Jak zrobić drewnianą ramę?

Jak zrobić drewnianą ramę? Poniższy artykuł z cyklu „zrób to sam” dotyczy drewnianej ramy, stelaża z listew, które są ostatnio bardzo modne. Rama z listew może zostać wykonana na potrzeby zrobienia stolika nocnego, ramy dla łóżka, czy też drewnianego stelaża. Majsterkowanie to raczej domena mężczyzn, którzy wolą samodzielnie wykonać jakiś mebel, niż kupować gotowy w pobliskim sklepie meblowym. Zazwyczaj majsterkowicze kierują się niższymi kosztami wykonania samodzielnie danego mebla, ale pasja do tworzenia różnych rzeczy samodzielnie także nie jest tu bez znaczenia. Przejdźmy do naszej ramy z drewna. Czy jest ona łatwa do wykonania? Czy możesz ją wykonać zupełnie sam, czy może będziesz potrzebował pomocy kumpla, sąsiada, czy też żony? Kolejne pytanie, na które powinieneś sobie spróbować odpowiedzieć to, czy łóżko, do którego zbudujesz samodzielnie stelaż, będzie stabilne i wygodne?

Jak zrobić drewnianą ramę? Przygotowanie się do samodzielnego zbudowania ramy łóżka

Projekt „Dziś samodzielnie zbuduję drewnianą ramę łóżka” czas zacząć. Dobrze by było gdybyś na początku obejrzał kilka filmów na youtubie, w których różni majsterkowicze pokazują, jak samodzielnie zbudowali drewnianą ramę łóżka. Koniecznie dowiedz się, jakiego rodzaju drewna potrzebujesz, a także jakich narzędzi będziesz musiał użyć, aby zbudować drewnianą ramę łóżka. Oczywiście nie obejdzie się bez rozrysowania projektu i wyznaczenia w nim wymiarów Twojej ramy. Musisz wiedzieć, że rama, którą sam wykonasz, raczej nie będzie się nadawała do tego, by z niej korzystać każdego dnia, będzie to raczej rama do pokoju gościnnego. Ramy z regulowanym nagłówkiem, czy też podparciem dla nóg przy pozycji siedzącej lepiej zakupić w sklepie z meblami. Zazwyczaj ramy wykonane samodzielnie są sztywne.

Jak zrobić drewnianą ramę? Czego potrzebujesz, aby samodzielne zbudowanie ramy łóżka zakończyło się sukcesem?

Nie powinieneś mieć problemu z zakupem materiałów, których potrzebujesz do budowy ramy łóżka w zwykłym sklepie budowlanym typu Castorama, Obi, czy też Bricoman. W pierwszej kolejności dobierz odpowiednie drewno. Wybieraj między: brzozą, świerkiem, jodłą lub bukiem. Z dostępnością tych rodzai drewna nie powinieneś mieć większego kłopotu. Czynnikiem ważnym, jak to zazwyczaj bywa, będzie cena danego drewna. Istnieją także inne rodzaje drewna, ale nie zawsze nadają się one do budowy ramy łóżka. By zbudować ramę łóżka, będziesz potrzebował czterech listew, które zmierzysz od strony wewnętrznej stelaża. Zazwyczaj stelaż jest krótszy od materaca o około 1-2 cm. Do stworzenia stelaża będziesz potrzebował dwóch ram z listew sprężynujących, z których każda będzie miała wymiar 160×200 cm. Możesz taką ramę zakupić w dowolnym sklepie z meblami. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne zrobienie stelaża, to będziesz musiał zakupić 28 listew sprężynujących (po 14 listew na ramę).

Przygotuj także wkręto-wiertarkę (sprawdź, czy jest naładowana), papier ścierny, klej do drewna i miarkę.

Jak zrobić drewnianą ramę?
Kolorowe, drewniane łóżko

Zrób to sam — zbuduj własny stelaż łóżka

Rama:

Rama składa się z czterech boków, powinieneś je odpowiednio skrócić do wymiarów, które założyłeś w projekcie. Możesz to zrobić samodzielnie lub w sklepie budowlanym. Po przywiezieniu listew do domu przetrzyj boki papierem ściernym, aby podczas prac uniknąć ewentualnego skaleczenia drzazgą. Na końcu połącz kołkami i wkrętami wszystkie cztery listwy. Do dwóch najdłuższych boków przykręć po jednej sosnowej listwie o wymiarach 2 × 2,5 cm każda. Posłużą one za wsparcie dla listew stelaża.

Stelaż:

W pierwszej kolejności ułóż wszystkie 28 listew sprężynujących na dwóch przykręconych do boków ramy sosnowych listwach. Ważna rzecz podczas układania listew sprężynujących: zostaw po obu stronach łóżka po około 2-3 cm luzu. Teraz weź ołówek i zaznacz nim miejsca, w których leżą listwy. W następnym kroku zdejmij listwy sprężynujące i w zaznaczonym miejscu wywierć otwory. Uwaga! Jeśli zakupisz listwy sprężynujące do stelaża z już nawierconymi otworami, to nie zdejmuj listew w celu zaznaczania miejsc na nawiercenie otworów, a jedynie przewierć listwę podtrzymującą stelaż. Teraz przykręć listwy sprężynujące do listew, które go podtrzymują. Wielkość śrub dobierz do wielkości otworów. Możesz zmierzyć średnicę otworów i udać się do sklepu budowlanego w celu zakupienia odpowiednich śrub.

TH!NK

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zbudowanie ramy łóżka i jego stelaża to wiedz, że będzie to od Ciebie wymagało dużo cierpliwości i wysiłku. Musisz także sobie zdawać sprawę z tego, że Twoja rama nie będzie tak profesjonalna, jak rama, którą byś zakupił w sklepie meblarskim. Do ramy powinieneś dobrać odpowiedni materac, uważaj na materace piankowe, niezbyt dobrze pasują do sztywnych ram.