, które powstały wskutek pojawienia się drobnych winiarzy i handlarzy winem, które było umieszczane w beczkach. Co budziło niepokoje na rynku handlu winem.

1930

Ten rok owocuje powstaniem prawa, które zakazuje dodawania do wina cukru i alkoholu.

1971

Wino zostaje podzielone na trzy klasy, które wskazują jakość wina. Proste wino stołowe to dolna półka win, zaś wino gatunkowe z predykatem to najwyższa jakość. Wszystkie wina są poddawane testom urzędowym, które sprawdzają jakość wina.

1990 do dziś

Dzisiejsze wina zachowują równowagę w aspekcie aromatu i smaku. Cały świat jest zaangażowany w produkcję wina. Ameryka południowa, Europa, Azja, Bliski Wschód, dziś wino produkowane jest wszędzie. Największą popularnością cieszą się wina z Włoch i Francji.

TH!NK

Wino jest smaczne i bardzo popularne. Niestety potrafi uprzykrzyć nam życie, jeśli wyląduje na ścianie, koszuli, lub dywanie. Warto zabezpieczyć te miejsca/rzeczy poprzez impregnację. Obrusy są także podatne na zabrudzenia winem. Istnieją impregnaty do obrusów, które skutecznie zabezpieczają je przed wszelkimi plamami.

Sprawdź inne nasze artykuły: